Liiva raudteejaamal on kummaline sugulus Riisipere jaamaga. (HEIKO KRUUSI)

Seriaal “Õnne 13” on televaatajate hulgas üks populaarsemaid. Nõmmel asub tõesti ka Õnne tänav kuid numbrini 13 see paraku ei küüni. Kuid sellesama Õnne nimega on seotud üks huvitav seik Nõmme ajaloost.

1920. aastatel rajati Eesti raudteejaamadesse mitmeid nn alama astme postiasutusi – agentuure. Üks niisugune otsustati asutada ka Liiva jaama. 13. oktoobril 1925. aastal avaski uus asutus uksed kuid... siinkohal tekkisid raskused nimega. Selgus nimelt, et Liiva-nimeline postkontor oli juba Harjumaal Riisipere lähedal olemas. Kuna ümbruskonnas oli Raudalu maantee, kõrts ja talu, nimetati agentuur esialgu Raudaluks. Siit algasid tõelised segadused – uue nimega ei suutnud harjuda ei kohalikud elanikud, nende kirjapartnerid ega reisijad. Aadressil „Liiva jaam” saadetud kirjad sattusid Riisiperre, kust tuli need siis tagasi saata. Jaamas asus ka telefonikõnepunkt, kus inimese ütluse peale, et ta asub Liival vastati keskjaamast, et niisugust kõnepunkti pole olemas! Alles jaamakorraldaja või agentuuri juhataja sekkumine tõi selguse.

1928. aastal asus tekkinud probleemi lahendama Nõmme linnavalitsus. Liiva jaamaülemale laekus linnapea allkirjaga kiri ettepanekuga nimetada jaam ümber sinna suunduva tänava järgi Õnne jaamaks ning samanimelisaks postiagentuuriks. Vastus linnaisadele pole meieni jõudnud, kuid ilmselt polnud niisugune nimevahetus ka jaamaülema pädevuses.

Küsimus ise lahenes 1930. aastal, kui segadust tekitanud Liivast sai Riisipere ning sama aasta 1. oktoobrist Raudalust Liiva. Liiva agentuur töötas veel Saksa okupatsiooni ajal 1940. aastate alguses, nõukogudeaegses Tallinna sidejaoskondade nimekirjas see aga puudub.

Tagantjärele võib natuke kahjugi tunda, et Nõmmel pole Õnne-nimelist jaama ja asumit ning muidugi ka Õnne külaseltsi.

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias