104
fotot

Eile avati taas totaalse uuenduskuuri läbi elanud Balti jaama turg. Esimest korda löödi siin letid valla 1993. aastal ja nende najal kaubeldi kuni 2016. aastani, mil turg remondiks kinni läks ja aasta jooksul põhjaliku uuenduskuuri läbi elas.

Balti jaama turul tegutseb üle 200 püsikaupleja, kelle käsutuses on läbi kolme korruse ligi 13000 m² pinda. Lisaks erinevatele toidulettidele on siin lihasaal, kalasaal, puu- ja juurviljaletid, pagari- ja kondiitriärid, restoranid, suveniiripoed jne.

Kõige kõrgemale korrusele on plaanitud põhiliselt tööstuskaupu pakkuvad poed: riideturg, antiikkaupu müüvad poed, Eesti disain ja kaks restorani, üks lastele, teine veidi vanematele. Esimene korrus kuulub täielikult toidukaupadele ja siit võib osta kõike söögikõlblikku, mida leidub peenral, põllul, põõsas või puu otsas.

Erilist tõmbenumbrit loodetakse aga esimese korruse toidutänavast, kus tosinkond vaaritajat suppe, praade ja küpsetisi pakkuma hakkavad. Rahvaste toidud, mille portsuga võid sisse seina äärde pingile või õue päikese kätte istuda. Maapinnast allapool on valminud 120kohaline parkla (esimene tund tasuta), Selver oma harjumuspärase sortimendiga, mis turukraami täiendama peaks, ning ruumikas My Fitness spordiklubi, millest Kalamaja kant pikka aega puudust on tundnud.

Päeva juhtis Gaute Kivistik, muusikat tegid Kõrsikud ning koregraaf Märt Agu oli loonud turu avamiseks tantsulavastuse, kus oli omavahel miksitud folkloor ja kaasaegne tänavakultuur.

Söögi poole pealt näitas oma oskusi Vladislav Koržets, kes pakkus esimesel päeval linnarahvale uhhaad ning pajatas kulbikeerutamise kõrval lugusid kaladest, kokakunstist ja elust üldse.

Päeva juht Gaute Kivistik ütles Õhtulehele, et ta on suur turul käija, kui ainult aega rohkem oleks. "Turul leiad sa hoopis vahetuma kontakti kauplejatega kui poemüüjatega," on Gaute sõnul ainult üks põhjus paljudest, miks ta eelistab turgu suurtele kaubanduskettidele.

Päeva juht Gaute Kivistik. (Teet Malsroos)

"Lisaks on turul müüja üldjuhul selle toiduaine kasvataja, millega ta kaupleb. Nii saan ma müüjaga suhelda ja kui see pole lausa toores liha või kana, ikka enne proovida, mida ma kotti pistan. Nii et turulkäik on minu jaoks lausa sotsiaalne tegevus," võtab Gaute oma turumõtted kokku. Lisades sama, et tema turulkäigud piirduvad küll ennekõike Tartu turuga. "Sellepärast et ma olen Tartu pois ja kui ma kodulinna satun, on mul iseenesest rohkem aega. Samas turg nõuabki rohkem aega, kui harilik poeskäik," teab Gaute. Suve hakul seab Gaute turul eranditult sammud varajase kartuli lettide manu. "Maailma parim toit on värske keedukartul. Killule võid ja soola peale ning polegi muud vaja. Ja ju kui veel klaasi piima kõrvale saad, on õnn taevani," õhkab ta.  "Ja muidugi ei saa ma oma nõrkuse vastu, milleks on kõikvõimalikud suitsusingid. Ma mõtlen ikka päris suitsetatud sinki, mitte sellist, mis oleks nagu suitsetatud."

14 kommentaari

N
Nasse setä  /   13:02, 19. mai 2017
Kõik need, äkki antakse midagi tasuta, on kohal
K
Kas turu  /   13:24, 19. mai 2017
või Balti jaama avamisel?
M
Mis neil sinna asja?  /   13:40, 19. mai 2017
See ju ikka madalapalgalistele. Täna käisid, homme aga kirtsutavad põlastavalt nina. Viisakam oleks kui ei osaleks näitemängus.
T
tobe  /   13:54, 19. mai 2017
piltide järgi-
vaesematel vanainimestel pole sinna klantsitud 'butiiki' küll enam asja....
ootame siis järjekordse ostukeskuse peatset pankrotti...:)
R
ra  /   14:10, 19. mai 2017
hehee, miks see mupo juhataja nagu mingiks kindraliks ennast moondanud on :D Suurusehullustus vist
K
Kavatsen  /   15:20, 19. mai 2017
homme minna, jälle üks euroopalik nurk meie pealinnas, hoidkem siis ja kaitskem seda.
J
jaa  /   15:20, 19. mai 2017
Nagu nõuka ajal kaubamaja avamine.
Kõik sulelised ja karvased tulid kokku.
K
KODANIK   /   15:58, 19. mai 2017
SELLEPÄRAST OLIGI RIIGIKOGUS ÖÖISTUNG ET JÄRGMINE PÄEV OLI BALTI JAAMA TURU AVAMINE. KAS POLE KAVAL LÜKE.
T
to mädanik 15:58  /   17:19, 19. mai 2017
Miks röögid? Üle kuumenesid või?
M
Ma avan ka poekese nädala pärast.  /   17:31, 19. mai 2017
Loodame, et Kaljulaid ka läbi astub. No, nagu traditsioon või mis?
N
Nujah  /   19:13, 19. mai 2017
Jälle üks koht kadunud, kus sai käia kila-kola, kaltse, allahinnatud ja tähtaja ületanud toitu ostmas. Kaltsakproletariaat ja pensionärid pole selle uue turu sibtgrupp :(
U
Uunu  /   19:18, 19. mai 2017
Turgu küll ei näinud. Jälle mingisugune kaubanduskeskus. Kohal olid l illadest sotsideni
E
Ei saa aru  /   22:38, 19. mai 2017
Ah et EILE? (esimene rasvane lause artiklis) Eile avati Balti jaam või? Täna käisin mina Balti jaama turu avamisel!
V
vaat  /   14:56, 20. mai 2017
... minu arust presidendil pole vaja käia turgu avamas, olgu ta nii uhke kui tahes.

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias