3
fotot
Urmet Haasi ja Linnalehe toimetaja Jevgenia Žõbina intervjuumatš Kalamaja pargi vastsel vabaõhuväljakul. (HEIKO KRUUSI)

Sel huvitaval kevadel algas õuepinksi hooaeg siis, kui järjekordne aprillilumi oli vaevalt ära sulanud.

Urmet Haasi ja Linnalehe toimetaja Jevgenia Žõbina intervjuumatš Kalamaja pargi vastsel vabaõhuväljakul. (HEIKO KRUUSI)

Harva tuleb praegusel asjalikul ajal kellegi meelde, et möödunud sajandil üleilmselt populaarseks saanud lauatennis on üldse olemas. Eriti kui rahvaspordiala. „Eks see selline keskealiste, üle kolmekümneaastaste ala ole, nooremaid huvilisi on vähevõitu,” nendib naljaga pooleks Urmet Haas, kui kohtume kokkulepitud paigas – Kalamaja kalmistupargi väravatorni juures. Pärast nädalavahetuse lumehoogusid särab taas päike, lumeriismeid võib näha veel vaid mõne müürijupi varjus.

Urmet Haas on Kalamaja pinksiklubi juhatuse liige ja meie kohtumise põhjus on sealsamas torni kõrval sillutatud platsil näha – kaks vastset tumepruuni paksust vineerist pingpongilauda. See on pinksiklubi tänavuse ettevõtmise tulemus. Põhja-Tallinnas on nüüdsest veel kaks lauda Stroomi rannas ning veel üks paar Pelgulinna südames Kolde ja Ristiku tänava nurgal, seal, kus Pelgulinna seltsi eestvedamisel sirgub pelgulinlaste statsionaarne jõulukuusk.

„Kui algusest peale kõik ära rääkida, siis algas meie pinksiasi sellest, et Telliskivi loomelinnaku õue oli üles pandud kaks arhitekt Tõnis Savi poolt disainitud pinksilauda,” meenutab Urmet, kui ajakirjanik pakib lahti uhiuut lauatennisekomplekti. Tuul on nii kõva, et üks pall purjetab kohe allatuult minema, laste mänguväljaku suunas. „Need lauad tõid kokku nii palju huvilisi, et mängijad pidid lausa elavas järjekorras seisma,” räägib Haas ning teeb esimese servi. Hoolimata tuulest jõuab pall siiski üle võrgu, kaarja lennuga palli on vastuvõtjal raske tabada.

„Kohalik omaalgatus”

„Siis otsustasimegi, et laudu tuleb juurde teha. See oli eelmisel aastal umbes samal ajal. Aga kuna need maksavad üle 300 euro tükk, siis asusime rahastust otsima, projekti kirjutama. Pinksiklubi saigi selleks moodustatud, et asjad korda ajada. Rahastus tuli rahandusministeeriumilt kohaliku omaalgatuse programmi kaudu ja abikäe ulatas ka Põhja-Tallinna linnaosavalitsus,” tutvustab Haas kogemust, kuidas head mõtted heade asjadena materialiseerida. Lauadetalid tehti küll vabrikus valmis, kokku monteerida tuli juba endal. „Kui kellelgi on huvi, siis me võime oma kogemusi hea meelega jagada,” lubab Haas. Ehk siis kohaliku omaalgatuse oskusteavet: projekti kirjutamisest pinksilaua kokkupanekuni välja.

Mullu sai loomelinnakusse viis lauda üles, tänavu siis veel kuus. Aga ega klubi niisama juriidiline kehand pole. Igal suuremal võistlusel on kohal paar-kolmkümmend mängijat, inimesi igalt elualalt, lausub ta ning jätkab, servides: „Me korraldama suvel välilaudadel kõigile lauatennise huvilistele avatud võistlusi, aga mängime ka lihtsalt oma lõbuks. See on selline seltskondlik ajaviitmise ja kokkusaamise viis, ongi klubi. Lauad on kõigile soovijaile mängimiseks ka väljaspool võistlusi, igal korralikul pinksihuvilisel peaks muidugi oma reket kaasas olema. Järgmine suurem meie korraldatud pinksiüritus on kuu aja pärast, Kalamaja päevadel, 20. mail toimuv võistlus.“ Kohe näha, et klubilane, ajakirjanikul ei õnnestu palli üle võrgu tagastamine sugugi nii ladusalt. Muide, igapäevaselt tegeleb Haas taimetoitu pakkuva toidusauto ehk food truck’iga, nagu ise ütleb.

Pinksilauad Kalamaja pargis. Mängib Urmet Haas. (HEIKO KRUUSI)

Saju ajal ei põrka

Haas kostab, et pinks pole siiski ainult põhjus kokku tulla ja pisut kõksida, tegelikult on väljas mängitav lauatennis hea trenn, sama nagu muudki õuealad, aga põnevam. „Kui ikka pikemalt mängida, siis saab korraliku koormuse,” märgib Haas. Ajakirjanikul põsed juba õhetavad, tea, kas valjust kevadtuulest või nobedast pallimängust. Juba viskab jopegi kõrvallauale. Ja nagu näha, saab mängida isegi tugeva tuulega. „Tugeva vihmaga siiski mitte. Ehkki laud on ilmastikukindel, siis ligumärjal laual pall ei põrka õigesti,” selgitab Haas elu karme tõsiasju välispinksist. Ja veel saab teada, et talveks tuleb lauad ikka õuest tuppa tuua. Pinksiklubil on kokkulepe Põhja-Tallinna linnaosavalitsusega, kes on selleks hoiuruumi kindlustanud. „Talvel on paraku mängukohti vähevõitu,” märgib õuehooaja alguse üle rõõmustav Haas.

Reketid-pallid saab kokku pakitud, fotograaf on intervjuumatši pildistamise lõpetanud. Täpsuse huvides – Haas oli silmitsi kolme vastasega: kõrvalseisjast siinkirjutaja intervjueeris, kolleeg ajakirjanik võttis endale pallimängu väljakutse, kolleeg fotograaf tegi pilti. Ja mere poolt tuhisev tuul – too lisas kogu stseenile lihtsalt vabaõhulist sundimatust.

Mis lauatennisesse puutub, siis on selline kohalik omaalgatus kunagise ülipopulaarse ala taas tollele õigusega kuuluvale kohale tagasi toonud. Vähemalt siin – Kalamajas, Pelgulinnas ja ka Stromkal.

-------------------------------------------------------------------

Pinks juba sel pühapäeval!!

Õuepinks on nii elustiil kui treeninguvõimalus. (HEIKO KRUUSI)

Kalamaja pinksiklubi on mittetulundusühing mille eesmärk on kaasa aidata Põhja-Tallinna sportimise ja vaba aja veetmise võimaluste igakülgsele arengule.

Klubi korraldab festivali Jazzkaare tasuta kontsertide päeval Telliskivi loomelinnakus 23. aprillil kell 16 pinksivõistluse.

Vaata ka facebook.com/kalamajapinks.

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias