Mõni tõde paistab kaugele. (Õhtuleht)

Alguses oli sõna. Kuulus Oxfordi kirjastus otsustas, et mullune aasta sõna on „tõejärgsus”.

Meil on sellele tiitlile palju kandidaate: parlamendi „kobarseadus”, EAS-i „tööriistakast”, eelmisel presidendi “ärmatamine”, uue ministri „kitsejuust”, praeguse presidendi mitu korda öeldud „ei”, teise ministri intervjuu „mitteandmine” seda andes…Tõe relatiivsus ning „alternatiivsed faktid” on ometi vabastanud inimesed kõigist kammitsaist. Ka Eestis.

Vahel siiski võetakse veel mõni valetamisega vahele. Aga – ega see neid tegelasi ei sega tuustimast, askeldamast ja kõnelemast, et väänata liikmeist lahti ühiskonna aluselemente. Kas rumalusest või omakasust, ei teagi. Ise räägivad, et headusest. Jääks me riik veel alles, enne kui heategemine kaugemale areneb. Tõde on vaid kahjuks sõna.

Riik, mida juhivad naised ja poisikesed, on hukule määratud, olla vanad kreeklased ebakorrektselt öelnud. Õigem on siiski: alla käib riik, kus on kaduma läinud tõde, ja juhid ei hooli olemast moraalsed majakad. Lõpuks jäävadki meile vaid sõnad, sõnad, sõnad…

Seega ei ole enam ainus jääv asi moraaliseadus meis endis, nagu kuulus mõtleja Immanuel Kant arvas, on vaid mustade aukudega rikastatud tähistaevas meie kõigi kohal.

Tõde on siiski alles, sõnana sõnaraamatus – õigekeelsussõnaraamatu lõpupoole, lk 979, kohe „tõpra” järel: tõde <18: t’õe, tõde>. Mõned kasutusnäited: Ära võta kõike tõe pähe. Tõde seati jalule, tuli päevavalgele.

Niisiis. Head vabariigi aastapäeva, kallid (sõnade) lugejad!

1 kommentaar

R
Ratas hoiab suure hoole ja armastusega oma külmikus lepingut agressor putini parteiga  /   20:54, 22. veebr 2017
Kremlimeelne keskerakond käitub oma lepingupartneri ja patoloogilise valetaja putini järgi.

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias