2
fotot
Reaktsiooniseinal selgub, kas oled meie tippväravavahtidest parema reaktsioonitõrjega. Kris Süld (VLND) Spordimuuseumis selgub, mis tunne on olla spordikommentaator Kalev Kruus Kris Süld (VLND) (Kris Süld (VLND))

Tartus Rüütli tänaval asuv Eesti spordi- ja olümpiamuuseum avas kolmapäeval näituse, kus on palju käed-külge eksponaate ning mitmeid interaktiivseid ja tehnilisi lahendusi.

Spordimuuseumi turundusspetsialisti Toomas Koitmäe sõnul peab tänapäeva muuseum kõnetama noori, pakkuma ühiskonnale lisaväärtust ja olema atraktiivne. „Spordi puhul on see tegelikult igati loogiline – enese proovilepanek, iidolite jälgedes käimine, nende lugudega tutvumine, võrdlemine, elamuse saamine – see on see, mis aitab igas vanuses spordisõbrale süstida uue annuse spordipisikut,” avab Koitmäe tausta, kuidas tekkis mõte pallimängudele pühendatud elamusnäituse sünnist.

Koitmäe sõnul on spordimuuseum võtnud suuna, et just neist saaks Eesti spordi süda. „Selleks, et noori maast madalast liikumisharrastuse ja spordi juurde tuua, neid spordipisikuga nakatada, on tarvis, et nad lahkuksid spordimuuseumist rõõmsa näoga. Õigemini tuleb olla piisavalt hea ja äge, et nad ei tahakski siit nii lihtsalt lahkuda,” leiab muuseumi töötaja. Esimesed koolirühmade juhendajad ongi juba heas mõttes ajalise arvestusega puusse pannud: arvestatakse klassikalise näituse külastamise ajaga, ehk ajaga, mil lapsed väsivad ja tüdinevad. „Kõik mängu!” näitusel on Koitmäe sõnul aga lahkumine kõige igavam moment. Lapsed tahavad muuseumi tagasi tulla. Juba on muuseumil ühe koolirühmaga kokkulepe, et nad tulevad paari nädala pärast uuesti, sest palju põnevat jäi avastamata.

„See on klassikalise mäluasutuse müütide murdmine selle kõige paremas tähenduses. Kusjuures spordiloo talletamisel ja süvaajaloolaste huvi puhul pole tehtud grammigi järeleandmist, vastupidi – meie kogud avanevad inimestele järjest rohkem, terve muuseumimaja teine korrus on ajaloolise püsinäituse päralt. Võimalusi nii uurijatele kui ka teistele huvilistele on järk-järgult laiendatud,” lisab Koitmäe.

„Kõik mängu!“ näitusel on tehnilisi lahendusi üle kümne, peale selle saab oma käega katsuda peaaegu kõike, mis klaasi taha peidetud pole. Näiteks on võimalus selga tõmmata Rain Veidemani koondisesärk või katsuda, mis imeloom on motopall, mängida sõpradega inimlauajalgpalli või võtta vastu meie pallimänguässade väljakutseid.

Koitmäe sõnul võib esimeste külastuste järel publikumagnetiteks pidada ainulaadset reageerimiskiirust testivat reaktsiooniseina ja Kalev Kruusi meediaala. Näitusel väljas olev reaktsioonisein on üsna sarnane sellele, mida Mart Poom on kirjeldanud väravavahtide treeningvahendina Londoni Arsenalis. „Tänu tehnoloogiale on meil võimalik inimesi omavahel pingeritta sättida. Spordimuuseumit külastavad tihti Eesti tippsportlased, kes nüüdsest hakkavad reaktsiooniseinal oma tulemusi tegema, loodetavasti on juba loetud kuude pärast meil kõigil võimalik enda reaktsioonikiirust võrrelda näiteks Ragnar Klavani või Rasmus Mägiga,” selgitab muuseumi turundusspetsialist. Sama lugu on ka servikiiruse mõõtmise erilahendusega.

Spordimuuseumis selgub, mis tunne on olla spordikommentaator Kalev Kruus (Kris Süld (VLND))

Muuseumi töötajad on põnevil, kuidas võtavad külastajad vastu ühe otsast lõpuni muuseumi arendusmeeskonna loodud kommentaatori- ja intervjuuala lahenduse. „Eesti hetke vaieldamatult kõige karismaatilisem spordikommentaator Kalev Kruus on meile andnud enda kõige ägedamate pallimängude kommentaarid koos oma häälega, samuti esitab ta humoorikaid küsimusi intervjuualas, kus on võimalik end tippsportlase rolli asetada ja vaadata, kuidas on võimalik kaamera ees vastata kohati absurdsetele küsimustele,” tutvustab Koitmäe. Tema sõnul on võimalik kõikide erilahenduste tehtud fotod, videod ja tulemused külastajatel endale e-postile tellida, neid sotsiaalmeedias jagada ja saada operatiivset infot, kuidas tulemused võrdluses tippudega suhestuvad. „Päris äge tunne, kui peaksid ühel hetkel saama e-kirja, et muuseumis käis mõni olümpiavõitja, kelle servikiirus oli näiteks sinu omast kehvem. Enese proovilepanek ja võrdlemine on spordi üks osa ja seda on muuseumis nüüdsest palju,” leiab Koitmäe.

Kõik näituse erilahendused on välja töötanud loovagentuur Neway, kes pärjati hiljuti aasta turundusteo tiitliga seoses Sepa jalgpallikeskuse ühisrahastusplatvormi loomisega.

1 kommentaar

R
reaktsioonikiirus  /   21:17, 30. märts 2017
on kõigil inimestel üsna sarnane ja selle arvelt ei tõrju midagi!

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias