Eesti esimese tudengisatellidi ESTCube-1 projekti vedanud Tartu ülikooli õppeprorektor Mart Noorma leiab, et Miljon+ on suurepärane ettevõtmine kogu Eesti ühiskonna kaasamiseks ning vaba veebientsüklopeedia täiendamiseks. (Aldo Luud)

Emakeelepäeval anti avapauk laiaulatuslikule Vikipeedia arendamise projektile Miljon+, milles saab kaasa lüüa igaüks, kes soovib eesti keele ja kultuuri tulevikku panustada.

Miljon+ on kollektiivne ettevõtmine, millega soovitakse eestikeelse Vikipeedia tekstimahtu suurendada miljoni artiklini ja luua sel viisil kõigile eestlastele vajalik mahukas entsüklopeedia. Vikipeedia ehk vaba entsüklopeedia on enim kasutatav üldinfoallikas, millel on entsüklopeediline, vabatahtlike koostajate loodud sisu. Praegune keskkond on alles poolik ja vajab arendamist. Eestikeelses Vikipeedias on praegu 155 000 artiklit ja suure osa sellest on loonud kõigest mõnikümmend inimest. Selleks, et viia vikiartiklite arv üle miljoni, kutsuvad Tartu ülikool ja MTÜ Wikimedia Eesti kõiki aktiivseid inimesi veebientsüklopeediasse artikleid juurde looma ja olemasolevaid täiendama. Arendada soovitakse ka võrukeelset Vikipeediat, mis loodetakse projekti käigus kasvatada praeguselt 5400 artiklilt 10 000-ni.

Teeme ära veebis

Tartu ülikooli eesti keele lektor Sirli Zuppingu sõnul on oluline, et kõik ühiskonnaliikmed panustaksid e-ühiskonna arengusse: „Miljon+ on mõneti nagu „Teeme ära!“ kampaania veebiversioon, kus korrastatakse eestikeelset teavet. Kõik Eesti ülikoolid võiksid eesmärgi seada, et iga tudeng koostaks oma õpingute jooksul vähemalt ühe vikiartikli. See oleks otsene panus ühiskonda ning toetaks väga selgelt eesti teaduskeele püsimist ja arengut.”

Projekti ühe algataja, TÜ õppeprorektor Mart Noorma sõnul on Miljon+ suurepärane ettevõtmine kaasata kogu Eesti ühiskond ning täiendada vaba veebientsüklopeediat. „Eriti tähtis on Vikipeedia noorte hinnangute kujundamisel – kui Google’i otsingule ei leita eestikeelset vastet ja lahendusi pakub vaid ingliskeelne Wikipedia, siis mõjutab see noorte seisukohta emakeele tähtsuse kohta,” rõhutas Noorma eestikeelse entsüklopeedia olulisust. “Ülikoolidesse on koondunud mitme eriala oskussõnavara ja mahukas teadmusbaas, mida saab tudengite, õppejõudude ja teadlaste vahendusel Vikipeediasse jagada. Samuti on ettevõtetesse, ühingutesse, asutustesse ja koolidesse kogunenud väärtuslikku erialast ja koduloolist teavet, mida tasub veebientsüklopeediasse lisada,” kutsus Noorma kõiki projekti panustama.

Miljon+ on panus eesti keele tulevikku ja kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks. Lisa saab uurida programmi koduleheküljelt www.miljonpluss.ut.ee.

3 kommentaari

K
keeleteadlane  /   19:53, 16. märts 2017
ükskord mõtlesin, et ka võtan asja ette, sest nägin eestikeelses wikipedias ühte kirjaviga, registreerusin wikipedias ära ja parandasin siis artiklis selle vea ära. juba kümmekond minutit hiljem oli keegi seal tähtsamatest tegelastest artikli tagasi vigaseks parandanud ja minu korrektuuri tühistanud. no parandasin uuesti ära, aga siis anti mulle teada, et ma lõpetaks ära, on ja jääb nii nagu "nemad" ütlevad. siis loobusin igaveseks.
K
kas tõesti  /   21:02, 16. märts 2017
on asi vaid kvantiteedis? Eelkõige peaks vaatama eestikeelsete artiklite kvaliteeti, sest kohati on need küll üsna viletsad ja lapsikud. Võiks ju WIKIs olemasolevaid artikleid mõnest teisest keelest eesti keelde tõlkida, aga ka selleks on vaja vastava valdkonna teadmisi, muidu on tulemus üsna naljakas.
I
igav  /   21:14, 23. märts 2017
See Noormaa värk on kõik selline jubelahekosmos!

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias