Värsked Tallinna uudised

Kunstiakadeemia on ehituseelses lammutusfaasis 

Jevgenia Zõbina, jevgenia.zybina@linnaleht.ee, 9. märts 2017, 16:24
Lammutatud osa asemele kerkib kolme alles jäetud maja ühendav hoone. Heiko KruusiFoto: HEIKO KRUUSI
Neil päevil algavad ehitustööd EKA ehk Eesti kunstiakadeemia uue kodu rajamiseks Kotzebue tänavas.

Lammutatud osa asemele kerkib kolme alles jäetud maja ühendav hoone. Heiko KruusiFoto: HEIKO KRUUSI

Terrassid ja parklatus

2018. aasta septembris avaneb Põhja puiesteel hoopis uus vaade. Repro

Keskses osas leiavad koha seminariruumid, söökla ja kauplus. Samuti suur, 200-kohaline auditoorium ja tudengite puhketsoon. Viiendale korrusele rajatakse kaks terrassi: üks 300-ruutmeetrine, kust avaneb vaade Kalamajale ja lahele, teine, 100-ruutmeetrine Toompea suunal. Vana hoone esimesel korrusel on raamatukogu, teisel administratsiooni ruumid, aga ka töökojad. Kompleksi keskele tuleb siseõu. „Ega ruumi palju ole, aga arvan, et mahume ära,” ütles Tammsaar ning lisas, et ühe tundegi kohta on uues kompleksis umbes 10 ruutmeetrit põrandapinda. Praegu on lammutamisega oma peahoone kaotanud kunstiakadeemia üle linna laiali üheksas paigas, nii on ka rendikulud suured, märkis finantsjuht.

Omaette teema on projektis parkimiskohtade puudumine. Siin pole linn soovinud kooli abistada, vaid pakkunud tehingut: kui EKA saavutab riigilt Kaarli puiestee äärse tenniseväljaku erastamise linna kasuks, siis võib kaaluda akadeemia taotluse rahuldamist 600-ruutmeetrise parkimismaa eraldamiseks Kotzebue tänavas. „Ebaselge on see, mil viisil peaksime suutma selle krundi valitsuselt välja kaubelda,” kehitas Tammsaar õlgu.

Lepingu järgi peaks seitse aastat oma koduta olnud akadeemia uus hoonestu valmima 15 kuuga ehk 2018. aasta septembriks, uue õppeaasta alguseks.

--------------------------

EKA on 200 parima seas

Eesti kunstiakadeemia on maailma 200 parima kunsti- ja disainiülikooli edetabelis. Rahvusvahelise konsultatsioonifirma Quacquarelli Symonds edetabel reastab maailma ülikoole 46 erialal. EKA sai esmakordselt ja ainsa Ida-Euroopa ülikoolina maailma 200 parima kunsti- ja disainiülikooli kategooria nimistusse (151. koht). Tabelit juhib Londoni Royal College of Art.

Soomest pääses samasse nimekirja vaid Aalto ülikool, Norrast ainsana Oslo rahvuslik kunstiakadeemia (Oslo National Academy of the Arts), Šveitsist disaini- ja kunstikõrgkool Zürichis (Hochschule für Gestaltung und Kunst Zürich) ning ka Iiri riiklik kunsti- ja disainikool (NCAD) Dublinis. „Eestis õpetatakse ja tehakse suurepärast kunsti ja disaini – see on kindel! Kui Eesti majandus allhankefaasist edasi areneb, siis tõuseb ka EKA väärtus tööandjate silmis, mis praegu ei lasknud meil kõrgemale tõusta,” märkis rektor akadeemik Mart Kalm.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee