Värsked Tartu uudised

Tartu saab sel kuul endale esimese tagurpidi maja (2)

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 8. juuni 2017, 17:24
Tartus ERM-i lähistel on valmis saamas Eesti esimene tagurpidi maja, mis tõotab kujuneda tänavuse suve üheks erilisemaks turismiobjektiks.  Aldo Luud
Eesti Rahva Muuseumi lähistele, Roosi tänavale on kerkinud tõenäoliselt Tartu kõige omapärasem maja, sõna otses mõttes tagurpidi maja.

„Inimesed tulevad seda maja ERM-i juurde üle põllu vaatama, tee ääres jäetakse autod seisma. Huvi tagurpidi maja vastu on suur, see kõnetab tartlasi,” ütleb üks tagurpidi maja eestvedajatest ja maja arhitekt Indrek Taukar.

Tänaseks on maailmas üsna levinud, kuid Eestis seni puudunud tagurpidi maja välitööd lõppenud ja käivad sisetööd. Järgmisel nädalal hakatakse paigaldama mööblit. See saab olema üksjagu keeruline, sest kõik kinnitused tuleb üle kontrollida, kas raskemad mööbliesemed ikkagi maja laes kinni püsivad.

Elamusmajana rahvale avatava tagurpidi maja põhiefekt tuleb Taukari sõnul just seestpoolt. „Väljast võib ka olla huvitav vaadata, aga ka seespool on kogu mööbel ja asjad tagurpidi. Maja on päris korralikult kaldu ja sees olles tekib eriline tunne – ma ei nimetaks seda merehaiguseks, aga korraks tekivad tasakaaluhäired. Ka maja tapeedid on valitud sellised, et rõhutavad tagurpidisust. Asja võlu ongi selles, et inimesed näeksid, milline näeb välja tagurpidi ruum. Efektid tekivad ka pildistamisel, sest pärast saab seda pilti teistpidi keerata ja vaadata, kes suudab huvitavama pildi välja võluda,” loetleb Taukar tagurpidi majast saadavaid elamusi.

Taukar on rahul, et Eesti esimene selline maja kerkib ERM-i lähistele, see annab lootust, et maja ehitamine tasub ennast ära. Ettevõtmise taga on OÜ Peapeal, kelle üks osanik on Otepää seikluspark. „Idee tuli tegelikult Otepää seikluspargi Austrias elavalt partnerilt, kelle kodukoha lähedal selline maja juba on. Panime kokku meeskonna, leidsime veel huvilisi ja nii see läks,” räägib Taukar maja saamisloo.

Kuna Taukar ise on arhitekt, jäi tema kanda arhitektitöö. „Arhitektuuriliselt see muidugi suur šedööver ei ole. Aga kogu maja loomise protsess on olnud väga naljakas, kasvõi tõlgendamine ja üksteisele selgitamine. Näiteks kui räägitakse põrandast, siis kas see on põrand, kus sa käid või selle maja mõistes päris põrand,” toob arhitekt näite.

„Maja idee on küll maailmast pärit, aga me üritame selle kujundada klassikaliseks Eesti koduks. Kasvõi maja viilkatus annab tagurpidi olemust paremini edasi, võrreldes sellega, kui see oleks mõni moodne funk-stiilis maja. Kindlasti üritame teha seda maja natukene paremini ja detailsemalt, kui mujal maailmas tehtud,” loodab maja üks eestvedajaid.

Kuigi maja eestvedajad loodavad tagurpidi maja juba jaanipäevaks valmis saada, siis päris kindel see pole. “Ütleme nii, et juuni lõpuks võiks maja valmis saada. Meil on veel palju teadmatust, kuidas kõik asjad ja mööbel n-ö lakke kinni jäävad. Teeme maja siis lahti, kui kõik on 100 protsenti valmis. Peame ju olema veendunud, et kõik on korras,” ei anna Taukar avamiskuupäeva kohta kindlaid veksleid.

Tagurpidi maja on plaanis hoida suvel avatuna iga päev. Praeguste plaanide kohaselt jääb see lahti ka talvel, aga siis on uksed valla lühemat aega. „Katsume hakata majas mitmesuguseid üritusi korraldama, et otsida sellele lisandväärtust. Kindlasti muudame ajapikku ka interjööri: näiteks talvel paneme kuuse tuppa ja munadepüha ajal midagi lauale,” lubab Taukar, et tagurpidi maja interjöör hakkab samuti muutuma.

2 KOMMENTAARI

j
Jumal küll 5. august 2017, 21:13
mis peaks olema selle "asja" mõte? Et kusagil tehti ja meie peame nüüd ka? Eestile tüüpiline. Ükskõik mis mõttetusi mujal maailmas ka tehakse, siin peame tingimata järele ahvima ja veel vindi peale keerama, et endid veel naeruväärsemana näidata.
v
Väga hea 12. juuni 2017, 13:28
Selline maja sobiks minulegi.Ainult mööbli paneks lakke.Siis saaks majas päriselt elada.

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee