12
fotot
Suurarenduse esimsed miljonieurose vaatega korterid saavad kardinad juba tuleval aastal. (HEIKO KRUUSI)

Patarei kindluse ja Lennusadama vahel lammutatakse nõukaaegseid kuure ja müüre. Endise 7. sõjatehase müüridele kerkib aga moodne äri- ja elutõmbekeskus.

Ala Patarei merekindlusest miinisadamani puudus veel kümnend tagasi meie linnapildist sootuks. Seal on asunud nõukogude Vene ajast pärit laevatehaste ja muude salajaste sõjatehaste kolehooned, mida on ümbritsenud samast ajast pärit traataiad, silikaatmüürid ning kuuride risu-räsu. Tagatipuks on suur osa piirkonnast olnud varjatud endise Kalamaja kalmistuga, millest nüüdseks on saanud müüriga piiratud park. Praeguseks on osa koledust kõrvaldatud, silikaadi ja muu rägu alt ja tagant tulevad välja väärikad paekivimüürid, mis osalt on kuulunud sajanditagusele Noblessneri allveelaevatehasele.

Tagahoovides leidub veel mõndagi õõvastavat või üllatavat. (HEIKO KRUUSI)
Tagahoovides leidub veel mõndagi õõvastavat või üllatavat. (HEIKO KRUUSI)

Siis oli siin Tallinna innovatsioonikeskus ja tööstuspiirkonna süda. Nüüd on paigast saamas Tallinna üks kiiremini arenevaid piirkondi, Põhja-Tallinna linnaosa tervikuna kasvab kiiresti, plaanide elluviimisel peaks Pärnu-suurusest linnajaost saama ligi 100 000 elanikuga linnaosa, mis Tallinnas jääb alla vaid Lasnamäele. Kogu piirkonna arengut on käima tõmmanud seda läbiva Kalaranna tänava valmimine.

Suurarenduse esimsed miljonieurose vaatega korterid saavad kardinad juba tuleval aastal. (HEIKO KRUUSI)

Väike linn mere kaldal

Mere ja Tööstuse tänava vahelise sadamalinnaku arendamisse kavatsetakse eeloleval 15 aastal mahutada 250 miljonit eurot. Juba lähiajal on valmimas elumajad otse Noblessneri jahisadama ääres, edaspidi on plaan luua kontserdipaigana tuntud valukotta virtuaalreaalsuse koguperekeskus, jahtklubina kasutusel olevasse hiiglaslikku hoonesse aga rahvusvaheline kunstikeskus.

Endisesse valukotta, mis juba tuntud kui kontserdipaik, tuleb koguperekeskus. (HEIKO KRUUSI)
Sellesse hoonesse rajatakse rahvusvaheline nüüdiskunsti keskus. (HEIKO KRUUSI)

Nende taga olevad BLRT-i hiigelellingud koos rööbastikuga lammutatakse aasta pärast, sinna on kavandatud veel hulk hooneid. Teisele poole, Kalaranna tee ja Tööstuse tänava vahele jääv paekivist tööstushoonete kvartal, mis siiani seisnud tühjana, osalt ka katuseta, läheb samuti uutmisele. Kõige silmatorkavamast katuseta hoonest, endisest akumulaatorite tsehhist saab juba aasta pärast ärihoone. Kokku rajab BLRT Grupp koos Merko ehitusega 15-hektarilisse piirkonda 2027. aastaks 25 hoonet kogupinnaga 265 000 ruutmeetrit, nende hulgas 700 korterit ning 80 000 ruutmeetrit äri- ja teeninduspindu. Lausa väiksema linna mõõtu arenduses on kohad ka 400 jahile ning paik kilomeetripikkusele rannapromenaadile. Projekti esitlusel kinnitasid nii arendajad, linnaametnikud kui ka arhitektid, et piirkond ja pääs mere äärde jääb linlastele avatuks.

Aga see pole veel kõik

Lennusadama ja Patarei kindluse vahelt lammutatakse mitu lagunenud hoonet ning suur jupp müüri. (HEIKO KRUUSI)
Lennusadama ja Patarei kindluse vahelt lammutatakse mitu lagunenud hoonet ning suur jupp müüri. (HEIKO KRUUSI)

Riigi Kinnisvara AS (RKAS) alustas naabruses, vesilennukite angaaride ja Patarei merekindluse vahelisel alal ulatuslike korrastustöödega. Buldooserite ja ekskavaatoritega hävitatakse meremuuseumi ja merekindlust eraldav ligi 200 meetri pikkune nõukogudeaegne kivimüür. Tee killustikumasinasse leiavad juulikuu jooksul ka Kalaranna tänava ja mere vahel asuvad lagunevad mittevajalikud hooned. Seejärel alustakse Lennusadama haldushoone ja Vesilennuki tänava rekonstrueerimise, vajalike kommunikatsioonide rajamise ning heakorratöödega. Eesmärk on luua sellesse piirkonda atraktiivne ja inimsõbralik linnaruum.

Lennusadama ja Patarei kindluse vahelt lammutatakse mitu lagunenud hoonet ning suur jupp müüri. (HEIKO KRUUSI)

Lennusadama ja BLRT-i ellingutevahelisel tühermaal võetakse sisse ülimalt suurt vundamendisüvendit. Sinna kerkib Euroopa IT-agentuuri peakontor. Eesti ehitab bürooruumid kuni sajale inimesele, hoone maksumus on 8,4 miljonit eurot. Peagi pidi avatama ka Beetapromenaad, kui Patarei oma tormis kistud katuse tagasi saab.

Praegu on beetapromenaad suletud. (HEIKO KRUUSI)

1 kommentaar

Z
zed  /   09:54, 19. mai 2017
ärge unustage istutada puid ja põõsaid. muide, kas neis pommivarjendites elutsevad nahkhiired?

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias