Värsked Tartu uudised

Supilinlased ja nende selts oskavad seista oma linnaosa avaliku ruumi eest (1)

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 20. aprill 2017, 17:49
Supilinna päevade melu on varasematel aastatel nautinud ka president. Toomas Hendrik Ilves külastas presidendina Supilinna päevi 2010. aastal. Foto: ALDO LUUD
Sel nädalal peab Eesti üks tegusama kogukonnaga linnaosa Supilinn juba 16. korda linnaosa päevi, mis kulmineeruvad laupäeval toimuva traditsioonilise platsipäevaga.

Supilinna Seltsi juht Kristiina Praakli ütleb intervjuus Linnalehele, et linnaosaselts on mõtestanud enda jaoks lahti, et seistakse avaliku ruumi eest. „Avaliku ruumi all mõtleme ka kogu meie ökokeskkonda. Näiteks esialgu kavandatud nn Tähtvere silla ehitamine oleks paratamatult lõhkunud ära juba välja ehitatud puhkealade struktuuri. Sellel oleks olnud suur mõju nii Supilinna rannale kui ka konnatiigile,” räägib Praakli.

Viimases Supilinna Tirinas on kirjas, et lisaks muule negatiivsele kujuneks varasemast tupiklinnaosast läbiva liiklusega linnaosa. Kavandatav sild ja sellele planeeritud pealesõit Oa tänava kaudu tükeldanuks linnaosa. Praegu võivad supilinlased rõõmsalt hõisata, et ratsionaalne mõistus võidutses: nimelt otsustati Tartu linnavalitsuse augustikuise otsusega Tähtvere sild Tartu uue üldplaneeringu projektist välja.

Mis on aga need teemad, millega Supilinna selts praegu aktiivselt tegeleb? Praakli sõnul on üheks põhiteemaks Oa tänava rekonstrueerimine. „Arutelud on läinud väga edukalt, viljakas on olnud koostöö nii arhitektide kui ka linnaga. Väga pikka aega on oodatud ka Tähtvere trepistiku remonti. Nüüd tehaksegi seal väiksem korrastustöö, parandatakse nõlvasid ja luuakse ka võimalus jalgratast treppi mööda kas üles või alla vedada. Trepid peaksid korda saama suvel,” vastab Praakli.

Teisalt tegutseb selts samavõrra aktiivselt erinevate kultuuriprojektide kallal. Seltsist on saanud nii hea koostööpartner, et nad ei pea ise alati initsiatiivi näitama, vaid nende juurde tulevad teised organisatsioonid oma ideedega.

Näiteks on tulnud seltsile ettepanek, et ka Supilinn võtaks osa 1. ja 2. juulil toimuvast ülemaailmsest pingipäevast. Hollandist alguse saanud ettevõtmise idee on selles, et naabruskonnas elavad inimesed saaksid omavahel tuttavaks, suhtleksid omavahel. Aktiivselt tehakse koostööd Tartu Kesklinna Kooliga – nii osalevad kooli 8. ja 9. klassi õpilased tänavu vabatahtlikena Supilinna päevade platsipäeval. Koostööpartnereid on veelgi, näiteks kirjandusfestival Prima Vista ja Tartu Loodusfestival.

„Rõhutan seda, et Supilinna Seltsi tegevus on muutunud hästi mitmetahuliseks. Üks valdkond on arhitektuuri ja ehituse teema, aga üha rohkem on supilinlased ise hakanud huvi tundma selle vastu, et teha midagi ühiselt. See suhtumine ei ole ainult aprillis, kui toimuvad Supilinna päevad, vaid mulle tundub, et see kogukonna tunne ja Supilinna omaks pidamine on just viimastel aastatel kuidagi suurema jõu sisse saanud,” on Praakli linnaosa vaimsusega rahul. Mõned sündmused on sellisedki, mida tehakse ilma seltsita. Näiteks toimuvad linnaosas väikesed kodukontserdid, väikesed kommuunide kokkusaamised, kodutäikad.

------------------------------------

Kauplus, mis on kui kogukonnakeskus

Supilinna Seltsi juhi Kristiina Praakli sõnul läks talle eriti hinge esmaspäeval Herne poes toimunud fotonäituse „Kuidas Supilinn endale Herne poe sai?” avamine. „Kes Supilinna satub, sel tasuks sellest poest läbi astuda. Suhelge omaniku ja müüjatega. Herne pood on olnud tõeline sümbol, ta on jäänud ainsaks linnaosakaupluseks. See on väga teistmoodi mood, millel on isegi oma T-särk. Näituse avamisel tekkis mõnus sünergia. Tuldi kokku ja hakati meenutama erinevaid lugusid, mis on Herne poega ühel või teisel moel seotud. See pood on kui kogukonnakeskus,” räägib Praakli.

----------------------------------------

Supilinna päevad

Reede

Kell 12 Supilinna Selts, Salvest ja Naiskodukaitse Tartu ringkond pakuvad Raekoja platsil tasuta suppi.

18 Supilinna kultuuriretk Enn Lillemetsaga. Antakse üle ka Supilinna parima maja märk. Kogunemine kiigeplatsil.

20 Kirjandusõhtu Emajõe 12 hoovis. Esinevad Carolina Pihelgas, Elo-Mall Toomet, Marko Kompus, Hanneleele Kaldmaa, Jüri Metssalu, Martin Vabat ja Aare Pilv.

Laupäev

Supilinna päevad kulmineeruvad laupäeval kell 12.10 algava platsipäevaga. Viimase esinejana astub kell 21.45 lavale Eesti parimaks bluusibändiks tituleeritud Cathouse Radio.

Lodjakoja jõeprogrammis toimuvad alates kell 12-st igal täistunnil lodi Jõmmu tunnisõidud.

Kell 17.30 räägitakse pealaval Rail Balticust, tselluloositehasest, Eesti metsade tervisest ja maailmakoristusest. Teemasid arendavad Kristjan Piirimäe, Linda-Mari Väli ja Helena Läks.

Pühapäev

Supilinlased avavad oma uksed, väravad ja südamed. Töötavad hoovikohvikud.

Kella 11‒16 on Kesklinna kooli kogukonnapäev koolimajas ja selle hoovis (Kroonuaia 7).

Kell 18 algab Merle Jäägeri kontsert Tähtvere 57 aias.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee