Tarbija

Orhideed lummavad oma iluga 

LL, 2. märts 2017, 16:27
Meie botaanikaaedades puhkevad orhideed igal aastal rikkalikult õitsema just märtsi algul.Foto: TEET MALSROOS
Taas on käes aeg, mil nii Tallinna kui ka Tartu botaanikaaias võib imetleda õitsvaid orhideesid.

3.–12. märtsini ootab Tallinna botaanikaaed lillehuvilisi traditsiooniks saanud orhideepäevadele. Kasvuhoonetes saab näha loodusest pärit haruldasi liike kõrvuti inimeste aretustööna ilmavalgust näinud sortidega. Nädalavahetustel (3.–5. märtsil ja 10.–12. märtsil) müüb orhideesid Jardin OÜ.

Kuna 2017 on kuulutatud Eesti laste- ja noortekultuuri aastaks, saab Tallinna botaanikaaias peale lillede kogu märtsikuu jooksul näha Tallinna Kopli lasteaia, Arte gümnaasiumi ning huvikooli Rahukas noorte kunstnike töid. Orhideenäitus on Tallinna botaanikaaia kasvuhoonetes avatud iga päev kella 11–16.

Täna avatakse ka Tartu ülikooli botaanikaaias traditsiooniline orhideenäitus. Näitus pealkirjaga „Eksootika aknalaual” keskendub tubasel aknalaual kasvatatavatele orhideedele. 4. ja 11. märtsil kell 13 toimuvad temaatilised ekskursioonid kasvuhoonetesse. Kõigil orhideehuvilistel on võimalik kauneid potitaimi ka kaasa osta, orhideesid müüb Jardin OÜ. Näitus jääb ülikooli botaanikaaia õppeklassis avatuks 12. märtsini ning seda saab külastada iga päev kella 10–17.

----

Kes saab naistepäeval kingiks orhidee...

Orhideelisi ehk käpalisi tuntakse kogu maailmas 18 500 liiki, neist Eestis kasvab looduses 36 liiki.

 Kõige enam võib orhideesid kohata troopikas, kus nad kasvavad sageli puu otsas epifüütidena. Tuntumatest orhideedest on meil kõige arvukamalt esindatud perekonnad tsümbiidium ja kuuking.

Tsümbiidium
Tsümbiidiumi kultivarid on lõikelilledena võitnud kogu maailmas suure populaarsuse, sest õisikud säilivad kaua.
Tsümbiidiumi kasvukoht peab olema hästi valgustatud, novembrist jaanuarini on soovitav anda taimele lisavalgust. Õite tekkimiseks on ka suvel vajalik jahedam temperatuur (13–15 kraadi). Palavatel päevadel tuleks taimi piserdada. Tsümbiidiumi on soovitav aasta läbi kasvatada ruumis, mille temperatuur on 14–15 kraadi. Tsümbiidiumi kastetakse 2–3 korda nädalas, suvel mõõdukalt, talvel vähem. Juunist novembrini väetatakse (eelnevalt kastetud) taimi kaks korda kuus nõrga orgaanilise väetise või mineraalväetise lahusega. Talvel piisab korra kuus väetamisest. Taimi istutatakse ümber kolme aasta tagant. Substraat peab olema õhuline, nõrgalt happeline ja hoidma niiskust.

Kuuking
Kuuking kuulub Euroopa kodudes sagedamini kasvatatavate troopiliste orhideede hulka. Tal on väga erilised, õhu käes elavad rohelised juured. Kui enamikul taimedest fotosünteesivad lehed, siis kuukingal ka juured.
Puu otsas kasvades ei paista päike taimele kogu päeva jooksul. Seepärast tuleks ka kodus kuukinga kasvatades valida talle päikse eest varjatud paik, kus on soe ja mõnus. Liiga kuiva õhuga ruumis aitab hästi piserdamine puhta sooja veega. Seega peaks juuri ümbritsev muld õhku hästi läbi laskma ja olema kohev. Selle tarbeks segatakse orhideemulla hulka turbasamblatükke, puusütt, männikorbatükke ja kookoskiudu.
Kuuking on tänuväärne taim just pika õitsemisaja tõttu. Avanenud õis püsib ilusa ja värskena kolm-neli nädalat. Pikas või harunevas õisikus puhkeb õisi mitme kuu vältel. Kui kuuking ei õitse, on kõige tavalisem põhjus on ülekastmine, pidevalt liigniiske substraat ja sellest põhjustatud juuremädanik.
Kuukinga taime võib kord nädalas leigesse vette uputada, aga ka pealt toaleige veega kasta. Väetamiseks sobib paremini orhideeliste väetis, mida tuleks anda üks-kaks korda kuus vastavalt pakendil olevale õpetusele.

Allikas: taimetark Urmas Laansoo, kes on orhideede kasvatamisest Linnalehes nõu andnud 2. märtsil 2000 ja 19. oktoobril 2012.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee