Praegu kannavad mupo töötajad rohelist mundrit, ka uus juht Aivar Toompere. ( Martin Ahven (Õhtuleht))

Munitsipaalpolitsei korraldas üle pika aja pressikonverentsi, et tutvustada soovi saada juurde korrakaitseüksusena tegutsemiseks volitusi.

Algatuseks tutvustas Mupo uus juht, Tallinna kunagine politseiprefekt Aivar Toompere riigikohtu kriminaalkolleegiumi otsust, millega tühistati korteriühistule mupo tehtud trahv selle eest, et maja katusel ohustasid jalakäijaid jääpurikad ja lumi. Toompere kinnitas, et edaspidi mupo ise lund katusele lükkama ei lähe. Küll aga peavad nad siis, kui omanik oma tööga hakkama ei saa, olukorrale reageerima. Eelkõige piiravad nad ala lintidega sisse. Järgmiseks jääpurikahooajaks otsitakse koostöös linna kommunaalametiga lahendus, kuidas leida ohu kõrvaldamiseks vajalikke koostööpartnereid.

Rohkesti aega kulus Toomperel selleks, et selgitada rohkesti avalikkuse tähelepanu pälvinud teemat, miks soovib munitsipaalpolitsei endale mõningaid jõukasutamise õigusi. Toompere rõhutas, et eesmärk pole hakata edaspidi bussijäneseid käeraudadesse panema, küll aga on mupo hinnangul juba ammu tekkinud vajadus, et korrakaitseüksus saaks vajaduse korral ehk siis vahetu ohu ärahoidmiseks kas kaasinimestele või ka inimesele endale, teda jõudu rakendades kinni pidada. „Selline õigus, sealhulgas käeraudade kasutamise õigus, on näiteks turvafirmadel, ka päästeametnikel, aga igapäevaselt patrullivad mupo ametnikud peavad iga kord kutsuma välja politseipatrulli,” märkis Toompere. Kinnipidamise õigust on vaja ka selleks, et teha kindlaks korda rikkuvad isikud. Praegu puudub mupol õigus inimeste vastu jõudu kasutada, nii võib näiteks bussijänes lihtsalt minema jalutada. Ta lisas, et kui mupo seadusega õigusi juurde saab, siis koolitatakse töötajad, kellest hinnanguliselt kolmandik on endised politseinikud, ka välja.

Roheliste mehikeste lõpp

Hiljuti ametisse asunud politseitaustaga Toompere on teatanud, et soovib mupo ümber korraldada, et seal oleks vähem „Edgari roheliste mehikeste” ja muud minevikutaakka, muu hulgas igasuguste lindilõikamisürituste näilist turvamist. Ta rõhutas, et vabanemaks repressiivorgani staatusest, püütakse senisest rohkem tegelda ennetustööga, näiteks korrarikkujate teavitamisega korrarikkumisest.

Mupo patrulliosakonna juhataja Ronald Sikk ütles, et kavandatavast seadusemuudatusest võidaksid samuti teiste omavalitsuste mupod: „Tegelikult pole plaan mitte ülesandeid laiendada, vaid see, et saaksime oma praegusi ülesandeid täita täielikult ja lõpuni, et saaksime oma tegevuse käigus näiteks isiku tuvastada ja sellega mitte politseid koormata.” Ta märkis, et patrullis käib neil üle 20 mehe, bussikontrollis üle 40 inimese. Kolmandik inimestest on politseinikuharidusega, hoolimata sellest, et seadusega on kehtestatud ametinõudeks vaid keskharidus. „Mis rohelise mehikese kuvandist vabanemisse puutub, siis see seadusemuudatusega kaasas ei käi. Meie roheline mundrivärv on küll seadusega paika pandud, kuid sooviksime seda muuta, rohkem tumesinise või musta poole. Üldmõttes nagu politseil. Ka autod on kavas silmatorkavamaks disainida. Ülesannete puhul ka – liigume sinnapoole, et osa ülesandeid enda kanda võtta. Ei, me ei ole linnavalitsuse sõjaväeüksus, vaid korrakaitseüksus, mis on seadusega lubatud. Inimesel pole vahet, kas tänaval on mupo või politsei, tema tahab abi saada. Juba praegu on näiteks õhtul raske vahet teha, sest mõlemal on ühesugune helkurvest seljas.”

8 kommentaari

V
Või nemad tahavad rohkem politsei moodi olla?!  /   17:54, 16. märts 2017
Rohelised mundrid sobivad paremini parkides koerakaka koristamisel.
T
Teatavasti  /   17:55, 16. märts 2017
on nii politseil kui ka mainekatel turvafirmadel väljaõpe, eeskirjad ja vastutus. Relvakasutusload ja palju teisigi sarnaseid ametist tulenevaid nõudeid, ka haridustase jms. Kui MuPo ka omandab midagi analoogsete tasemete sfäärist, ka vastutuse jne. siis- miks mitte.Kui ei- pole vaja ka trügida, lukuaugud on väikesed.
M
meil  /   18:49, 16. märts 2017
on vaja päris politseid mitte rohelises polovernikuid. See mupsikute armaada tuleb laiali saata ja raha politseisse suunata.
A
Arvos.  /   21:16, 16. märts 2017
Irww, kitsed tahavad saada kärneriteks.
  /   01:17, 17. märts 2017
need rohelised klounid ei suuda isegi murule parkijaid korrale kutsuda. politsei - my ass!
N
Need ju  /   13:07, 17. märts 2017
rohelised mehikesed.
J
jänes  /   14:51, 17. märts 2017
Mida see hr. Toompere jahub, bussikontrollid ju käivad töö nii kuidas jumal juhatab. Mõnikord ei ole neid kolm neli päeva järjest tööl, siis jälle paar päeva tööl ja minu teada käib ainult üks koosseis kusagil 4-5 inimesega tööl. Kus see 4o on?
M
mhmh  /   11:04, 7. apr 2017
Tallinas?

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias