Rõivaste taaskasutus hoiab kokku ressursse, mida iga uue riideeseme valmistamine nõuab. Fotol Paavli Kaltsukas Tallinnas. (Teet Malsroos)

Rahvusvahelise moerevolutsiooni nädalal aprilli lõpus toimusid 90 riigis üritused, mille käigus nõuti, et moetööstus oleks puhtam, õiglasem ja läbipaistvam.

Selleks et rõivaid arukalt ja keskkonnasäästlikult osta, saavad inimesed ise väga palju ära teha. Uute rõivaste puhul tasub otsida kvaliteeti ja vastupidavust, et riideid saaks kanda võimalikult kaua. Rõivaste taaskasutus ja parandamine hoiab kokku vett ja energiat, mida iga uue riideeseme valmistamine nõuab. Samuti saab igaüks meist tunda huvi, kes peitub brändi nime taga – s.o kes need rõivad tegelikult valmistas.

Arengukoostöö ümarlaua juhi Sigrid Solniku sõnul on tarbijate huvi selle vastu, kust nende riided tulevad ja mis saab jäätmetest, tekitanud moetööstuses hulga positiivseid muutuseid. „Mitmed tuntud suurtootjad otsivad üha aktiivsemalt viise, kuidas oma tehastes töötingimusi parandada, rõivatööstuse keskkonnamõjusid vähendada ja tootmise info avalikuks teha,” märkis ta.

Seitse soovitust eetiliseks ja keskkonnasõbralikuks moetarbimiseks

1. Rõivaid ostes mõtle sellele, kuidas saaksid neid võimalikult kaua kanda. Jälgi kvaliteeti, aegumatust, kombineerimisvõimalusi muude riietega jne. Mida kauem samu riideid kasutad, seda kasulikum on see keskkonnale.

2. Uute riiete ostmisele eelista teenuseid – õmblusteenused ja riiete ümbertegemine, eriliste sündmuste puhul rõivaste laenutus, parandusteenused jne. Nii hoiad materjalid ringluses ja aitad kaasa kohalike töökohtade säilimisele.

3. Uusi rõivaid ostes tunne huvi, mil moel on rõivabränd tegelenud

eetika- ja keskkonnaprobleemidega. Pööra tähelepanu ökomärgistele.

4. Ära karda osta arenguriikides toodetud rõivaid. Selle asemel uuri brändi kodulehelt või sotsiaalmeediast, kas riided on toodetud eetiliselt. Oluline ei ole see, mis riigis on ese toodetud, vaid kas tootja suhtub vastutustundlikult oma töötajatesse ja keskkonda.

5. Ära osta kõige odavamat kaupa isegi, kui see tundub kvaliteetne. Mõttelaad, et „ostsin, kuna nii odavalt sai” on kõige kurja juur. Rõivaste odav hind tähendab ilmselt seda, et keegi on selle õmblemise eest saanud olematult väikest töötasu. Samuti pole selle eseme tootmisel puhul tõenäoliselt pööratud tähelepanu keskkonnamõjudele.

6. Pööra tähelepanu sellele, kuidas sa oma rõivaste eest hoolitsed. Mida harvem neid pesed ja triigid, seda enam pikendad ka materjali eluiga.

7. Rõivad, mis on kulunud või mida sa ei kanna, suuna teisele ringile, mitte ära viska lihtsalt prügikasti.

Allikas: Arengukoostöö ümarlaud

1 kommentaar

K
kriitik  /   15:45, 19. mai 2017
VÕI KES NEID JUBA KANDIS.

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias