Kui ise väljast aknaid pesta pole võimalik, tuleb see töö usaldada professionaalidele. (Tiina Kõrtsini)

Aknaid pestes on tähtsaim vältida päikest, ülejäänud majapidamise saab puhtaks mikrokiust lapiga.

Aknapesu on hea ette võtta kergelt pilves ilmaga, sest ere päike kuivatab aknad liiga kiiresti ja klaasidele kipuvad jääma triibud. Töövahenditest tasub varuda korralik T-kujuline kummist kaabits või kombineeritud vahend, millel ühel küljel kumm ja teisel käsn. Võib kasutada spetsiaalset aknapesuvahendit, aga asja ajab edukalt ära ka lahja äädikalahus (supilusikatäis äädikat kahe liitri vee kohta). Aknapesuvette võib tilgutada samuti sidrunimahla või veidi viina. Kõigepealt tuleb puhtaks pesta ja kuivatada aknaraamid, nende tihendid, siis klaasid ning viimasena aknalauad. Aknaid tuleks hakata pesema ülalt allapoole ja väljast sissepoole. Aknapesu kõige tähtsam osa on õige kuivatamine, sest just sellest sõltub, kui puhtaks ja läikivaks aknad saavad. Pestud akna saab kuivatada lapi või (ajalehe)paberiga, kuid mugavam on kasutada spetsiaalset kummiäärega tööriista, millega tuleks ülevalt alla tõmmata.

Mikrokiust lapp teeb imet

Mis puudutab ülejäänud majapidamise koristamist, siis niiske mikrokiust lapiga tolmuvõtmine on isegi tõhusam koristusviis kui majapidamise tolmuimejaga ülekäimine, on Linnalehele kinnitanud OÜ Puhastusekspert juhataja, koristuskoolitaja Helge Alt. „Tolmuimeja, ükskõik kui tõhus see ka ei oleks, imeb ühelt poolt õhku sisse ja puhub teisest otsast välja. Tõhusatel tolmuimejatel on väljuv õhk puhas, aga õhuvool tõstab siiski pindadel olevad tolmukübemed õhku ning sealt ei saa neid kätte, eemaldada saab vaid pinnal olevaid tolmukübemeid. Rahulikult (vähe) niiske või kuiva mikrokiust lapiga pühkimine eemaldab hästi tasapinnal oleva tolmu ega paiska seda õhku,” ütles koristuskoolitaja, lisades, et see kehtib vaid kõva kattega pindade kohta – tekstiilist pindadel on ülioluline piisavalt intensiivselt ja sageli tolmu imeda, sest tekstiilid koguvad endasse palju tolmu.

Mikrokiust lapp on valmistatud ülipeenikeste kiudude kogumitest ning kiudude vahele jääb hulk vaba ruumi, mis mahutab tõhusalt mustust. Osa mikrokiudlappe on mõeldud kuivalt tolmu pühkimiseks, teised vajavad kerget veega niisutamist. Näiteks klaasilt näpujälgede ja muu rasvase mustuse eemaldamiseks on väga tõhus niiske mikrokiudlapp. Samuti saab niiske lapiga puhastada laminaatpindu ning segistigi saab veeplekkidest puhtaks, kui seda poleerida just niiske lapiga.

Soodast on suur abi

Neile, kes tahavad majapidamises kodukeemiat vältida, on kodumasinate, toidunõude ja töötasapindade puhastamisel suur abi soodast. Alustuseks saab soodaga toidunõud, eriti klaasid, läikima lüüa. Selleks tuleb lusikatäiele soodale lisada veidi vett, et moodustuks ühtlane soodapasta, millega saab ka kodumasinad puhtaks küürida. Näiteks külmikut ja pliiti võib seestpoolt pesta sooda ja vee lahusega. Samuti saab valamu läikima soodapastaga.

On veel teisigi nippe. „Kui mikrolaineahjus on soojendatud toite, mis on masina sisemust määrinud, kuid mustust pole jooksvalt puhastatud, siis on hea nipp asetada seadmesse veekauss. Mikrolaineahjus tuleks vett mõni minut soojendada, misjärel saab pinnad lihtsamini pehme lapiga puhastada ning rasva ja muu mustuse eemaldada. Kindlasti ei tohiks seinu kraapida terava esemega,” hoiatab Experdi tehnikakaupluste turundusjuht Joonas Kulli.

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias