Persoon

Helen Sildna – ikka Eesti popmuusika hea haldjas 

Kristjan Roos, 30. märts 2017, 18:05
Helen Sildna sõnul on üha mitmekesisemaks muutuv Tallinn Music Week festivali korraldajate vaba eneseteostus Tallinnas. „Linn on meie oma!” leiab Sildna, kelle meelest saavad loovad noored palju ise ära teha, et linnaruum oleks inimsõbralikum HEIKO KRUUSI
Neli aastat tagasi nimetas Linnaleht Tallinn Music Weeki peakorraldajat Helen Sildnat Eesti popmuusika heaks haldjaks ning ega vahepeal pole selles vallas midagi muutunud: paljuski tänu TMW-le leiavad Eesti muusikud rahvusvahelisi kontakte praegugi.

Toona, 2013. aastal, pidas Sildna reaalseks, et juba viie aasta pärast ehk 2018 on mõni Eesti bänd tõusnud maailmas esimese klassi täheks. „Ei maksa luua illusiooni, et suured staarid leitakse. See on ikkagi süstemaatilise töö tulemus. Loomulikult kokkuvõttes keegi nad leiab ja nad saavad lepingu. Aga see, kuidas selle punktini jõutakse, pole kunagi juhuslik. Tuhkatriinu lugusid on ka, aga pigem väga-väga harva,” leidis Sildna mõned aastad tagasi.

Samal teemal

Jah, suurt Islandi või Rootsi popmuusikasarnast edulugu pole ehk veel tulnud, aga Eesti erilise festivali korraldaja leiab, et see ei saagi olla eraldi eesmärk. Kõige tähtsam, et Eestis on võimalikult palju vaid loomisele pühendunud muusikuid ja meie muusikaelu oleks võimalikult mitmekesine ja kirev. See kõik ongi juba paljuski juhtunud või juhtumas.

Helen, neli aastat tagasi rääkisid, et Ewert and The Two Dragons sai paljuski tänu TMW-le tuule tiibadesse. Kas TMW on vahepeal veel aidanud mõne Eesti artisti eduloole kaasa?

Iga eduloo puhul on tegemist kombinatsiooniga paljudest asjadest. Ma arvan, et oleme Tallinn Music Weekiga loonud üldise fooni. Kaheksa aastat tagasi öeldi välismaal, et Eesti muusikast ei tea nad midagi, võib-olla ehk vaid Arvo Pärti ja seda, et Eesti võitis korra Eurovisiooni. Praegu on rahvusvahelise muusikaüldsuse teadvusesse jõudnud täiesti selgelt arusaam, et Eesti muusikas juhtub ägedaid asju. Huvi on loodud. Lõppkokkuvõttes ei saa ühtegi edulugu tekkida, kui puudub rahvusvaheline huvi ja teadmine. See on kommunikatsiooni foon. Aga kui rääkida konkreetsetest näidetest, siis eks neid ikka ole. Näiteks Trad.Attack! ja Maarja Nuut on saanud meie festivalilt väga kasulikke kontakte. Samuti võib mainida I Wear* Experimenti ja NOËP-i.

Milline Eesti bänd võiks sinu hinnangul järgmisena rahvusvahelistele kriitikutele silma hakata?

Neid on hästi palju, väga erinevatest muusika-skeenedest. Väga huvitutakse meie nüüdismuusikast, mis seguneb traditsioonilise Eesti muusikaga. Elektroonilise muusika valdkonnas võib mainida Syn Cole’i, ka Mart Avi vastu on näiteks väga suur huvi. Põnevaid tegelasi on palju. Uus liin Eesti muusikas on laulukirjutamise oskus ehk siis ka Tallinn Music Weeki raames toimub laulukirjutajate laager. See on uut tüüpi mõtteviis, mis propageerib muusikakirjutamist ja loomist. Rootsi on siin heaks näiteks, neil on see oskus. Tihtilugu on kuulsate Ameerika artistide lood kirjutanud Rootsi laulukirjutajad.

Avalikkus ootab mõnelt Eesti muusikult läbimurret maailmas. Kas see on üldse arvestatav olukorras, kus mainstream-staarid on kadumas või neid ei olegi enam? Ehk võikski Eesti muusikute siht olla tugev omas žanris, näiteks kas folgis või elektroonikas?

Alati kui keegi räägib suurest läbimurdest, siis tahaksin küsida, et ta täpsustaks, mida selle all silmas peetakse. Läbimurre on nii mitmekihiline protsess. Absoluutne tipp on näiteks Madonna ja U2, aga seal tipus ongi viis nime. Minu meelest ei pea see olema eesmärk, kuhu jõuda. Absoluutsesse tippu jõudmine on mitmete õnnestumiste jada. Aga ma ütleks, et realistlik eesmärk on hästi toime tulev ja regulaarselt oma loomingust ja muusikast ära elav muusikute kogukond, kes suudab oma muusikat adekvaatselt müüa, salvestada, tuuritada, anda kontserte.

Kriitiline hetk on see, kas muusik saab oma muusikalisest tegevusest ära elada, kas muusika saab olla tema sajaprotsendiline pühendumus. Kui see on muusiku soov, siis võib seda juba eduks nimetada. Praegu tehakse roki või uue muusika skeenes suurt osa muusikast igapäevatöö kõrvalt. Artiste, kes saavad pühenduda, veel väga palju ei ole.

Helen Sildna Tallinn Music Weeki pressikonverentsil  HEIKO KRUUSI

Samas pole Eesti muusika vist kunagi varem olnud nii huvitav ja kirev?

Jaa, see hinnang on täiesti adekvaatne. See on fakt. Mind väga huvitab inimpsühholoogia see pool, näiteks, et kui inimese teadvusse jõuab arusaam, et on rohkem võimalusi, siis ta hakkab rohkem pingutama. Võimaluste perspektiiv tekitab omakorda motivatsiooni, et rohkem luua. Kui on suletud keskkond ja edunäiteid ei ole, siis muusik näeb, et kellelgi Eesti muusikutest pole see õnnestunud ja järelikult temal ka ei õnnestu. Samas on ühe eduloo mõju kõigile teistele väga suur ja võimas. See on just see, mis tänu Björkile Islandil juhtus. Kui üks suudab, siis kõik saavad aru, et see on võimalik ka teisel. Saadakse aru, et ta on ju inimene nagu minagi, siitsamast külast.

Tulles nüüd tagasi festivali juurde, siis Tallinn Music Week on iga aastaga üha enam kui vaid muusikafestival. Tundub, et linnatemaatika on korraldajatele oluline?

Jaa, absoluutselt. Festivali tuum on ikkagi jäänud siiamaani samaks, muusikaprogramm on meie tegevuse vundament. Praeguseks on üha olulisemad teemad disain, kunst, toit, film, vestlused, konverents ning juba teist aastat järjest seikleme julgemalt ka linnaruumis. Jah, me oleme osa sellest mõtteviisist, et linn on kodanike oma. Linn peakski olema selline keskkond, kus inimesed saavad end teostada, et linn oleks ühislooming.

Festival annab andekatele loovatele inimestele võimaluse oma visioone, ideid ja mõtteid teostada. Sel aastal on meil mitmeid huvitavaid projekte. Näiteks Maakri tänava vanadele nõukaaegsetele garaažidele anname uue elu, soovitan sinna reedel ja laupäeval uudistama minna. Depoo turu ja Reisijate tänava kandis tuleb kümme kunstiinstallatsiooni. Seal lähistel on üks vana veetorn, millest saab helkiv majakas. Kokkuvõtvalt: festival on meie meeskonna vaba eneseteostus Tallinnas.

---------------------------------

Ootab Tcheka kontserti
*Festivali peakorraldajana peab Helen Sildna jälgima terve nädala, et kõik sujuks laitmatult ja kontserte ta seetõttu ehk niipalju nautida ei saa.

*„Kindlasti lähen läbi Balti jaama reivilt, kus süngem tekno ja tantsumuusika seguneb visuaalkunstiga. See on kindlasti eriline kogemus,” on Sildna veendunud. Balti jaama ootepaviljonis ja tunnelis toimuv 30-tunnine reiv saab alguse reedel kell 21 ja lõppeb pühapäeval. Peosarjade eAUX, Mürk ja Isola kureeritud 30-tunnise maratonpeo esinejate nimestikus on nii kohaliku underground'i kui üleilma muusikavälja DJ-d ja produtsendid, teiste seas Pearson Sound Inglismaalt, SNTS Saksamaalt ja Jori Hulkkonen Soomest.
Vaata kogu festivali kava leheküljelt: tmw.ee.

------------------------------------

Valgustatud teekond ja garaažide uus elu

Koostöös Eesti kunstiakadeemia tudengitega luuakse Tallinn Music Weekil valgustatud teekond ning antakse uus elu päevi näinud garaažidele.

Mulluse TMW melu Reisijate tänaval  Martin Ahven

Alates neljapäevast on Balti jaamast Telliskivi loomelinnakusse viiv Reisijate tänav muutunud kihavaks festivalialaks ainulaadsete valgusinstallatsioonide, muusikaelamuste ning nii päevaseid kui ka öiseid kulgejaid kosutava tänavatoiduga. Skulptor Elo Liivi juhendamisel valmistavad EKA tudengid Reisijate tänavale valgus- ja heliinstallatsioonid, mis loovad ligipääsu kujuteldavatesse ruumidesse ja tasanditele. Muuhulgas näitavad teed loosungitega viidad ja helendavad portaalid ning plinkiva sisevalgustuse saab festivaliks ajalooline Telliskivi veetorn.

TMW linnaruumi hõlmavate algatuste raames antakse täiesti uus elu Maakri 30 asuvatele nõukaaegsetele garaažidele. EKA sisearhitektuuri, urbanistika, arhitektuuri ning tootedisaini tudengite ühisprojekti „Garaažihäkk” raames avatakse nädalavahetuseks garaažiboksides mänguruum-pallimeri lastele ning kohale vurab toidutreiler Veg Machine ja pop-up-baar Hulkur.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee