4
fotot
Ragnar Klavani üks hooaja tipphetki oli eelmise aasta viimasel päeval, kui Liverpool alistas 1:0 Manchester City. Pildil lööb eestlane palli ära Fernandinho eest. (Reuters / Scanpix)

Esimese eestlasena Premier League´is mänginud Mart Poom hindab Eesti praeguse parima jalgpalluri Ragnar Klavani esimest hooaega Inglismaal Liverpoolis edukaks.

Klavani koduklubil Liverpoolil on enne Inglise meistriliiga pühapäevast viimast vooru ülihead võimalused kindlustada tulevaks hooajaks pääs meistrite liigasse. Selleks tuleb alistada liigatabeli 19. meeskond Middlesbrough või loota, et tabelis punktiga maha jääv konkurent Londoni Arsenal libastub Evertoni vastu. Liverpool on liigatabelis hetkel 73 punktiga neljas, Arsenal 72 punktiga viies.

Kuna Klavan pole Liverpooli viimastes kohtumistes väljakule saanud, on raske eeldada, et Jürgen Klopp saadaks eestlase sisuliselt klubi aasta tähtsaimas kohtumises väljakule.

Seega saab Klavani esimesest Inglismaa aastast juba esimesi kokkuvõtteid teha. Meie mees pääses Premier League´is väljakule 20 mängus, neist 15 mängus kuulus ta algkoosseisu. Kokku on Klavan sel hooajal Inglismaa meistriliigas väljakul olnud 1405 minutit. Lisaks sai Klavan kirja veel neli täismängu liigakarikas ja ühe täismängu FA karikasarjas. Liigakarika kohtumises Derby County vastu lõi eestlane ka värava.

Klavani etteasted pole jäänud inglastel märkamata. Nii näiteks nimetas sel nädalal Inglise vutiportaal Football365 Klavani Premier League´i vahetusmängijate sümboolsesse koosseisu.

Eestis leidub siiski üksjagu neid, kelle ootused Klavani Inglismaa debüüthooaja puhul olid suuremad. On neid, kes arvavad, et Eesti koondise kapten on jäänud liiga pikalt varumeeste pingile istuma.

Eesti läbi aegade parim jalgpallur, 14 aastat Inglismaal vutti mänginud Mart Poom seevastu ütleb, et Klavan võib oma esimese Inglismaa hooajaga rahule jääda. „Kunagi ei ole kerge tulla uude klubisse, eriti kui see on teine riik ja teise jalgpallikultuuriga keskkond. Ka jalgpallistiil on Inglismaal erinev Hollandist ja Saksamaast, kus Ragnar on varem mänginud. Liverpool on ikkagi täielik superklubi ja seal on konkurents väga tihe. Ma arvan, et Ragnar on nii palju mänginud ja hästi mänginud, et võib oma panusega rahul olla. 20 mängu ei ole tegelikult väike number,” arutleb Poom.

20 mängu ei ole tegelikult väike number, leiab Mart Poom, et Ragnar Klavan on Inglismaal teinud korraliku hooaja. (Reuters / Scanpix)

Mõistagi loodab Poom, et Liverpoolil ja Klavanil õnnestuks tulevaks aastaks kindlustada meistrite liiga koht. See tähendaks tulevaks aastaks veelgi rohkem mänge ja ka Klavanile suuremaid võimalusi väljakule pääseda.

„Eesti jalgpallurile on väga kõva sõna mängida meistrite liiga mänge ja seda veel Liverpooli eest,” tõdeb Poom ja meenutab, et Klavan on nii ehk naa seni esimene ja ainus eestlane, kes on meistrite liiga alagrupiturniiril väljakul käinud. Mäletatavasti tegi Klavan Eesti jalgpalli ajalugu, kui jooksis 2009. aasta 29. septembril AZ Alkmaari eest meistrite liigas vahetusest 82. minutil väljakule. AZ juhtis sel hetkel Standard Liege'i vastu 1:0, kohtumise 91. minutil lõi Liege’i mängija Moussa Traoré aga paljuski just Klavani vea tõttu belglaste viigivärava. Kui Liverpool tõesti meistrite liiga koha tänavu kindlustab, on Klavanil võimalus tõusta esimeseks eestlaseks, kes on meistrite liigas kirja saanud täismängu.

Milliseks võiks kujuneda Klavani tulevane hooaeg Liverpoolis? „Kui meistrite liiga algab, siis on suurklubidel tihti kaks mängu nädalas. Ma arvan küll, et sellega seoses suurenevad Ragnari võimalused saada regulaarset mänguaega. Liverpooli-sugusel klubil on kõikides mängudes võidukohustus ja samas väiksed klubid tahavad Liverpooli vastu end tõestada ja näidata. Ma arvan, et tal on põhjust järgmist hooaega oodata. Ja ma usun küll, et ta saab ka järgmisel hooajal palju mängida,” on Poom Klavani tuleviku puhul optimistlik.

Just nii lõi Ragnar Klavan oma esimese värava Inglismaal, kui ta sahistas liigakarika mängus Derby County vastu mängides väravavõrku. (Reuters / Scanpix)

Poomile endale on jäänud Eesti koondise kapteni klubihooajast eriliselt meelde Klavani sooritus Liverpooli koduväljakul Anfieldi staadionil, kui Liverpool alistas Poomi endise klubi Arsenali. „Käisin seda mängu kohapeal vaatamas ja vahetu kogemus on alati eriline. Ragnar oli põhikoosseisus ja mängis terve kohtumise ja väga hästi mängis. Häid mänge on tal olnud muidugi veel. Kindlasti mäletavad fännid hooaja algust, võõral väljakul saadud võidumängu Arsenaliga ja sõprusmängu Barcelonaga (hooajaeelses sõprusmängus alistas Liverpool Barcelona koguni 4:0 – toim). Need mängud jäävad kindlasti meelde,” toob Poom välja Klavani head sooritused. Eesti koondislase hooaja tipphetkedeks võib pidada ka aasta lõpus peetud 1:0 võidumänge Evertoni ja Manchester City üle. Mõlemas kohtumises sai Klavan kirja täismängu.

-----------------------
10 aastat ootust sai läbi

Eestlasest vutifännid pidid peaaegu 10 aastat ootama, et Mart Poomi järel jälle eestlast Premier League´is mängimas näha.

Omal ajal Inglismaal suurepärase karjääri teinud Mart Poomil jätkub hetke parima Eesti jalgpalluri Ragnar Klavani Liverpooli debüüthooaja kohta kiidusõnu. „Ja ma usun küll, et ta saab ka järgmisel hooajal palju mängida,” leiab Poom. (MATI HIIS)

Enne Klavanit mängis Premier League’is Poom viimati 13. mail 2007. aastal, kui oli väljakul kuulsa Arsenali särgis. See kohtumine jäigi tema ainsaks liigamänguks Arsenalis. Klavan tegi oma Premier League´i debüütmängu mullu 14. augustil, kui Liverpool alistas 4:3 Arsenali.

Tundub aga, et tänaseks võetakse meie meest Inglismaa kõrgliigas paljuski juba iseenesestmõistetavana. Kas see aga saab nii olla, eriti peale nii pikka ootust, et eestlane jõuaks taas Inglise meistriliigasse. Poomi sõnul hinnatakse Premier League´i maailma kõige tugevamaks vutiliigaks isegi vaatamata sellele, et meistrite liigas pole Inglise klubid viimastel aastatel edukad olnud. „Kui vaadata kasvõi seda, kui palju tippmängijaid üle maailma selles liigas mängib, siis Ragnari mängimine on seal väga kõva sõna. Meil on oma mees Inglismaa Premier League´is, kus on kõva konkurents, kuhu on raske pääseda, seal kanda kinnitada ja mänguaega teenida. Ma arvan, et fännidel ei tasuks pettuda, kui mõnes mängus on Ragnar pingil või kui ta ei saa kohe nii palju mänguaega, kui igaüks soovib või ta ise tahaks,” leiab läbi aegade Eesti parim jalgpallur.

--------------------------
Klavan – mängija, kelle peale saab loota

Mäletatavasti sõlmis Ragnar Klavan mullu suvel Liverpooliga kolmeaastase lepingu. Kas pärast lepingu lõppemist võiks praegu 31-aastasest Klavanist huvituda veel mõni teinegi Inglismaa klubi. „Praegu on Ragnaril veel Liverpooliga kaks aastat lepingut. Kui vaadata tema karjääri, siis on ta suurtest vigastustest pääsenud, olnud terve ja saanud igal pool regulaarselt mänguaega. Ta hoolitseb oma keha eest ja seda jälgitakse, ta on mängija, kellele saab loota. Kui ühel päeval Liverpool ei paku talle uut lepingut või ta otsustab lahkuda, siis ma arvan, et tahtmise korral leiab ta endale Inglismaal uue tööandja,” leiab Mart Poom.

--------------------------
Klavan Premier League´is
20 mängu
Kollaseid kaarte: 3
Tehtud vigu: 15
Sööte: 938
Sööte keskmiselt mängus: 46,90
Vaheltlõikeid: 14
Palli puhtaks löömisi: 92
Täklinguid: 25
Võidetud täklinguid: 72 protsenti
Võidetud duelle: 76
Kaotatud duelle: 57
Võidetud õhuduelle: 38
Kaotatud õhuduelle: 33
Allikas: www.premierleague.com
*Enne pühapäevast viimast vooru

------------------------------
Klavani mängud Liverpoolis
Premier League
14. august 2016 Arsenal – Liverpool 3:4 (täismäng)
20. august 2016 Burnley – Liverpool 2:0 (täismäng)
24. september 2016 Liverpool – Hull City 5:1 (täismäng)
29. oktoober 2016 Crystal Palace – Liverpool 2:4 (sekkus vahetusest mängu üleajal)
11. detsember 2016 Liverpool – West Ham 2:2 (sekkus vahetusest 46. minutil)
14. detsember 2016 Middlesborough – Liverpool 0:3 (täismäng)
19. detsember 2016 Everton – Liverpool 0:1 (täismäng)
27. detsember 2016 Liverpool – Stoke City 4:1 (täismäng)
31. detsember 2016 Liverpool – Manchester City 1:0 (täismäng)
2. jaanuar 2017 Sunderland – Liverpool 2:2 (täismäng)
15. jaanuar 2017 Manchester United – Liverpool 1:1 (täismäng)
21. jaanuar 2017 Liverpool – Swansea City 2:3 (täismäng)
11. veebruar 2017 Liverpool – Tottenham 2:0 (sekkus vahetusest 82. minutil)
4. märts 2017 Liverpool – Arsenal 3:1 (täismäng)
12. märts 2017 Liverpool – Burnley 2:1 (täismäng)
19. märts 2017 Manchester City – Liverpool 1:1 (täismäng)
1. aprill 2017 Liverpool – Everton 3:1 (sekkus vahetusest 90. minutil)
5. aprill 2017 Liverpool – Bournemouth 2:2 (täismäng)
8. aprill 2017 Stoke City – Liverpool 1:2 (täismäng)
1. mai 2017 Watford – Liverpool 0:1 (sekkus vahetusest 87. minutil)
Liigakarikas
20. september 2016 Derby County – Liverpool 0:3 (täismäng, lõi 24. minutil Liverpooli esimese värava)
25. oktoober 2016 Liverpool – Tottenham 2:1 (täismäng)
29. november 2016 Liverpool – Leeds United 2:0 (täismäng)
11. jaanuar 2017 Southampton – Liverpool 1:0 (täismäng)
FA karikasari
28. jaanuar 2017 Liverpool – Wolves 1:2 (täismäng)

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias