Prantsuse presidendivalimised võitis Emmanuel Macron (AFP/Scanpix)

Eesti poliitikud rõkkavad ja räägivad sellest, kuidas Emmanuel Macroni võit Prantsusmaa presidendivalimistel tähendas demokraatia ja euroopalike väärtuste võitu.

Jah, paremäärmusliku Marine Le Peni võit Prantsusmaal ja riigi võimalik Euroopa Liidust lahkumine tähendanuks võib-olla EL-i lagunemist ja muutnuks ka meie tuleviku ettearvamatuks.

Mõnes mõttes on veelgi tähelepanuväärsem see, et Prantsuse presidendiks valiti mees väljastpoolt poliitilist süsteemi. Macron on küll olnud sotside majandusminister, kuid mullu aprillis lõi ta uue poliitilise liikumise En Marche! (Edasi!).

Meil Eestis on üks mees juba Macroni teinud, kui Indrek Tarand tegi tuule alla tervele poliitilisele süsteemile. Jutt käib 2009. aasta europarlamendi valimistest, kui üksikkandidaat Tarand kogus 102 509 häälega 25,81 protsenti häältest.

Macroni juhtum näitab, et poliitikategemine on igal pool tõsiselt muutunud. Kui see juhtus traditsioonidega Prantsusmaal, siis paljuski veel kasvuraskustes Eestis on muutused veelgi kergemad tulema. Mitte ükski erakond – ka ilmselt enda igikestvusse uskuvad Reformi- ja Keskerakond – ei saa Eestis oma tuleviku puhul kindlust tunda.

Piisab vaid mõnel taibukal, karismaatilisel ja hetke sotsiaalset närvi aduval poliitilisel loomal õige hetk tabada ja meil on oma Macron olemas. Ei saa sugugi välistada, et mõnel nutikal neiul TransferWise’is või välisministeeriumi lauaülemast noormehel on juba poliitiline programm valmis kirjutatud…

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias