Linnaleht

Risto ja Jüri Lepp tahavad luua käsipalliklubi, mis sarnaneks Amsterdami Ajaxi vutiklubiga (2)

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 27. aprill 2017, 17:27
Risto Lepp on võtnud sihiks tuua tippkäsipall tagasi pealinna. Ja mitte ainult, vallutamist ootab terve Euroopa. Foto: HEIKO KRUUSI
Endine käsipallikoondislane Risto Lepp on võtnud südameasjaks selle, et Tallinnas käsipall taas tugevalt pildile tuua. Esimesed töövõidud on tal juba käes, aga edasised sihid veelgi ambitsioonikamad.

2011. aasta sügisel tunnetas oma meelisala eest muretsev Lepp, et Tallinnas hakkab käsipall vaikselt välja surema. 2012. aastal käivitati esimesed treeningugrupid Pirital, Peetris ja Kadriorus.

Sellega on HC Tallinn liikmete arvult Euroopa viie suurema käsipalliklubi hulgas. Kuidas see on võimalik? Nii kiiresti sai klubi oma liikmeskonda kasvatada, kuna Tallinnas veel mõned aastad tagasi käsipallielu kiratses. „Näiteks Rootsis Stockholmi piirkonnas on 60 käsipalliklubi, Tallinnas aga võib-olla kolm-neli klubi. Kuna meil siin konkurente ei olnud, siis saime laieneda igale poole. Üheski teises Euroopa või Skandinaavia linnas polnuks see võimalik, aga meil oli siin auk täitmata. Nägime ära, et lastel on huvi käsipalli mängida,” tõdeb Lepp.

Lepa jutust selgub, et lapsi on käsipalli juurde lihtne meelitada. „Minu silmis on käsipall lapse jaoks isegi lihtsam mäng kui jalgpall. Kui vutis mängitakse kümme kümne vastu, siis paljud lapsed ikkagi palli ei saa, sest mäng on tehniline. Käsipallis on nii, et kui palli püüdmise oskus on olemas, siis ainult jookse, viska ja sööda. See on ülikerge. Näen trendi, et käsipall läheb ka noortele peale,” kiidab Lepp oma lemmikala, mis arendab ühtaegu lapse jõudu, kiirust, vastupidavust ja koordinatsiooni. Seetõttu ta ei imesta, et tervelt 12 Euroopa Liidu riigis on käsipall populaarsem kui korvpall või võrkpall ehk siis spordiala nr 2 jalgpalli järel.

Eesti üks paremaid käsipallitreenereid Jüri Lepp ja tema poeg, endine tippkäsipallur Risto Lepp tahavad HC Tallinnast luua tõelise käsipalliakadeemia. Foto: HEIKO KRUUSI

Nüüd, kus viie aastaga on HC Tallinn kasvatanud juba märkimisväärse noortepüramiidi, on Risto ja tema isa Jüri Lepp koos väga arvuka kaaskonnaga võtnud ette veelgi perspektiivikama sihi. Sügisest käsipalli Eesti meistriliigas Jüri Lepa juhendamisel mängima hakkavast HC Tallinna esindusmeeskonnast loodetakse kolme aastaga teha ideaaltingimustel profimeeskond.

„Tahame käsipallis olla midagi sellist nagu jalgpallis Amsterdami Ajax. Et klubil on läbi kõigi noortemeeskondade üks mängustiil ja üks filosoofia,” selgitab Lepp. Ja lisab, et mänguliselt tahab HC Tallinn näidata moodsat käsipalli, see tähendab agressiivset kaitset ja mängu võimalikult kiireks ajamist.

Sügisest alustavas meeskonnas hakkavad põhiraskust esialgu kandma siiski HC Tallase mängumehed. Senistelt kodustelt valitsejatelt Kehralt ja Põlva Servitilt Leppade sõnul tippe üle meelitama ei hakata, vaid esimesel võimalusel hakatakse esindusmeeskonda kaasama HC Tallinna enda kasvandikke.

Lepp räägib, et klubi lühiajaline strateegia on seatud kolmele aastale. Mängijatega sõlmitakse nn hea tahte lepingud. Tegemist ei ole profilepingutega, aga sellega näitavad nii klubi kui ka mängijad, et mõlemal on soov suuri asju korda saata. „Esmatähtis on, et poistel endil oleks tahe. Meie asi on luua keskkond, kus nad saaksid areneda. Esimesed paar aastat läheb mängijate adopteerimisele poolprofessionaalsesse süsteemi, et kolmanda aasta lõpuks või neljanda aasta alguseks jõuda profimeeskonnani,” seab Risto Lepp sihte.

Ehk siis sisuliselt oleks käsipalli profimeeskonna loomine Eesti käsipalli jaoks revolutsiooniline muutus. Seni on isegi Eesti tippklubides profistaatust saanud nautida vaid üksikud leegionärid.

„Selline mõte meil on, et enamik mängijaid saaks juba lähiaastatel Eestis profikarjääri teha. Aga ega profimängija ei tähenda tänapäeval seda, et käid kolm korda päevas trennis ja muul ajal passid lakke. Ka meeskonna jaoks on parem, et mängija oleks intelligentne ja näeks elu avatud nurga alt,” lisab Lepp, et ta ei näe probleemi ka selles, kui tulevased käsipalliprofid käivad tulevikus osalise ajaga tööl või ülikoolis.

Lepa sõnul poleks ime, kui HC Tallinn tuleks 2020. aastal Eesti meistriks. See tähendaks, et Kehra ja Põlva valitsemise järel jõuaks meistritiitel pärast 2005. aasta Chocolate Boysi Eesti meistritiitlit tagasi pealinna.

Käsipall on seni nautinud olukorda, kus just väikelinnad ruulivad. HC Tallinna tulekuga tekib oht, et mõnes mõttes romantiline olukord, kus põlvakad ja kehrakad maid jagavad, kaob. Lepp leiab siiski, et HC Tallinna tulek annab ka senistele ala valitsejatele lisaindu. „Nad (Kehra ja Põlva Serviti) muutuvad veelgi professionaalsemaks. Võib-olla nad ongi ennast liiga mugavalt tundnud. Meie plaan on tulla nende kõrvale, mitte neid nõrgestada,” lubab Lepp.

Kui tõesti läheb teoks Risto ja Jüri Lepa suur unistus ja õnnestub profimeeskond luua, siis mõistagi võiks HC Tallinnast tulevikus rääkida isegi kui Euroopa mõistes käsipalli tippklubist. „Ideaalis võiks me paarikümne aasta pärast mängida käsipalli meistrite liigas ja miks mitte jõuda ka selle Final Fouri. See jutt tundub utoopiline, aga kui me oma süsteemi tööle saame, siis on kõik võimalik. Käsipall ei ole õnneks selline spordiala, kus sul on vaja miljoneid eurosid hooaja eelarvesse. Tõsi, tippklubidel on eelarved kuni 15 miljonit eurot. Aga kui juba omal kasvandikud peale tulevad, siis võib juba suuri asju teha.“

-----------------------

Kodusaaliks Kalevi spordihall

Kalevi spordihall on tänaseks renoveeritudFoto: HEIKO KRUUSI

Sügisest Eesti meistriliigas ja Balti liigas mängima hakkava HC Tallinna kodusaaliks saab värskelt renoveeritud Kalevi spordihall. Eesti spordi legendaarses pühamus hakkab klubi esindusmeeskond ka trenne tegema.

Värskelt renoveeritud Kalevi spordihallis näeb esimest korda käsipalli septembri esimesel nädalavahetusel, kui HC Tallinn korraldab 8–16 võistkonnaga rahvusvahelise käsipalliturniiri. Osalema tahetakse kutsuda Baltimaade, Soome ja Rootsi klubid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee