Vaba aeg

Paul Young tunneb ennast eurooplasena ja Brexitit ei poolda (1)

Ülo Külm, 6. aprill 2017, 17:12
Kuigi 61-aastase laulja Paul Youngi parimad ajad on möödas, tuuritab ta jätkuvalt oma kontsertidega mööda maailma ringi. Foto: Vida Press
Inglise laulja Paul Young tegi rohkem ilma küll ehk kaugete 1980-ndate keskel, kuid heas vormis on ta senini ja annab endiselt meeleolukaid kontserte üle maailma.

Sel suvel teeb ta taas visiidi Eestisse, esinedes kahepäevasel, tähti täistuubitud Haapsalu festivalil „Rock In”. Linnalehel õnnestus märtsi lõpus Young telefonitsi kinni püüda, vestluse põhjal jäi temast mulje kui väga asjalikust ja tõsisest muusikust.

Paul, räägi palun esmalt mõne sõnaga oma kevadisest kontsertturneest. Mida on oodata, millega üllatad?

See on show, kus kuuleb maksimaalselt palju minu hitte. Mis ma ikka öelda oskan... See on ehtne Paul Youngi show! Teen seal ka kaks laulu oma uusimalt albumilt „Good Thing”.

Nagu aru võib saada, on „Good Thingi” näol tegemist puhtal kujul souli stiilis albumiga?

Souliga jah. Esitan seal küllaltki rariteetseid, haruldasi souli laule. Tegemist on peamiselt Ida-Memphise muusikaga. Selliste meeste loominguga, nagu näiteks Otis Redding.

Kas sinus on kokkuvõttes rohkem poplauljat või soulilauljat? Sinu kohta on ju toredasti öeldud „blue eyed soul singer”?

(Konkreetselt) Mõlemat natuke.

Mida arvad enda võrdlemisest Rod Stewartiga? Võtad seda kui komplimenti või mitte?

Rod Stewart on minu sõber. Olen noorena olnud tema fänn! Muidugi on see kompliment, kui nii öeldakse. Tean ilmselt sedagi, kust ja miks selline kõrvutamine tuleb. Rod oli palju aega Ameerikas, tegi seal väga erinevat sorti muusikat. Osade tema lugude kohta on öeldud, et neid peaks laulma hoopis Paul Young.

Mis on sinu suurepärase hääle saladus? Teed sa selle hoidmiseks mingeid spetsiaalseid hääleharjutusi, praktiseerid laulmist iga päev?

Jah. Iga päev või iga paari päeva tagant. Selles vanuses pole tegelikult väga hea liiga tihti harjutada. Hääle hoidmiseks ei tee ma mitte midagi erilist.

Rohkem kui kahekümne aasta eest, aastal 1996 esinesid korra Eestis, täpsemalt Rock Summeril. Meenub sulle meie riigist praegu veel midagi?

Mäletan, et see oli väga ilus paik. Eesti maakohad on atraktiivsed. Samuti on Tallinna arhitektuur ilus ja huvitav.

29. juulil saab sind lõpuks jälle siin näha. Annad festivali „Rock In” raames Haapsalus ühe kontserdi. Kas mängukava on täpselt sama, nagu aprillikuu esimesel päeval Helsingi Finlandia-talos?

Ei. Need kontserdid on täiesti erinevad. Haapsalus esinen koos Eesti sümfooniaorkestriga ja mind saadab Raul Vaigla bänd.

Milline on olnud kõige pöörasem esinemispaik või mõni eriskummaline juhtum seoses sinu kontsertreisidega?

(Mõtleb) Austraalias, aastal 1985. Kord laval olles libisesin sealt alla, otse fännide keskele. Naised rebisid mul särgi seljast!

Sinu vaieldamatu superhitt, mida kõik teavad, on „Every Time You Go Away”. See võitles ennast esikohale isegi USA-s. Kas oled aegade jooksul veel mõne palaga ameeriklaste esikümnesse jõudnud?

Jah, selliseid lugusid on. „Come Back And Stay”, „Oh Girl”.

Sedagi ei saa jätta küsimata, et kas südamlik ja ilusa meloodiaga „Every Time You Go Away” on pühendatud mõnele konkreetsele, sulle eriti olulisele naisele?

Tegelikult mitte. Ei ole konkreetselt ühelegi kindlale naisele pühendatud...

Lisaks laulmisele mängid kitarri, bassi ja klaverit...

Oma show’s, Paul Youngi show’s tegelikult mitte. Kuid osalen veel mitmesugustes projektides. Näiteks sellises bändis nagu Los Pacaminos. Neil on oma saund ja kolm lauljat. Los Pacaminose ridades mängingi vahel ainult kitarri.

Karjääri jooksul on sulle antud mitmeid olulisi muusikaauhindu, näiteks mitu Brit Awardsi. Milline neist on sinu jaoks tähtsaim, millise nimel oled pidanud enim vaeva nägema?

Loomulikult olen ma nende kõigiga rahul. Kuid esimene suur auhind on alati kõige tähtsam. 1985 Best British Male Vocalist – parima meeslaulja Brit Awards.

Sina ja kokkamine. On see sinu jaoks rohkem hobi või mitte?

Mulle meeldib süüa teha. Mingi aeg tegelesin sellega regulaarselt. Nüüd enam mitte, olen pühendunud muusikale. Ideed mul ikkagi on. Tulevikus plaanin teha sellist tele-show’d, kus omavahel on ühendatud toiduvalmistamine ja muusika. Kolmel korral olen isegi korraldanud toidualase heategevusoksjoni.

Lugesin netist ühest soomekeelsest artiklist sedagi, et aastal 2012 ilmus sinu sulest koguni raamat suppidest, sinu lemmikretseptidest?

See pole päris tõsi. Minu tegemisi on ilmselt natuke valesti tõlgendatud. See raamat on üldisem, ei räägi ainult suppidest, vaid kõikvõimalikest roogadest. Itaalia, Mehhiko jt maade omadest.

Millist toitu ise kindlasti eelistad?

Mehhiko ja Tai toitu. Tegelikult meeldib ka Inglise köök.

Kuidas oma vaba aega veedad?

Mul pole seda palju. Keskendun tulevastele show’dele. Praegu kirjutan lugusid oma uuele plaadile. Kui ikkagi vaba aega jääb – mul on uus Harley-Davidson, siis sõidan sellega. Kõige tähtsam on muidugi olla koos perega.

Lõpetuseks üks vältimatu põige poliitikasse. Brexit on Euroopas endiselt kuum teema. On selle pooldajaid, on selle vastaseid. Kumba leeri sina pigem kuulud, mida inglasena asjade arengust arvad?

Mina isiklikult Brexitit ei tahtnud. Arvan, et enne hääletust oleks pidanud sellest palju rohkem rahvale rääkima. Mida see täpselt endast kujutab, mida kaasa toob. Kindel on, et see maksab meile, meie riigile palju! Mulle igatahes meeldib olla eurooplane!

Samal teemal

29. jaanuar 2018, 16:06
Briti popmuusikalegendi Paul Youngi naine suri ajuvähki

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee