Persoon

Aivar Kuusmaa: treeneritöös tuleb ette ka mängujärgseid magamata öid (1)

Kristjan Roos, 11. mai 2017, 17:05
Aivar Kuusmaa on teinud Rapla peatreenerina väikest viisi imet, viies väikelinna tiimi korvpalli Eesti meistrivõistluste finaali. Foto: Martin Ahven
Koduses korvpallis lõhkas Aivar Kuusmaa (49) juhendatav Rapla korvpalliklubi üllatuspommi, kui alistas poolfinaalseerias eeldatavalt tugevamaks peetud Tartu ülikooli korvpallimeeskonna.

Kuigi Kalevi ja Tartu vastasseis on koduses korvpallis kujunenud juba omamoodi klassikaks, on paljud –14 aastat järjest Eesti liiga finaalis mänginud tartlased tuleb siinkohal muidugi välja jätta – rahul, et reedel algav finaalseeria Kalev/Cramo ja Rapla Avis Utilitase vahel toob kodusesse korvpalli mõnusalt värskeid tuuli.

Mõistagi on 5000 elanikuga Rapla praegu täielikult korvpallilainel, meedia on ristinud linna lausa korvpallipealinnaks. Melu on linnas võimas ja kuigi see on ühest küljest väga meeldiv, otsustas Kuusmaa meeskonna selle nädala esmaspäevast neljapäevani Kuremaale rahulikumasse keskkonda valmistuma viia. „Laagri eesmärk on tulla ära Rapla melu ja kära seest. Siin saame laagris rahulikult valmistuda. Ainuke negatiivne külg on see, et noored pidid koju jääma. Marek Ruut lõpetab kooli ja Gregor Ilves pidi tasemetöid tegema. Tulime laagrisse kaheksa mehega,” räägib Kuusmaa finaalseeriaks valmistumisest.

Paljudel spordifännidel on praeguseni meeles Aivar Kuusmaa omaaegsed ulmemängud ja uskumatud kolmepunktivisked. Treenerinagi ei taha ta piire tunnistada. Foto: Martin Ahven


Aivar, kas on nii, et ükskõik, kuidas finaalseeria läheb, võite aastat igal juhul pidada positiivseks? Või on kõige magusamad mängud siiski veel ees?


Eks kõige magusamad mängud on ees ja me läheme ikkagi mängima neid mänge (võidu peale – toim). Aga isegi siis, kui tappa saame, arvan, et Rapla Avis Utilitase jaoks on hooaeg olnud väga positiivne.

Poolfinaalseeriat mängisite ikkagi endast eeldatavalt tugevama vastase vastu, kelle alistasite. Kui keeruline oli poolfinaalseeria Tartu meeskonnaga? Kui palju närvirakke ise peatreenerina kaotasite?

Esimene asi on see, et veerandfinaalid, poolfinaalid, finaalid ja pronksimängud on ikkagi seeriad. Ja seerias saab teha muudatusi. See ei ole mitte üks mäng, kus võidad või kaotad. Arvan, et tegime favoriidi vastu mängides väga õiged valikud. Mõtlesime läbi, kellega mängime ja mismoodi mängime. Närvirakkudest rääkides, siis nagu Päevalehele ütlesin, oli kõige raskem hetk pärast teist mängu kuni kolmanda mänguni. Siis oli kuidagi väga keeruline. Aga kui kolmanda mängu tappa saime, lahtusid pinged ja hakkasime jälle mõtlema, kuidas kodusaalis edasipääs vormistada. Naljaga pooleks andis enne otsustavat mängu abitreener mulle märku, et arvesta, täna on 6. mai ja samal päeval tulid sa ka Nõukogude Liidu meistriks.

Mis tõi Raplale Tartu vastu edu?

Tartlastega mängides oli võistkonnale seatud paar ülesannet. Esimene oli see, pidime sundima nad mängima viis viie vastu, et nad ei saaks kiiret korvpalli mängida, mida nad armastavad. Eesmärk oli neutraliseerida tartlaste tagaliin. Kui me vaatame neid nelja mängu, siis kolmandas mängus, milles tappa saime, ei suutnud me tartlaste tagaliini neutraliseerida. Dorbek, Sokk, Jõesaar ja Thomas panid meile peaaegu 60 silma. Aga ülejäänud mängudes suutsime nad neutraliseerida. Tõsi, viimase mängu kahe ja poole minutiga tõi see nelik samuti üle 10 punkti, aga õnneks sai aeg enne otsa. See ülesanne sai neis kohtumistes täidetud. Samuti oli eesmärk, et kõik mis me väljakul teeme, on meeskondlik. Nagu näha, siis kolmandas (kaotatud – toim) mängus me natuke meeskondlikult lagunesime.

Poolfinaalseeria oli ka selle poolest huvitav, et vastaste peatreener oli teie hea sõber Gert Kullamäe. Kas pärast seeria lõppu tuli Kullamäed natuke lohutada ka?

Ei, pärast mängu oleme korra ühe kiire telefonikõne teinud. Ma arvan, et praegu mõtleb Kullamäe pronksiseeria ja mina finaalseeria peale.

Kas finaaliks on Raplal mingid salakäigud, millega tahate Kalev/Cramot üllatada?

Millega sa ikka üllatad, kui oled poolfinaalis taktikalise poole läbi käinud. Poolfinaalseeriaski oli nii, et kui seeria oleks viienda mängu peale läinud, siis selleks mul enam üllatusvaru polnud. Selles mõttes on Varrakul (Kalev/Cramo peatreener Alar Varrak – toim) kõik meie neli mängu käes ja tema saab teha väga hea kodutöö. Eks me oleme nüüd natuke Kalevi mänge vaadanud, aga arvan, et palju üllatusmomente finaalseerias ei ole.

Kas on olemas teoreetiline võimalus, et Kalev eeldab, et Rapla on nende jaoks nõrgem vastane kui olnuks Tartu. Just see võiks seerias olla Rapla trump, et Kalev/Cramo tuleb mütsiga lööma?

Ei, ma ei usu, et finaalis tuleb keegi mütsiga lööma.

Aivar Kuusmaa treenerikreedo on läbi aastate olnud, et ta mängib võistkonnaga, mitte indiviididega. „Minu jaoks on kõige tähtsam tiim, võistkond,” selgitab ta.Foto: Martin Ahven

Raplat tituleeritakse meedias juba korvpallipealinnaks. On vist nii, et kui Kalev/Cramo tuleb Eesti meistriks, siis terve Tallinn ei ela selles vaimus. Kas Raplas on praegu kõigil ainult üks mõte peas ja see on korvpall?

Efekt on ilmselt midagi sarnast, nagu siis kui 2010. aastal jõudis Rakvere Tarvas finaalseeriat mängima. Terve Rakvere linn elas korvpallivaimus.

Muidugi. Ja tänu sellele tulemusele läks Rakveres hästi palju poisse korvpallitrenni, nii lähiümbruskonnast kui ka Rakverest endast. Raplas on seda natuke raskem teha, sest linn on väiksem, aga usun, et eks neid väikseid poisse tuleb nüüd tänu sellele tulemusele 10 protsenti rohkem trenni.

Rääkides treeneritööst, siis milline on teie treenerikreedo? Kas mängijad peavad end mängudeks ise motiveerima või on see treeneri ülesanne?

Treeneri roll on neid juhendada ja mängu taktika paika loksutada. Minu kreedo on läbi aastate olnud see, et ma mängin võistkonna, mitte indiviididega. Minu jaoks on kõige tähtsam tiim, võistkond. Üleskütmisest rääkides arvan, et kui me siin Raplas mängime, siis ei ole vaja kedagi üles kütta. Praegused mängud näitavad, et juba tund enne mängu algust on saal puupüsti täis ja see on mängijatele ekstraboonus, see kütab nad ülesse.

Teil on nii mängija- kui ka treenerikogemus. Kummas rollis on raskem olla?

Kui ma mängija olin, siis mõtlesin, et kuradi treener, mida sa mölised seal, ise väljakul ei jookse, jookse ise ja raba. Mängija roll ei olnud kerge, aga treenerina on samamoodi. Kui teed oma asja pühendunult, siis ei ole ainult nii, et lähed saali ja annad trenni ära. Seal on ikkagi mängudeks ettevalmistus, teiste võistkondade skautimine – seda kõike on natukene rohkem, kui välja paistab.

Kujutan ette, et emotsionaalselt võib treeneril olla mängu järel isegi raskem. Pea on täis mõtteid, mida oleks võinud teistmoodi teha. Mängujärgsel ööl on vist päris raske magada?

Nojah, selliseid asju tuleb ette. Kui võtta natuke lihtsamalt ja minna mängima igasuguse taktika ja ettevalmistuseta, siis on see töö päris lihtne. Aga ma ei usu, et siis näeks tulemusi.

------------------------------

Korvpalli finaalseeria

Reede, 12. mai kell 19.10 Rocca al Mare suurhall Kalev – Rapla
Pühapäev, 14. mai kell 17.10 Rocca al Mare suurhall Kalev – Rapla
Neljapäev, 18. mai kell 19.10 Sadolini spordihoone Rapla – Kalev
Esmaspäev, 22. mai kell 19.10 Sadolini spordihoone Rapla – Kalev

Vajaduse korral
Kolmapäev, 24. mai kell 19.10 Rocca al Mare suurhall Kalev – Rapla
Reede, 26. mai kell 19.10 Sadolini spordihoone Rapla – Kalev
Esmaspäev, 29. mai kell 19.10 Rocca al Mare suurhall Kalev – Rapla

Seeria mängitakse nelja võiduni. Mängudest teevad ülekanded TV6 ja Delfi TV.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee