Päevateema

Kas rahvusstaadionile kerkivad majad rikuvad tantsupeo õhustiku?  (1)

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 12. aprill 2017, 17:46
Rahvusstaadioni eskiis  Eesti Spordiselts Kalev
Kuna riigi ja Tallinna linna investeeringute toel korda saavat Kalevi keskstaadionit peab hakkama majandama staadioni omanik Eesti spordiselts Kalev, planeeritakse tulevikus staadionile ka hoonestust.

Alale tribüünide taha tulevad detailplaneeringu kohaselt 3–6-korruselised majad. Kriitikute hinnangul jäävad kerkivad majad aga ette tantsupeo tantsijate kogunemispaikadele ning võivad rikkuda tantsupeo õhustiku.

Kalevi keskstaadioni tribüünide taha, tantsupeo tantsijate kogunemiskohtade juurde tulevad tulevikus majad, mis osade tantsijate arvates rikuvad tantsupeo atmosfääri.  HEIKO KRUUSI

Spordiseltsi Kalevi juhatuse liikme Aleksander Tammerti sõnul tuleb samas olla ratsionaalne. „Riik ja linn ei näe oma plaanides ette rahvusstaadioni halduskulude katmist ja kui ärifunktsioon suudab täielikult katta spordibaasi ekspluatatsioonikulud, siis on ainuõige otsus ja võimalus see sinna lubada. Me püüame arhitektuurselt leida suurte rahvamasside logistiliseks liikumiseks parima lahenduse. Atmosfääri tekitavad tantsijate mass ja uus staadion,” on Kalevi juht kindel, et hoonestus tantsupeo melu ei kahanda.

Eesti Spordiselts Kalev juhatuse liige Aleksander Tammert LAURA OKS

Eesti laulu- ja tantsupeo sihtasutuse (ELT SA) esindaja staadioni ideekavandi konkursi žüriis on Andi Einaste. Ta märgib, Eesti rahvatantsu ja rahvamuusika seltsi ja ELT SA ühiskomisjoni koostatud vajadused ja soovid esitati staadioni renoveerimise ideekonkursi lähteülesandes. „ELT SA esindajana näen meie suurima ülesandena seda, et jälgida tantsupeo vajaduste arvestamist ideekavandites. Koostöös Eesti rahvatantsu ja rahvamuusika seltsiga hoiame protsessil silma peal ja teeme kõik selleks, et tantsupeo vajadused oleksid staadioni renoveerimisel tagatud,” lubab Einaste, et tantsijate huvisid igal juhul arvestatakse.

Kui tantsupidu toimub kahe või kolme aasta tagant, siis kergejõustiklaste päralt on staadion ülejäänud aja. Mõistagi planeeritakse renoveeritud staadionile ka rahvusvahelisi suurvõistlusi.

Kalevi keskstaadionist saab pärast rekonstrueerimist Rahvusstaadion, kus hakatakse korraldama ka suurvõistlusi. HEIKO KRUUSI

Milliseid võistlusi võiks tulevikus rahvusstaadionil näha? Eesti kergejõustikuliidu president Erich Teigamägi märgib esmalt, et võrreldes Kalevi staadioniga on Kadrioru staadioni üks eelis kindlasti soojendusstaadion. „Kalevi staadioni puhul kompenseerib seda kergejõustikuhalli ja teiste spordiobjektide lähedus. Arvan, et Kalevi staadion konkureerib Kadrioruga nii kohalike kui rahvusvaheliste võistluste korraldamiseks. Kui staadion on valmis ja tingimused täpsemalt teada, saab juba sisuliselt arutada, milliseid võistlusi on sobiv Kalevi keskstaadionil korraldada,” jääb Teigamägi siiski üldsõnaliseks.

Keegi ei kahtle, et kergejõustiku huvides on teha staadion korda. Teisalt leidub kergejõustiklaste hulgas neidki, kes kardavad, et pärast rekonstrueerimist harrastajad enam staadionile iga päev harjutama ei pääse.

Kalevi juht Aleksander Tammert lubab, et staadion jääb tulevikus igapäevaselt avatuks ka harrastajatele. HEIKO KRUUSI

Tammert lubab seevastu, et rekonstrueeritud staadionil hakkab treenima just rohkem kergejõustiklasi. „Väga loodan, et uus staadion avardab kergejõustiklaste treenimisvõimalusi, kus sisesaal ja jõusaalid on otseses kontaktis välistaadioniga. Praegusel ajal kahjuks ei ole Kalevis treenimas kergejõustiklaste masse, aga väga loodan, et harrastajad leiavad sinna jälle tee. Harrastajate kasutusse loodame anda kogu baasi, kus saab tegeleda jõusaali-, fitnessi-, võimlemis-, tantsu-, pallimängu- ja muude populaarsete treeningutega. Peale selle on plaan ühendada rahvusstaadion kergliiklusteedega Ülemiste järve ümber kulgeva Rahva Rajaga ning seeläbi ootame suurt õues liikuvate harrastajate kasvu,” märgib Tammert.

----------------------------

Ehitustööd algavad 2018. aasta kevadel

Kalevi staadion vajab igal juhul remonti HEIKO KRUUSI

1. veebruaril allkirjastatud lepingu kohaselt investeerivad riik ja linn staadioni ümberehitamisse ühtekokku 14 miljonit eurot.

Kalevi keskstaadioni arendus on jagatud kaheks etapiks. Esmalt toimub staadioni ja tribüünidega seotud ehitusetapp: 2019. aastaks renoveeritakse staadion ja rajatakse uued tribüünid. 2026. aastaks peaks lõppema teine etapp, millega kaasatakse erakapitali umbes 30 000 m2 spordi- ja ärifunktsiooniga hoonestuse rajamiseks. Peale selle peaks tekkima võimalus suurendada istekohtade arvu tribüünidel erijuhtudel kuni 30 000-ni.

Praeguse ühekorruselise hoone asemele on plaanis ehitada kolmekorruseline hoone HEIKO KRUUSI

Kalevi juhatuse liikme Aleksander Tammerti sõnul on praeguseks lõppenud arhitektuurivõistluse esimehe voor, kuhu laekus 11 tööd. Teise vooru pääses neist viis tööd. Mai teises pooles loodetakse võitja välja kuulutada. „Peale seda saame ideaalis allkirjastada projekteerimislepingu võitja bürooga, ning hakkame koostöös projekteerima. Vastavalt ajagraafikule ja finantseerimisele saame sügisest loodetavasti alustada lammutustööga ja ettevalmistusega ehitamiseks. Ehitamine algab loodetavasti 2018. aasta kevadel,” tutvustab Tammert edasist tegevust.

Lõvi skulptuur Kalevi staadioni tribüünihoone taga HEIKO KRUUSI

-----------------------------

Jalgpall saab võimaliku lisamängupaiga

Aivar Pohlak Alar Truu

Eesti jalgpalli liidu presidendi Aivar Pohlaku sõnul näeb vutiliit Kalevi Keskstaadioni jalgpallilist kasutust eelkõige arvestades asjaolu, et tegemist on JK Tallinna Kalev mängupaiga ja koduga. Pohlak lisab, et samuti tekib staadioni valmimisel üks võimalik lisamängupaik eurosarjades mängivatele klubidele, seda eeldusel, et rekonstrueerimise käigus ehitatakse staadionile kunstvalgustus. „Samuti saab kasutada Kalevi staadionit 2020. aasta U17 EM-finaalturniiri mängupaigana, aga meie esimene eelistus on mängida peale A. Le Coq Arena pigem staadionitel, mis asuvad väljaspool Tallinna,” ütleb Pohlak. Tema sõnul Kalevi staadioni rekonstrueerimisel osalemist vutiliit arutanud ei ole ja praeguse seisuga ei näe selleks ka ei võimalusi ega vajadust.

Tehnilised lahendused

Erich Teigamägi Tiina Kõrtsini

Milline on kergejõustikuliidu roll Kalevi keskstaadioni rekonstrueerimisel? Eesti kergejõustikuliidu president Erich Teigamägi: „Kalev hoidis aktiivselt kergejõustikuliitu kursis, kui tehti ideetasandil rekonstrueerimisplaane, osalesime aruteludel ja andsime nõusoleku igakülgseks koostööks idee elluviijatega. Arvan, et kui on vaja meie tehnilise personali abi eri lahendusvariantide kaalumisel, mis puudutab kergejõustikuga seotud tehnilisi lahendusi, on meie kohtunikud ja teised staadionite tehnilise poolega seotud inimesed valmis arutama ja konsulteerima.”

1 KOMMENTAAR

k
Kelle 14. aprill 2017, 21:46
kasumeid silmas pidades rikuti ära vaade Tallinnas Lauluväljaku nõlvalt merele?

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee