Uuringud on näidanud, et masinaga nõusid pestes kulub sageli vähem vett kui käsitsi seda tööd tehes. (Vida Press)

„Vastus sellele küsimusele on loomulikult „jah”, sest teadlikult ning nutikalt masinat soetades ja kasutades on võimalik säästa vett olulisel määral,” tõdeb Experdi tehnikakaupluste turundusjuht Joonas Kulli.

Tema sõnul on uuringutest tihti selgunud üllatuslik fakt: nõudepesumasinaga pesemine on sageli käsitsi pesust palju veesäästlikum.

„Vee säästmine jääb eriti silma energia- ja veetõhusate mudelite puhul, mis võtavad vett sisse säästlikult ja n-ö taaskasutavad seda pesuprotsessi vältel. Näiteks on uuringutes välja toodud, et ühe korra käsitsipesu tarvis võib kuluda isegi kuni 75 liitrit vett, samas kasutavad kõige veesäästlikumad masinad keskmiselt 10–15 liitrit vett pesukorra kohta. See on väga suur vahe, eriti pikema aja jooksul,” lisas Kulli.

Tema sõnul tasukski võimalikult väikese veekulu saamiseks eelistada kõrge energiamärgistusega (näiteks AA+++ ) nõudepesumasinaid, sest need võivad säästa kuni 50 protsenti vett rohkem kui tavalised nõudepesumasinad. Samuti võtavad vähem vett eestlaetavad masinad võrreldes pealtlaetavatega.

Vee säästmiseks tuleks panna masin käima alles siis, kui see on tervenisti täidetud. Masin ei tohiks olla ülekoormatud ning suuremad nõud tuleks asetada tahapoole ja külgedele.

Pärast pesu võib elektrilise ventilaatori kasutamise asemel nõude kuivatamiseks lihtsalt ukse avada, sest enamikes masinates on vesi nii kuum, et see aurustub väga kiiresti. „Nii on võimalik säästa isegi kuni 15 protsenti kogu pesuprotsessile kulunud elektrienergiast,” tõdes Experdi tehnikakaupluste turundusjuht.

10 kommentaari

K
küsimus reklaamjuttu ajavale ärikale  /   18:37, 20. apr 2017
pesen ühe-kaks kruusi kraanivee all või needsamad tassid tunni ajaga masinas...
kumb säästab?
A
Aniir  /   13:13, 25. apr 2017
Kas su pere koosneb ainult sinust? Tavapere koosneb enamasti mitmest ja on muidugi hämmastav,kui teie söögikorrad paari tassiga piirduvad.Vôiks ka arvestada,et seda kulutatud aega saaks palju paremini kasutada perega läbikäimiseks,hea raamatu lugemiseks,jalutuskäiguks...
M
Ma  /   19:44, 25. apr 2017
pesen käsitsi ämbriga sõiduautot 40l veega,mis on koos loputusega.Voolikuga lödistades läheb 80l.Survepesuriga pestes kindlasti rohkem.
S
selleks,  /   21:23, 25. apr 2017
et kasutada noudepesumasinat, peab olema suur pere, et korraga masin tais saada. Kui peab nadal aega korjama musti nousid, siis peab jalle olema koguseliselt palju tasse ja taldrikuid, et kogu aeg kapist uusi votta ja oodata kuni masin tais saab.
T
Tuts  /   22:48, 25. apr 2017
Kui suur siis see masin peaks olema,et selle täiskorjamine nädala vôtab? Jutt on ju sellest, et sa ei lao seda täis nagu puurita, vaid veele vôiks ka väikse läbivooluvôimaluse jätta. Soovitavalt!
S
suhteline kokkuhoid  /   08:39, 26. apr 2017
Säästad 100 liitri kohta 1 liitri vett aga tarbid ohtralt kemikaale ning elektrit.
A
Aniir  /   13:31, 26. apr 2017
Kokkuhoid...Kas aeg ei olegi midagi väärt? Arvuta kokku palju aega sa nädalas kulutad selle tüütu kuid vajaliku töö peale.
P
pealtlaetav nõudepesumasin?  /   09:46, 1. mai 2017
esimest korda kuulen
M
maali  /   18:19, 4. mai 2017
nõude pesu masin - ikka eelkõige selleks, et mitte käsitsi pesta !
kui säästab midagi on pluss. kui ka ei säästa aga peseb korralikult - ka siis on eesmärk saavutatud. isegi siis, kui laristab vee ja energiaga aga peseb korralikult peaks olema OK, sest eesmärk on mitte käsitsi pesta ja vee ning elektri eest saab makstud.
A
agni  /   17:51, 7. mai 2017
Mu pere on nii tilluke,et pesen nõud käsitsi kohe pärast sööki ära. Ja kui pere veel suur oli,said nõud šampooniveest tulvil kausis pesukäsna tunda ja seejärel puhtaveekausist läbi tõmmatud.

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias