Värsked Tartu uudised

Pilk Tartu ülikooli rektori valimiste ajalukku 

Kristjan Roos, 23. märts 2017, 17:14
2007. aasta mündiviskamine pani rektorikandidaadi Ene Ergma pead vangutama. Muiet ei suutnud tagasi hoida ka Volli Kalm.  ALDO LUUD (Õhtuleht)
Järgmise nädala neljapäeval valib valimiskogu järgmist Tartu ülikooli rektorit, kandidaatid on senine rektor Volli Kalm ja professor Margit Sutrop. Linnaleht meenutab taasiseseisvumisjärgseid rektorivalimisi.

Kes on saanud rektorivalimistel enim hääli? Õige vastus: 2012. aasta valimiste kolmandas voorus kogus Volli Kalm 210 häält. Mis on suurim kurioosum? Tõenäoliselt 2007. aastal mündiviskamine.

1988 – Jüri Kärner

Samal teemal

1988. aasta 21. juunil toimunud rektorivalimistel oli nimekirjas 254 valijameest, kohal olid kõik. Tartu ülikooli rektoriks valiti 133 häälega Jüri Kärner, Ain-Elmar Kaasik kogus 89 ja Ants Kallikorm 40 valijamehe toetuse. Aeg oli toona veel selline, et valimiste ülevaates on ülikool pidanud oluliseks ära märkida EKP (Eestimaa Kommunstlik Partei) esimese sekretäri Vaino Väljase saali sisenemise. Mõistagi jälgisid toonaseid rektorivalimisi ka EKP Tartu linnakomitee esimene sekretär Tõnu Laak ja EKP Tartu rajoonikomitee esimene sekretär Peep Tarre.

1993 – Peeter Tulviste

Rektori valimised toimusid 28. mail. Rektoriks kandideerisid Jaak Aaviksoo, Mati Kilp, Ain-Elmar Kaasik ja Peeter Tulviste. Esimeses hääletusvoorus ei saavutanud ükski kandidaat 50% enamust. Teises voorus oli Tulviste ja Kaasiku duell, mille võitis Tulviste. Tulviste sai 122 poolt- ja 95 vastuhäält, Kaasik sai 94 poolt- ja 123 vastuhäält.

1998 – Jaak Aaviksoo

27. veebruaril toimunud rektori valimistel hääletas Jaak Aaviksoo poolt 246-pealisest valimiskogust 126 hääletajat. Senist rektorit Peeter Tulvistet toetas 102 valijameest. Valimiste järel rääkis Tulviste Eesti Päevalehele, et talle oli vastuvõetamatu viis, kuidas Aaviksoost sai rektor. “Ülikooli rektorit on alati valitud selle järgi, mis inimene on teinud, kuid nüüd rakendati siin viimaste aastate Eesti poliitiliste valimiste kogemust,” ütles Tulviste ajalehele.

2003 – Jaak Aaviksoo

28. veebruaril toimunud valimistel valiti ülikooli rektoriks senine rektor Jaak Aaviksoo. Esimeses hääletusvoorus kogus Aaviksoo 145 ja Birute Klaas 86 häält. Selle tulemusega läks Aaviksoo teisele hääletusvoorule, kuna esimeses voorus valituks saamiseks oleks kandidaat pidanud saama vähemalt 148 häält ehk enam kui pool valimiskogu liikmete häältest. Teises hääletusvoorus kogus Aaviksoo 182 poolthäält.

2006. aasta sügisel esitas Aaviksoo poliitikasse siirdumise põhjendusega ülikooli nõukogule tagasiastumispalve. Aaviksoo eeldas, et kandideerib 2007. aasta riigikogu valimistel partei esinumbrina, kuid Isamaa ja Res Publica Liidu peaministrikandidaadiks sai Mart Laar.

2007 – rektor jäi valimata

18. jaanuaril toimunud rektori valimisel jäi pärast kolme hääletusvooru ülikooli rektor valimata, sest ükski kolmest kandidaadist ei kogunud piisaval hulgal toetushääli.

Esimeses hääletusvoorus kandideerisid Ene Ergma, Volli Kalm ja Birute Klaas. Ergma poolt hääletas 116, Kalmu poolt 103 ning Klaasi poolt 44 valimiskogu liiget.

Teises hääletusvoorus kandideerisid Ergma ja Kalm. Mõlemad kandidaadid kogusid võrdselt 128 häält ning vastavalt rektori valimise reglemendile otsustati järgmisesse vooru saaja loosimise ehk mündiviskamise teel. Ajalooliseks mündiks oli ühekroonine, mis tuli südamearsti ja professori Jaan Eha taskust. Ajaloolist münti hoiti kümme aastat ülikooli õigusnõuniku Aliis Liini raudkapis, nüüd aga säilitatakse ülikooli muuseumis.

Kolmandas voorus kandideeris Egma, kelle poolt hääletas 141 valimiskogu liiget. Kuna ta ei kogunud piisaval arvul toetushääli, jäi rektor valimata.

26. jaanuaril määrati Tartu ülikooli rektori kohusetäitjaks praktilise usuteaduse professor ja endine õppeprorektor Tõnu Lehtsaar.

2007 – Alar Karis

31. mail toimunud valimistel kandideerisid Volli Kalm, Alar Karis ja Margit Sutrop. Esimeses hääletusvoorus hääletas Kalmu poolt 85, Karise poolt 112 ja Sutropi poolt 69 valimiskogu liiget. Teises hääletusvoorus kandideerisid Kalm ja Karis. Kalmu poolt hääletas 110 valimiskogu liiget, Karist toetas 143 valijat. Kolmandas voorus kandideeris Karis ja tema poolt andis hääle 198 valimiskogu liiget.

31. mail valiti ülikooli rektoriks Volli Kalm. Esimeses valimisvoorus kandideerisid Volli Kalm, Toivo Maimets ja Mart Ustav. Kalmu poolt hääletas 123, Maimetsa poolt 71 ja Ustavi poolt 93 valimiskogu liiget. Teises hääletusvoorus hääletas Kalmu poolt 153 valimiskogu liiget, Ustavit toetas 126 valijat. Kolmandasse vooru jäi kandideerima Kalm, kelle poolt andis hääle 210 valimiskogu liiget.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee