Ostukeskuse parklas leiab tihtilugu tühje ostukärusid, mis võivad närvi mustaks ajada. Miks ei vii inimesed käru tagasi poe juurde või vastavasse kohta?

Osa keskusi on muutnud käru tagastamise mugavaks ning ehitanud vastavad varjualused, kuhu käru viia. Teistes kohtades peab kärru sisestama mündi, mille hiljem tagastades taas rahakotti pista.

Scientific American kirjutab, et ostukäru jäetakse ripakile enamasti ühel järgmistest põhjustest:

1. käru varjualune asub liiga kaugel parkimiskohast,

2. ostjal on laps, keda ta ei taha jätta valveta,

3. ilm on halb,

4. ostjal on liikumispuue,

5. arusaam, et käru lükkamine on kellegi teise töö,

6. arvamus, et käru jätmine parkimisplatsile on õnnistus järgmisele ostjale.

Ostukäru kasutajad jagunevad samuti viide eri kategooriasse:

1. TAGASTAJAD: inimesed, kes viivad alati käru tagasi, ükskõik mis ilmaga või kui kaugele nad parkisid. Nad tunnevad kohustust või kaasa neile, kelle töö on kärusid korjata.

2. MITTETAGASTAJAD: inimesed, kes arvavad, et see on kellegi teise töö.

3. MUGAVUSTAGASTAJAD: inimesed, kes viivad käru tagasi siis, kui nad on parkinud varjualuse või poeukse lähedale.

4. SURVETAGASTAJAD: inimesed, kes tagastavad käru ainult siis, kui kärulükkaja on silmapiiril või lähedal istub keegi autosse/väljub autost.

5. LAPSEGA TAGASTAJAD: käru tagastamisest saab omamoodi mäng.

Sotsiaalne norm sätestab, et enamik meist käitub vastavalt sellele, millisena arvame, et teised meid näevad või siis paneb meid käituma nii, nagu teevad seda inimesed meie ümber ehk siis sunnib kaasostlejaid jäljendama.  

Kuigi maailmalõpp ei saabu, kui me oma ostukäru tagasi ei vii, on tegu ühe elukvaliteedi küsimusega, mida saame kontrollida. Järgmine kord, kui näed kedagi ostukäru parkimisplatsile jätmas, hoidu mõtlemast, et tegu võib olla jobuga – ehk soovis ta lihtsalt kiiremini koju saada kui kõik teised. Teisalt aga tagab hea eeskuju järgimine (näiteks käru tagastamine) selle, et päeva lõpuks on meil kõigil pisut parem elu.

17 kommentaari

K
Klient pidi ju kuningas olema  /   15:38, 16. mai 2017
A tegelikult on lihtsaltjobud
J
jupats  /   15:43, 16. mai 2017
Normaalne inimene viib käru ikka jalust ära sinna kus ta koht on .Erilised värdja, aga jätavad need auto parkimiskohale,mis teeb teinekord ikka vihaseks.
K
kodanik  /   15:49, 16. mai 2017
7. põhjus - olen mö.la.kas ja selle üle uhke! See on tüüpiline shitapea kes valesti pargib... liikluses suunda ei näita, naabritega ei arvesta, kinos näpin Facebooki, lapsed on kasvatamata jne.
E
Et  /   15:56, 16. mai 2017
Ja õige vastus küsimusele. Selliseid peaks ühiskond avalikult karistama.
A
aga  /   16:31, 16. mai 2017
Kui kõik viivad kärud tagasi, siis jääb kärulükkaja tööst ilma. Paljudes poodides on kärulükkajateks puudega inimesed.
T
Tiit  /   16:50, 16. mai 2017
Pangu rahaga lukud kulge kärudele nagu Pärnus "Maxima XXX" kaupluses on. Paned euro voi 50 senti pilusse ja saad käru ketist lahti, pärast paned käru ketti ja saad raha tagasi. Mitte kusagil ei vedele uhtegi käru. Koik kärud on ilusti paigas.
E
Et  /   16:53, 16. mai 2017
Ei jää. Esiteks peab kassadest ja teiseks kärumajadest vedama. Lihtsalt sinusugused laisad ja lohakad uputavad nad tööga üle.
A
alandav suhtumine  /   17:09, 16. mai 2017
Pakun, et sedasi "karistatakse" olematu teeninduskultuuriga kaubanduskeskuste omanikke .Kui näiteks poes on mulle nähvatud, siis jätan meeleldi käru parkimiskohale .Lihtsalt austage oma kliente ja siis kliendid austavad ka teid.Ja kui näen, et mitmel parkimiskohal on kärud, siis näitab, et keskusel on kas kliente jalaga segada või ei viitsita nende vähestegi klientide mugavusest hoolida, et näiteks töötuid kärulükkajateks palgata.
E
et  /   17:52, 16. mai 2017
Paljudes poodides lükkavad kärusid ka kassiirid ja isegi turvad (G4Si omad, teistel turvafirmadel on rohkem väärikust).
  /   18:30, 16. mai 2017
Kui näpid, pane oma kohale ka tagasi, elementaarne viisakus.
H
h  /   19:10, 16. mai 2017
...jobud jätavad kärud tagasi viimata .
N
Njah  /   23:02, 16. mai 2017
Mitte ükski põhjus siin ei õigusta, Mina ei julgeks isegi paduvihmaga käru niisama vedelema jätta. Läheb veel liikuma ja sõidab kellegi autole sisse. Lõunakas on tegelt need putkakesed ka olemas ja ei tule see jalutuskäik mitte ühestki parkla otsast pikk. Loogiline ju, et paned asja peale kasutamist õigesse kohta tagasi
T
Toriseja  /   23:17, 16. mai 2017
Mina ei vii käru tagasi peale seda, kui minu just ostetud nädala toidukraam autost pihta pandi. Selle käru viimise ajal.
Millise sordi inemise alla mina nüüd peaks kuuluma?
S
Selle  /   00:07, 17. mai 2017
alla,kes oma vara ei hoia ja auto uksi ei oska lukustada!
  /   17:15, 17. mai 2017
"Järgmine kord, kui näed kedagi ostukäru parkimisplatsile jätmas, hoidu mõtlemast, et tegu võib olla jobuga – ehk soovis ta lihtsalt kiiremini koju saada kui kõik teised."
Ei, ma jään siiski arvamuse juurde, et tegu on egoistliku jobuga.
M
miks peaks tõsine inimene austama miinimumpalga saajaid,kes  /   12:54, 18. mai 2017
poodides töötavad !? Laiskvorste ja luusereid !??
  /   14:49, 18. mai 2017
Ilmselt olen mina üks jobudest ja käru jääb välja platvormile kuna mul autot ei ole ja kuhu ma siis oma kotid jätan kui käru viima lähen pealegi turvad viivad kärud tagasi.

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias