Martin Plaser (Heiko Kruusi)

Kõik staadionid ei ole lukus. Maadlusklubi Korrus3 toimetab mitmes omavalitsuses Harjumaal, samuti Tallinnas. Aprillis-mais ning septembris-oktoobris treenime staadionil, ka looduses. Teeme koostööd vaid nende koolidega, mille aed on pärast koolipäeva lõppu lastele avatud.

Koole, mis sulgevad oma spordirajatised, juhivad spordivaenulikud ja liikumiskauged inimesed. Meil sinna väga palju asja ei ole. Ja kui oleme ka eksikombel sattunud, lõpeb trenn kooli juhtkonna tekitatud ebameeldivuste tõttu.

Tihti tuuakse vabanduseks lõhkumine, kulumine ja laste ohutus. Ma mõistan lahtiolekuaegade ja kasutamisprivileegide kehtestamist: vaikne aeg, oma kooli lapsed-klassitunnid. Staadionid projekteeritakse ja ehitatakse lastele ohutuks. Mõistetav, et keegi vastutab. Samas, ka mänguväljakutel puudub ohutusvalve, lapsed saavad ronida üle aia, et vandaalitseda. Lukus aed takistab korralikel noortel sportima minna. Paharet saab üle aia.

Enamikel staadionitel toimetab laste õuemängimise monopoliseerinud jalgpall. On hea, et omavalitsused rajavad jalgpallistaadioneid. Mind teeb murelikuks see materjal, millest on tehtud jalkastaadionite kunstmuru ja kuidas mõjub lastele sinna vahele puistatud kummipuru. Kummitolm määrib riideid, haiseb ja mõjutab kindlasti loodust. Loodan, et tervisekaitselisest aspektist on need lastele ohutud. Hädapärast kõlbab, üldjuhul väldin.

Koolidel enamasti peale jalgpalliplatsi muudeks atraktsioonideks raha ei jää. Ronimis- ja turnimislinnak, köied, redelid, rööbaspuud, treenimisseadmed on tihti puudu või ohtlikult amortiseerunud. Kõrbeva platsiga kummimuruväljak palava suvekuumusega kõiki ühtemoodi ei köida. Koolide võimalus ja kohustus oleks oma hoove mitmekesistada. Platsid on renditud klubidele, tulu saavad koolid. Kellel raha pole, jaole ei pääse. Peale trenni keeratakse värav lukku. Lapsed jooksevad pärast koolikella koolist võimalikult kaugele. Jooksevad kuni enam ei näe ega kuule. Kool, mis suudab lapsed pärast tunde oma hoovi meelitada, on teinud head tööd. Direktorid, (kehalise)õpetajad, lubage lastel palli mängida, looge ohutud ronimisvõimalused, kasvõi betoonelementidega. Kaasake lapsi heakorrastusse. Looge võimalus mõtete kogumiseks laste ideega, küsige laste arvamust. Nad tuleksid hea meelega.

6 kommentaari

L
Lapsevanem  /   17:07, 25. mai 2017
Martinilt asjalik ja objektiivne arvamusavaldus. Ega meie Eestimaal ainult eurorubla ruulima ei pea. Riik PEAB noorte tervisekasvatusse ja tervislikesse harjumustesse suurema entusiasmiga panustama.
N
Nõus Martiniga  /   19:59, 25. mai 2017
Samad mõtted endal ka
V
Volli  /   21:25, 25. mai 2017
Peaaegu kõik on öeldud. Lihtsalt koolidel(koolipidajatel ehk omavalitsustel) pole raha. Kaasajal peab kahjuks olema staadionitel nn. valvur-korrahoidja. Kasvatamatud (mitte harimatud) lapsed-noored on põhjustanud ikka korraliku läbukultuurituse, mille on ilmselgelt põhjustanud oma laste jaoks aega mitteleidvad(keegi teine peab ju nende lapsi kasvatama) lapsevanemad ise. Ka nende võsukeste mitte just kõige paremate tegude kohta( lihtsalt tabatud halvalt teolt), leiutavad nad alati mingi õigustuse-vabanduse OMA tegemata töö kohta. Eks ükskord, kui röövkapitalism natukenegi taandub ja kehtima hakkab mõtteviis: Enne Kohustused - Siis Õigused, asi kindlasti paraneb.
T
teooria  /   04:12, 26. mai 2017
Teooria on ilus, aga kui ta ise oleks koolijuht siis paneks ka staadionid varsti lukku. Tallinnas on näha millises seisus need pidevalt avatud staadionid on ja kas Plaser maksaks siis oma taskust neid jooksvaid kulusid. Selles mõttes on artikkel demagoogia, ülla mulje ja olematu sisuga. Tundsin kunagi ühte õpetajat kes oli väliselt Plaseriga sarnane ja tema olek ja käitumine olid absoluutselt sarnased, igal võimalusel vaatas end peeglist ja imetles end, oli endast vaimustuses.
T
To* teooria, Plaser ja teised Korrus 3 eestvedajad on koos tegusad inimesed ja saagi "ust" lukku panna.  /   09:32, 26. mai 2017
Tallinnas on staadionid tegutsemiseks ja loomulikult kuluvad ja Plaseri sarnaseid ("eneseimetlejaid?") on rohkem arvatust, paraku ei saagi enamus vaimustusega noorte heaks tegutseda. Lapsevanemadki saaksid toetada. Enamikud koolid, sh. tublimad direktorid, ei ole demagoogitsejad, nn. mugavusdirektorite aeg saab otsa ja seda ka "ilusas teoorias". Oleks ja panesks, see on rohkem kl. 04:12 hommikune, unine teema!
L
Lukus staadion  /   13:31, 30. mai 2017
Ka lukustatud staadione lõhutakse, lõhutakse lahtioleku ajal, oma kooli laste poolt. Milles siis on probleem!? Kasvatada vaja lastel staadioni hoidmiseks väärtusi!

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias