Vaibad on suured tolmukogujad ning et neid korralikult puhtaks saada, tuleks investeerida heasse tolmuimejasse. (Vida Press)

Vähem tolmu, sünteetilisi materjale ja kodukeemiat, nii on toaõhk puhtam ja tervislikum.

Üldiselt arvatakse, et võrreldes tolmuse linnatänavaga, kus sõidukid õhku saastavad, on kodune siseõhk palju puhtam ja tervislikum. Aga ei pruugi olla, kui tuba on tolmu täis ning mürgiseid ühendeid võib toaõhku eralduda nii mööblist kui ka põrandakatetest.

Tolm on segu surnud naharakkude, karvade, riidekiudude, bakterite, tolmulestade, mulla jms osakestest. Lisaks kuhjuvad sinna kemikaalid kõikvõimalikest tarbetoodetest: tekstiilikaupadest, näiteks vaipadest, kardinatest, pehmest mööblist ja riietest, aga ka elektroonikatoodetest ja viimistlusmaterjalidest. Nii võime puutuda pikka aega kokku ohtlike ainetega, mis kahjustavad hormoonsüsteemi ning soodustavad allergiate ja haiguste teket.

Asja teevad veel halvemaks tolmulestad, mis perearst Svea Rosenthali sõnul on probleemiks paljudele inimestele. Tolmulestad, mis on nähtavad vaid mikroskoobi all, armastavad elada linadel, patjadel ja madratsitel. „Tolmulestaallergia on aastaringne probleem ning tegelikkuses on inimesed allergilised mitte tolmulestade endi, vaid nende väljaheidete suhtes. Tolmulestade vähendamiseks vaheta voodipesu iga nädal ja pese seda vähemalt 60 kraadi juures,” soovitas perearst Svea Rosenthal Kotka tervisemajast.

Vähem vaipu

Tolmulestadele toimivad magnetina põranda vaipkatted. Sestap tasuks tolmukoguvaid vaipu, pehme kangaga mööblit ja raskeid kardinaid vältida. Padjad ja madratsikatted, mis on valmistatud tiheda koega kangast, võivad suuremat tolmu ära hoida, kuid neid tuleks korrapäraselt värskes õhus kloppida. Kes ei taha kogu kodust vaipkatet eemaldada, võiks vabaneda vaibast vähemalt magamistoas. Teine variant on kasutada väiksemaid vaipu, mida tuleb pesta sooja veega vähemalt korra nädalas.

Tervise nimel tasuks vähemalt magamistoast eemaldada kõik tolmukogujad – pehmed mänguasjad, seinatapeet, raamatud, nipsasjakesed ja kunstlilled ning eelistada mööblit, mida on kerge puhastada. Kuna kapis olevad rõivad eraldavad palju kiudaineid, on parem hoida üleriideid rõivakottides, plastpakendites ja karpides, mis lukustavad kiud ega lase tolmul koguneda.

Rohkem tuulutamist

Mida rohkem on eluruumides sünteetilisi materjale (polüvinüülkloriidist põrandakatted, vinüültapeedid, lakkide ja liimidega töödeldud puitmööbel jm), seda enam võib peale tolmu leiduda toaõhus tervisele kahjulikke keemilisi ühendeid (ftalaate, formaldehüüde jt), mida kasutatakse paljudes tarbetoodetes. Kui (uus) toode lõhnab veidralt, võib see suure tõenäosusega sisaldada mõnda tervisele ohtlikku ainet.

Lihtsaim ja odavaim viis koduse õhu kvaliteedi parandamiseks on tuulutada tube piisavalt sageli, et toaõhus leiduvad saasteained tuulega lenduksid. Seejuures tasub hoiduda nn õhuvärskendajate kasutamisest. Et toaõhus ei lendleks hallitusseente eoseid, tasub veenduda, et kuskile pole tekkinud hallitust. Üks esimesi paiku, kus hallitus tekkima hakkab, on vannituba, kus pole korralikku ventilatsiooni. Hallitusseened võivad hakata vohama seintel, lae all, WC-poti ümber või vanni taga põrandal. Hallitus võib tekkida ka kinnises väikeses ruumis, kus õhk ei liigu.

Puhtama toaõhu nimel tasub koju soetata toataimi, mis puhastavad õhku. Taimede õhupuhastusvõimet on uuritud isegi NASA-s ning parimad võimed selles vallas on tuvastatud tuntud ja vähenõudlikul tups-rohtliilial.

---

Odav tolmuimeja keerutab vaid tolmu üles

„Kes vaibast loobuda ei soovi, võiksid kaaluda investeerimist heasse tolmuimejasse, millel on kahekihiline mikrofiltriga kott või efektiivne (HEPA) filter, mis takistab tolmu taas õhku sattumast,” soovitab Philipsi esindaja Karmo Sahtel. Tõhusa filtreerimise säilitamiseks peab HEPA-filtrit iga kuue kuu järel vahetama. Peale selle on võimalik vaipu edukalt puhastada aurupuhastajatega, sest aurukuumus tapab tolmulestad.

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias