18
fotot

Anonüümne puukaitsja teatas eile, et neljapäeva hommikul tulevad linnaisad koos saemeestega nende kaitstava Haabersti hõberemmelga juurde ja võtavad puu maha. Väärika paju kaitseks pidi kogunema sinna sada inimest, kelle ülesandeks saemeeste takistamine. Puukaitsja ettekuulutus aga vähemasti täna hommikul veel ei realiseerunud.

Neljapäeva hommikul olid maharaiumise ohus Haabersti hõbepaju all moodsalt öeldes vaid head vibe'id: kümmekond inimest istus rahulikult lõkke ümber, põletas viirukit ja arutas looduse väe üle. Mõni inimene luges puu all raamatut või maalis. Hõbepaju oli ära ehitud lintide, abstraktsete maalide ja okstest pärjaga.

(Martin Ahven)

Ka oli ühe jämeda oksa külge riputatud kiik, millel lustisid lapsed. Paju alt ei puudnud olmetelk, kus reas erinevad toiduained ning kaks telki, kus puu kaitsmise endale südameasjaks võtnud inimesed ööbivad. Paju ise on uhke ja väärikas, meenutades "Harry Potteri" filmisaagas nähtud tohutut peksjapaju.

(Geidi Raud )
 (Geidi Raud )

Idülli rikkusid möödasõitvate autode müra ning kopad ja segumasinad, mis usinasti Haabersti ringristmiku ümberehitustöid teha müttasid. 100 meetrit eemal kustutas saemees parasjagu ühe väiksema puu eluküünalt. Küll lasid mõned mööduvad autojuhid puukaitsjatele tervituseks signaaligi ning neile vastati puu alt sõbraliku lehvitusega. 

Lõkke ümber istunud seltskond pakkus palgijupil istet mullegi. Kui muidu ollakse ehk harjunud, et lõkke ümber istuvas seltskonnas käib ääretu jutuvada ning naer ja kõik karjuvad üksteisest üle, siis hõbepaju all toimus hoopis midagi muud: ringiratast käisid tossav viiruk ja metallist ese ning sõna võttis vaid inimene, kelle käes need esemed parajasti olid. Kõlama jäid seisukohad, et puu raiumisel peaks küsima luba puult endalt. Ka kõlas arvamus, et Eestit tuntakse kui kõrgelt arenenud IT-riiki ning ometi ei suudeta ehitada teed nii, et loodust hävitama ei peaks. “Kõige suurem väärtus on loodus," lausus üks naisterahvas. 

(Martin Ahven)

Ka oldi enesekriitilised, arutades selle üle, et paljude inimeste nägemuse järgi peaks looduskaitsjad takistama pigem metsade lageraiet kui valvama ühte linnas asuvat puud. "Küsitakse, et miks te maja päästate, mitte linna? Aga mina ütlen, et linn koosnebki majadest,” arutas üks looduslähedane mees, et kõik saab alguse vaid ühest puust. 

Haabersti ringristmiku ümberehitustööde detailplaneeringu koostanud ettevõtte K-projekt juhataja Rein Annusver kinnitas, et projekt näeb ette puu maha saagimist. "Ka mina arvan, et see puu tuleb maha võtta! See projekt vastab kõigile tingimustele ja ma ei näe põhjust selle muutmiseks," ütles Annusver. 

Neljapäeva hommikul oli hõberemmelga juurde toetust avaldama tulnud ka zooloogist riigikogulane Peeter Ernits, kes seisab kindlalt puu langetamise vastu. "Loomulikult on see Euroopa rohelise pealinna tiitlile pürgivas Tallinnas tõeline barbaarsus. Ma teen kõik endast oleneva, et seda puud maha ei võetaks, kuid nagu näha veereb teerull halastamatult," rääkis Ernits.

(Martin Ahven)

Riigikogulane on seisukohal, et olgugi, et projekt on kinnitatud, siis igal juhul oleks võimalik seda muuta. "Igat planeeringut saab muuta. Olgugi, et siin on mängus Euroopa Liidu rahad ja kõik on kinnitatud, siis muutmine on ikkagi võimalik. Selleks ju ametnikud ongi! Nad ei peaks lihtsalt kalanäoga muudatustele vastu seisma," nentis Ernits. 

Keskkonnaministeeriumi hinnangul ei vasta Haabersti ristmiku rekonstrueerimistööde piirkonnas kasvav hõberemmelgas riikliku kaitse alla võtmise eeldustele ja kõiki asjaolusid arvesse võttes puudub alus Tallinna Keskkonnaameti poolt väljastatud raieloa menetluse uuendamiseks. "Ühtegi puud, sõltumata selle väärtusklassist, ei võeta Tallinnas maha ilma põhjuseta. Paldiski maantee hõberemmelgat ei ole kahjuks võimalik säilitada, kuna liikluskorralduslikult toimiva Haabersti ristmiku rajamiseks puudub realiseeritav alternatiivne tehniline lahendus," teatas Tallinna linnavalitsus.

33 kommentaari

L
lagle  /   14:45, 15. juuni 2017
mul on selline küsimus,et mis need puukaitsjad sinn lõkkesse ka panid?
K
kimalane   /   14:57, 15. juuni 2017
rohelised lakkugu p....
K
Kas  /   14:59, 15. juuni 2017
siis selline kiikumine puule haiget ei tee?
J
jarmo  /   15:03, 15. juuni 2017
inimesed peaksid keset päist päeva tööl olema või tööle minemas olema, mitte kuskil tina panema ja kaagutama. eesti on ikka rikas riik.
T
toredam  /   15:09, 15. juuni 2017
oleks loodusrahvana siiski nii väärika remmelga kasvulusti toetada ja too tilluke, aga samas oluline muudatus ka ametnike hingelaadi ergastumise najaltki teha.
V
vanaema  /   15:11, 15. juuni 2017
Kuulge, minge tööle!
V
väikese loodusrahvana  /   15:12, 15. juuni 2017
saaksime ju selle väärika remmelga kasvulusti siiski ka ametnike poolelt muuta. See küll pisike, aga samas oluline muudatus ilmselt on ühisel meelel siiki teostatav.
O
olen   /   15:15, 15. juuni 2017
puukaitsjate poolel,kas Eestis liiga palju juba puid ,metsa maha ei võeta?
O
OLEN  /   15:16, 15. juuni 2017
puukaitsjate poolel.
"
" Hõbepajule  /   15:33, 15. juuni 2017
meeldib hirmsasti elav kuumust andev lõkketuli "
P
Päris hull  /   15:35, 15. juuni 2017
Mingid hipid ja telkidega mustlased!?
Teatavasti keelab avaliku korra eeskiri teha avalikus kohas lõket ja telke püstitada.
Politsei oleks pidanud leidma aega maksukogumise kõrvalt ka need seal laiali lüüa.
M
Metsamees  /   15:37, 15. juuni 2017
Mis puukaitsjad nad on kui teevad puu juurtele lõkke
T
tublid!  /   15:38, 15. juuni 2017
värskes õhus olemine on palju tervislikum, mitte mingi tööl konutamine kinnises ruumis.
T
Tont  /   16:07, 15. juuni 2017
SEE PUUDERAIUMISMAANIA JA MURUNIITMISMAANIA - esimene sai alguse JÜRI MÕISA TEGEVUSEST VÕI KUI TA TOOMPEA LAGEDAKS TEGI SUURTE SUMMADE EEST.TEINE AMEERIKAST,SEST NIIDUKILEIUTAJAD TEGID KÕVA REKLAAMI JA LOBBY.
TUBLID ON NEED PUUDEKAITSJAD!
MAHA PUURAIUMISMAANIA JA MURUNIITMISMAANIA.! Mingi haigus ,massipsühhoos oleks ajukääbikutel kallal või?
E
elanik  /   16:11, 15. juuni 2017
Saan aru, et tore on igast kogunemistel istud aja tarka panna, aga päriselt, see mis need inimesed seal korraldavad...kas keegi on mõelnud natukenegi inimeste peale, kes peavad seda ehitustegevust seal pikemalt kannatama, kuna nad lihtsalt pikendavad aega, mil see tee ükskord valmis saab. Midagi pole parata, elu on selline, et alati on halvimast valikutest üks parim, praegu peab selle puu maha võtma, et elu haabersti piirkonnas saaks normaalselt jätkuda.
Tehke sii sellest puidust midagi mälestusväärset, et midagigi alles jääks...
J
ja  /   16:31, 15. juuni 2017
kes need kannatajad siis on? linnast minema kolinud autohullud ve?
E
elanik  /   17:14, 15. juuni 2017
to JA:
oled tähele pannud, et Haabersti ring asub linnas sees? Õismäe ja Kakumäe on päris suure elanikkonnaga linnaosad. Isegi puu kõrval asuvad elumajad ja just neid inimesi ma silmas peangi... Nemad kannatavad!
E
et siis   /   17:34, 15. juuni 2017
Mitu puud need puukaitsjad oma elus ka istutanud on? Kas nad on osalenud RMK korraldatud metsaistutus talgutel? Pakun, et ei ole. See on ju väsitav. Parem ikka konutada ja heieteda, teha mittemidagi.
?
???   /   18:06, 15. juuni 2017
Kahtlemata mõjub puu alla. Tema lehestikus okste alla ning juurtele tehtud lõke puule ülimalt tervislikult. Avaldame siis toetust neile kilpplaslikele loodusesõpradele.
A
Asendustegevus  /   18:09, 15. juuni 2017
Ihuhädad tehakse vist telgis ämbrisse ja siis see viiakse kindlasti kellegi kodu WC-sse. Aga kindlasti saaksid need inimesed midagi linna heaks konkreetseid tegusid teha nagu heina niita, riisuda või koristada. Vaja oleks neile anda tööriistad ja juhendajad.
P
Prokurör  /   18:54, 15. juuni 2017
Lõpeb see asi kas nii või naa, aga kindel on see, et ka edaspidi peavad igasugu arendajad arvestama võimalusega, et neile pannakse nina alla karvane rusikas ja verd täis valgunud silmadega olevus küsib - MIKS NII?
T
Teeline  /   19:05, 15. juuni 2017
Tallinna linna heakorra eeskiri:
"Tallinnas on avalikus kohas keelatud jäätmeid ja kulu põletada, lõkke tegemine on lubatud vaid Keskkonnaameti eelneval kooskõlastusel."
Kas vastav luba oli olemas ja kuidas nad julgesid p u u oksi põletada?
E
Eestlane  /   22:00, 15. juuni 2017
Autod tapavad palju loomi, linde, konni, tigusid ja putukaid - Eestis tuleb autodega sõitmine ära keelata
T
trifiid  /   22:14, 15. juuni 2017
Kogu ine on seetõttu, et Eesti riik on rottvaene! Natuke rikkamates paikades oleks see puu ammu 100 meetrit eemale teisaldatud ja kasvagu seal edasi. Saksamaal on terved kirikud koos vundamentidega teise kohta viidud kui nad teeehitust segama on hakanud.
Sellised tehnoloogiad on olemas ja tellitavad kui oma mõistus peale ei hakka.
V
veel võimalus anda oma toetav hääl puule:  /   22:16, 15. juuni 2017
S
ss  /   22:36, 15. juuni 2017
istutage ümber, nagu pronkssõduri
K
kas veel  /   08:35, 16. juuni 2017
hullemaks minna saab.saab,inimesed teevad mis tahavad,sellisel ajal nautige suve,tehke midagi kasulikku,teie istute puu ümber ja ei lase teistel tööd teha.loomulikult masinad mürisevad,kui tööd teevad,kui teil midagi teha ei ole ,minge kuhugi vaiksemasse kohta.
M
Mart  /   11:25, 16. juuni 2017
Puupead meelt avaldamas!
  /   11:27, 16. juuni 2017
Lihasuretajad.
S
Seal pidi ka üks RK tegelane passima ,  /   13:52, 16. juuni 2017
aga no temal ju palk jookseb , raadios räägiti ,et Er nits ka seal ,ei tea kas savika käsul ?? kistumatu la kei ikka kohal.
T
Tonyolen  /   15:43, 16. juuni 2017
MIs teil viga inimesed,kui te vingute,et minge tööle ja joomisega pole seal midagi pistmist...MInge värskesse ja õhku ja vaadake,et see puu elu on midagi väärt ja puu juurte peale ei tehta mingit lõket...
Inimesed on tänapäeval õelad ja linnastuvad ja siis halvustavad loodust ja neid inimesi,kes on sündinud maal.
K
Kata  /   19:31, 16. juuni 2017
Mm..maju ja teid saab tegelt igale poole ehitada. Sellist ilusat puud ei asenda mitte millegagi. Tõesti uhke ning väga häbiväärne, kui maha võetakse.
M
METSAVEND  /   17:06, 18. juuni 2017
Kuhu jääb kodaniku algatus vastupidises suunas ,et selgitada nendele enese imetlejatele ja esoteerikutele kes seal enamus on ,et mötetu tegevus selline enese promomine .Kaua see palagan veel kestab ,sest need kes praegu väidavad ennast olevat kas looduskaitsjad vöi antud puu kummardajad ei huvitu mitte mingisugust probleemi lahendamisest vaid kasutavad tekkinud probleemi enda kasuks .

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias