Hambapesuga tuleks last hakata harjutama juba varakult. (Bulls)

Lapse tervete hammaste nimel saab palju ära teha lapsevanem, olles lapsele heaks eeskujuks ning kujundades tema tervisekäitumist päris pisikesest peale. Kõige olulisemat rolli mängib siinjuures lapsevanema teadlikkus, kuidas lapse suutervise eest hoolitseda.

Alustada tuleks juba imikueas

Selleks, et vanem oskaks oma lapsi õigete suuhügieeniharjumuste juurde suunata, peab ta neid ka ise järgima. Lapse piimahammaste alged tekivad juba raseduse teisel-kolmandal kuul ning lapseootel ema organism mõjutab lapse tekkivaid hambaid. Seega võib hammaste tervist kahjustada näiteks see, kui ema toitub ebaregulaarselt ja ühekülgselt.

Vastsündinul ei ole suus hambaauke tekitavaid baktereid, kuid paraku levivad need talle kergesti emalt või isalt. Selle vältimiseks tuleks lapsevanemate katkised hambad esimesel võimalusel parandada. Lapse suutervise huvides ei tohiks panna ka lutti või lapse lusikat enne imikule andmist endale suhu.

Imiku suu hooldamisega võiks alustada juba enne tema hammaste lõikumist. Lapse keelt, igemeid ja limaskesti võiks puhastada kergete ringjate liigutustega. Selleks on olemas pehmed näpuharjad, kuid hästi sobib ka ümber vanema sõrme keeratud puhas marlilapp. Oluline on, et laps oleks heatujuline ja naudiks tegevust.

Koduse hambahoolduse neli kuldreeglit

Hammaste tervena hoidmiseks tasub järgida nelja lihtsat kuldreeglit, mis aitavad vanemal olla lapsele heaks eeskujuks ning kujundada tervislikke harjumusi:

1. toitu tervislikult

2. janu korral joo vett

3. hoia toidukordade vahel vähemalt kolm tundi pausi (ära näksi vahepeal)

4. pese hambaid kaks korda päevas vähemalt kaks minutit

Laste hambapesuharjumuse kujundamisele aitab kaasa selle lõbusamaks muutmine. Aja mõõtmiseks sobivad abivahendeid, nagu liivakell või lapse lemmiklaul. Võimaluse korral tuleks kasutada ka kaariesemarkeriga suuvett või tablette, mis näitavad suus veel puhastamist vajavaid kohti. Hambahari peaks olema pehme (märgistusega soft) ning seda tuleks hoida käes nagu pliiatsit, et mitte hambaid liiga kõvasti harjata.

Hambapesuga võrdselt oluline on ka toitumine. Soovituslik on süüa korrapäraselt ning toidukordade vahel mitte näksida. Maiustused tuleks süüa kohe pärast toidukorda ning võimalusel vältida suhkrut sisaldavaid jooke. Nende asemel võiks juua vett. Ka pärast söömist ja mahla joomist tasub suu veega üle loputada.

Kontrolli hammaste tervist kord aastas

Lapsega tuleks esimest korda hambaarsti külastada tema kolmeaastaseks saamisel, kui seni pole esinenud mingeid muresid. Kui lapse esimesed külastused hambaarsti juurde on eesmärgiga hambaid kontrollida, pole ka edaspidised käigud suure tõenäosusega probleem. Kui esimest korda pöördutakse arsti juurde juba hambavaluga, on esimene kogemus negatiivne ning võib juhtuda, et hilisemad visiidid on nii lapse, lapsevanema, kui ka hambaarsti jaoks rasked. Selleks, et hoida ära hilisemaid võimalikke probleeme ja suuremaid kulutusi, on oluline lapsevanema ja hambaarsti koostöö, mis saab alguse hammaste regulaarsest kontrollimisest.

Meelespea

Alla 19-aastaste hambaravi eest tasub oma lepingupartnerite juures haigekassa.

Haigekassa lepingupartnerid on kergesti leitavad kodulehel olevast kaardirakendusest https://www.haigekassa.ee/node/4094?page=hambaravi.

Lisainfo klienditelefonil 669 6630 ja www.haigekassa.ee.

Usaldusväärne hammaste tervisekäitumise info on kättesaadav kodulehelt www.suukool.ee.

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias