Kõigil naistel on soovitav regulaarselt naistearsti juures kontrollis käia. PAP-testi tegemine on valutu ja tavapärase günekoloogilise läbivaatuse osa. (Bulls)

Sõeluuring on ennetav uuring, mis on mõeldud eelkõige tervetele, kaebuste ja sümptomiteta naistele emakakaela- või rinnavähi varaseks avastamiseks.

Eestis kutsutakse emakakaelavähi ennetavale uuringule naisi vanuses 30–55 iga viie aasta järel. Kui oled sündinud aastal 1962, 1967, 1972, 1977, 1982 või 1987, siis palun tule ja osale 2017. aasta jooksul emakakaelavähi sõeluuringus. Kõigi ravikindlustatud naiste uuringu eest tasub haigekassa.

Kes on emakakaelavähist ohustatud?

Emakakaelavähki võivad haigestuda naised igas vanuses ja pärilikkus ei mängi siin rolli. Haiguse suurimaks tekkepõhjuseks peetakse inimese papilloomiviirust (HPV), mis levib peamiselt seksuaalsel teel ja mida diagnoositakse valutu PAP-testiga. HPV tekitatud rakumuutused ja vähieelsed seisundid võivad areneda pika aja, isegi 10–25 aasta jooksul. See tähendab, et regulaarsel kontrollimisel ja õigel ajal avastatuna on need kergesti diagnoositavad ja ravitavad. Peaaegu kõik kaugele arenenud emakakaelavähi juhtumid oleksid olnud ennetetavad. Eriti oluline on korrapärane PAP-testi tegemine seetõttu, et emakakaelavähi varajased sümptomid jäävad naisele endale tihti märkamatuks ning ta tunneb ennast täiesti tervena. PAP-testi tegemine on valutu ja tavapärase günekoloogilise läbivaatuse osa. Emakakaela rakkude muutused, mis näitavad vähi võimalikku teket või varajase vähi olemasolu, on günekoloogilise läbivaatuse käigus lihtsalt avastatavad, mis omakorda võimaldab ravi tulemusena täielikku tervenemist.

Kuhu osalemiseks pöörduda?

Vähi sõeluuringute register saadab nimelise kutse naistele, kelle sünniaasta on kutsutavate sünniaastate nimekirjas ja kellele pole viimase kolme aasta jooksul PAP-testi tehtud. Et kutse saadetakse naiste rahvastikuregistris olevale aadressile, on vaja riigiportaalis https://www.eesti.ee/est/teenused/kodanik/tervis_ja_tervisekaitse/isiku_andmed_2 kontrollida, kas see on õige. Kui andmed on ebatäpsed, ei pruugi kõik kutsed kahjuks adressaadini jõuda. Koos paberkutsega saadetakse naise e-tervise patsiendiportaali https://www.digilugu.ee/login;jsessionid=B41E26BA7F6B06BF3B7297CFBB57AC24 ka elektroonne kutse. Iga kutse saanu saab seda oma saatekirjade alt vaadata. Seejärel tuleb end vaid kõige sobivamasse tervishoiuasutusse vastuvõtule registreerida.

Ära jää kutset ootama!

Uuringul osalemiseks ei pea kutset ootama jääma. Kui sinu sünniaasta on tänavuste kutsesaajate nimekirjas, tuleb helistada kõige sobivamasse tervishoiuasutusse. Sõeluuringut tegevate tervishoiuasutuste kontaktid on leitavad haigekassa kodulehelt https://www.haigekassa.ee/et/tervishoiuasutuste-kontaktandmed-0. Registreerumisel kontrollitakse eelkõige teie sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. Kui registreerite end näiteks raviasutuse tasulisele vastuvõtule, tuleb tehtavate uuringute (sh PAP-testi) eest ise tasuda ning neid haigekassa tagasiulatuvalt ei hüvita. Uuringule minnes võtke kindlasti kaasa isikut tõendav dokument!

Pea meeles!

PAP-testi tegemine on valutu ning tavapärase günekoloogilise läbivaatuse osa.

Sõeluuringul osalemiseks ei ole vaja kutset oodata.

Uuringule minnes võta kaasa isikut tõendav dokument.

Hoidu sugulisel teel levivatest nakkustest!

Kontrolli end naistearsti juures regulaarselt!

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias