Eelmiste kohalike valimiste eel värbas Keskerakond oma ridadesse Ülemiste vanakese. Aga aeg oli siis teine. (Mati Hiis (Õhtuleht))

Igasugustel valimistel on omad intriigid. Kui me teaksime kindlalt lõpptulemust, siis intriige muidugi ei tekiks. Teadmatus on see, mis võimaldab rohkem kui ühte lootust ja vastandlikkus nende vahel ongi intriig. Sügiseste valimiste suuri intriige paistab olema kaks – mis hakkab toimuma Tallinnas ja mis saab valimisliitudest? Jätame valimisliidud kõrvale ja keskendume Tallinnale.

Tallinna valimistel on aastaid suurima tähelepanu all olnud Keskerakond. Viimasel paaril valimisel on erakond saavutanud absoluutse ülekaalu nii häälte kui ka kohtadega ning kindlasti sooviks sellist meeliülendavat jada jätkata. Kuid kogu aeg on enne valimisi oldud ka ettevaatlikud – kaheldud pole küll selles, et erakond saab teistest parteidest ja ühendustest rohkem hääli ja kohti, kuid absoluutse ülekaalu prognoosimisel pole nii kindlad oldud. Nii ka seekord. Ilmselt valimised võidetakse, kuid kas viimastele kordadele iseloomuliku ülekaaluga – see jääb praegu nii-ja-naa seisu. Kuid nii-ja-naal peab olema seletus, ehk teisisõnu – kas Keskerakonna tegevuses on ilmsiks tulnud mõned kitsaskohad, mida varasematel aastatel pole täheldatud?

Kõige olulisem küsimus

Paistab, et mingid mõrad on hakanud tekkima. Kui varasematel aastatel on erakonda aeg-ajalt kummitanud liidrite probleem, siis nüüd näikse see olevat asendunud rahvuste probleemiga. See on delikaatne küsimus – on teada-tuntud tõsiasi, et Keskerakond on oma arusaamade ja tegevusega suutnud kahe rahvuskogukonna poliitilisel ühendamisel paljugi ära teha. Praegu kipub see ühtsus mõranema. Erakonnas on pead tõstnud arvamusliidrid, kes on hakanud üsna selgelt venekeelse kogukonna eestkõnelejateks. Iseenesest on see mõistetav, kuid Keskerakonna fenomen on seisnenud selles, et alati on suudetud seista nii eestlaste kui ka venelaste huvide eest. Niikaua, kuni vastasseis ei too kaasa arvamusliidrite lahkumist erakonnast, pole suurt katki midagi. Sellisel juhul saab neid poliitikuid valimistel üles seada Keskerakonna nimekirjas ning absoluutne valimisvõit võib olla mõeldav. Kui aga nii hästi ei lähe ja Keskerakond kaotab mingisuguse osa oma liidritest ?

Mismoodi võiks siis minna? See jada võiks olla selline. Kõigepealt lahkutakse erakonnast. Ainult see protseduur ei pruugi erakonna jaoks kaasa tuua midagi negatiivset. Võtmeküsimuseks saab see, kuidas lahkujad käituvad seoses valimistega. Ühineda mõne teise erakonnaga – võimalik, kuid vähetõenäoline. Neid inimesi ei pruugi teised erakonnad tahtagi. Luua uus erakond – riigikogu valimisi silmas pidades võimalik, kohalikeks valimisteks juba hilja. Luua valimisliit – täiesti võimalik ja mõeldav. Mis oleks tagajärg? Kui isegi saadakse märkimisväärne hulk hääli ja kohti, saadakse võimule ligidale ikkagi ainult koalitsioonis. Kuid tõenäoliselt suhtutakse neisse ülima ettevaatusega, eriti ettevaatlik on Keskerakond. Sellisel stsenaariumil võib olla ka teine tagajärg – sellisel juhul ei saaks koalitsiooni moodustada ka need, kes sooviksid välistada Keskerakonna. Jääb üle võimalus, et uue linnavalitsuse moodustab ikkagi Keskerakond koalitsioonis kellegagi ülejäänutest – kuid mitte Keskerakonna renegaatidega.

Kahjulikud soolod

On veel üks võimalus Keskerakonnale kätte maksta – rahulolematud seavad ennast üles üksikkandidaatidena. Neist ei pruugi keegi valituks osutuda, sest isikukvoot enamikes Tallinna ringkondades on võrdlemisi kõrge, näiteks Lasnamäel tuleb igaks juhuks arvestada pea 4000 häälega. Nii võib juhtuda, et keegi sellest rühmast valituks ei osutu, seda isegi ei taotletagi, need hääled lähevad lihtsalt kaduma ja kohad jaotatakse ikkagi erakondade vahel. Sellisel juhul võib Keskerakond kaotada märkimisväärse hulga hääli ja absoluutne enamus volikogus jääb saavutamata. Sellisel juhul tekib võimalus neil erakondadel, kelle arvates on Keskerakond Tallinnas liialt kaua võimul olnud. Keskerakond on opositsioonis ning rahulolematud on kätte maksnud.

Elame-näeme.

2 kommentaari

T
Tallinn vabaks!  /   17:13, 18. mai 2017
Tallinn tuleb vabastada kriminaalse ja kremlimeelse keskerakonna diktatuurist.
T
T.Mets  /   23:29, 28. mai 2017
Keskerakond ei kaitse enam ei eestlaste ega ka venelaste huve, vaid jälgib truult Brüsseli ettekirjutisi

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias