Korilased karulauku varumas. (Marianne Loorents)

Talvest väsinud organismi võiks kevadel puhastada ja uue energiaga täita. Eelkõige vajab mürkidest ja jääkainetest puhastamist maks, samuti soolestik ja neerud.

Mürke koguneb meie organismi igapäevaselt kasutatava šampooni, hambapasta ja olmekeemiaga. Maks on tähtsaim organ organismi puhastamisel ja kehast mürkide väljaviimisel. Kui maksa töö on liigselt koormatud, võib sellest märku anda väsimus, nahasügelus, kõhukinnisus jt tervisehäired.

Maksal on üle 500 funktsiooni

Sageli kiputakse unustama, kui tähtis organ on maks. Maks täidab kaht olulist ülesannet. Esiteks võib seda võrrelda akuga. Süües laeb inimene maksa vajalike toitainetega, mida hiljem omastatud kujul kulutada. Kui ei oleks maksa, poleks ka varusid ning inimene peaks enda elushoidmiseks pidevalt sööma. Teiseks toimub maksas valkude, rasvade ja süsivesikute töötlemine – need on tähtsad protsessid, milleta elu on võimatu.

„Maks täidab kehas üle 500 funktsiooni, olles üks väheseid organeid, mis on kahjustuse korral võimeline rakke taastootma,” kinnitab Apotheka proviisor Janika Tähnas. „Maksa peamised funktsioonid on eri ainete ja paljude ravimite metabolism ehk elimineerimine organismist, peale selle veresuhkru reguleerimine, sapi ja kolesterooli tootmine, osalemine süsivesikute, rasvade ja valkude ainevahetuses, vere hüübimisfaktorite toomises jne. Seetõttu on tähtis maksale aeg-ajalt puhkust anda.” Et maks saaks loomulikul teel puhastuda, tuleks süüa piisavalt aed- ja puuvilju, marju, kaunvilju ning juua puhast vett ja taimeteed. Puu- ja köögiviljad sisaldavad ensüüme ja vitamiine, kiudaineid ning looduslikke antibakteriaalseid aineid, mis aitavad kaasa maksa puhastumisele.

Suure teene maksale teeb ka see, kui loobuda alkoholist, kohvist, suitsetamisest, praetud ja grillitud toitudest, poolfabrikaatidest ning transrasvu, kahjulikke e-aineid, eriti säilitus- ja värvaineid ning maitsetugevdajaid sisaldavaid ning suitsutatud ja tööstusliku äädikaga valmistatud toodetest.

Kolm soovitust

Taimedest on kurkumil ehk kollajuurel, maarjaohakal ja võilillel maksa kaitsev ning sapisekretsiooni soodustav toime.

Väidetavalt aitab hommikul esimese asjana joodav klaas sidrunivett maksal mürke välja viia. Vesi võiks olla toasoe, piisab poole sidruni mahlast. Seda jooki võib juua kuurina, aga mitte üle kuue nädala.

Värsked rohelise köögiviljad, nagu lehtkapsas ja roheline tee sisaldavad rohkelt antioksüdante, mis samuti kaitsevad makserakke. Ka vetikates on palju antioksüdante ning peale selle sisaldavad need rikkalikult joodi, mida on vaja kilpnäärme normaalseks tööks.

Kevadine karulaugukuur

Kuigi maapind pole veel roheliseks muutunud, on esimesed peenikesed karulaugulehed juba nina maa seest välja pistnud. Karulauku on hea kevadel süüa, sest tegemist on tervisele väga kasuliku taimega. Selle ladinakeelne nimetus (Allium ursinum) on legendi järgi tulnud sellest, et karu läheb kevadel ärgates esimese asjana metsast karulauku otsima, et pärast pikka talveund oma organismi puhastada. Väidetavalt on karulauk väga hea organismi puhastaja, aidates talvel kehasse kogunenud jääkaineid välja viia. Karulauk on väga vitamiini- ja mineraalaineterikas, sisaldades ohtralt C-vitamiini, eeterlikke õlisid jt kasulikke aineid. Karulaugulehti on parim toiduks tarvitada värskelt. Korjata võib looduskaitsealust karulauku vastutustundlikult ja mõistlikus koguses, et kasvukoht säiliks. Ehk nagu seadus ütleb, võib karulauku loodusest korjata ulatuses, mis ei ohusta liigi säilimist selle elupaigas.

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias