20
fotot
Uudiste telestuudio sisustus koosneb valgusteist, suurtest ekraanidest ning muudetava kõrgusega kaaslaudadest. (HEIKO KRUUSI)

Pühapäevast alates on uudistesaade „Aktuaalne Kaamera” läinud eetrisse uuest stuudiost ERR-i uudistemajas.

Uudiste telestuudio sisustus koosneb valgusteist, suurtest ekraanidest ning muudetava kõrgusega kaaslaudadest. (HEIKO KRUUSI)

Poolteist aastat kestnud ja kümme miljonit eurot maksma läinud ümberehitus on kunagisest, 1952. aastal valminud raadiomajast teinud sootuks uue paiga, Eesti rahvusringhäälingu uudistemaja.

Kolimine „uuest” telemajast ja „uuest” raadiomajast siia pole päriselt lõppenud, siin-seal on lahti pakkimata kolimiskaste, raadiostuudiote piirkonnas on veel vähemaid töid tegemisel.

Siit raadiomaja 1. stuudiost läksid 1955. aastal eetrisse Eesti Televisooni esimesed saated, „Aktuaalne Kaamera” sealhulgas. (HEIKO KRUUSI)
ERR uudistemaja. Sporditoimetuse juhi Rivo Saarna jaoks pole kolimine veel lõppenud.  (HEIKO KRUUSI)

Raadiouudised kolisid siia mõni nädal varem.

Vanas raadiomajas, nüüdsest siis uudistemajas on muutunud palju: kõigepealt, peasissekäik pole enam Kreutzwaldi nurga peal, vaid seal, kus alguses – raadiomaja õuel. Linlastele on ligipääsetav on ka aastakümneid tõkkepuu taha peitunud lõik Faehlmanni tänavast.

ERR uudistemaja Vanast raadiomajast on saanud ERR uudistemaja, Faehlmanni tänav viib nüüdsest uudistemaja peasissekäigu juurde. (HEIKO KRUUSI)
ERR uudistemaja peasissekäik raadiomaja õuel, mis nüüd jalakäijaile avatud.(HEIKO KRUUSI)
Uudistemaja fuajee on uuenenud maja visiitkaart – osalt uuenduslike, osalt endisaegsete sisustuselementidega. (HEIKO KRUUSI)

Kogu hoone on saanud uudse ilme, sisustuses on ühendatud viited maja projekteerimis- ja ehitamisaegadele, kohati on aastakümnete vältel tehtud ümberehituste kiuste säilinud isegi tollaseid detaile: laiu balustraadidega treppe, kipsrosette, karniise, arhitraave.

Uudistemajas on kohati säilinud ka ehitusaegseid detaile. (HEIKO KRUUSI)
Uudistemajas on kohati säilinud ka ehitusaegseid detaile. (HEIKO KRUUSI)
Uudistemajas on kohati säilinud ka ehitusaegseid detaile. (HEIKO KRUUSI)

Uudistemaja neljandal ja viiendal korrusel asuvad uudistetoimetused – nii tele-, raadio- kui ka veebiuudised ning internetiportaalid.

Uudistetoimetuse suures ruumis saavad kokku teleuudiste, raadiouudiste ja veebiuudiste tegijad. (HEIKO KRUUSI)
Uudistetoimetuse mõnest aknast paistab isegi meri. (HEIKO KRUUSI)
Mõnest aknast paistab telemaja, mõnest aga vana-uus raadiomaja. (HEIKO KRUUSI)
Serveriruumid on alles asustamisel. (HEIKO KRUUSI)

„Telemajast võtsime kaasa ainult inimesed, kõik muu jäi maha,” ütleb värskusest hiilgavas majas ringkäiku tegev ERR-i uudistejuht Urmet Kook.

Uudistetoimetuse juht Urmet Kook AK moodsa sisutusega režiiruumis. (HEIKO KRUUSI)
AK tehniline keskus. (HEIKO KRUUSI)

Uue sisustuse on saanud hulk raadio- ja helistuudioid, samas on üldilme jäänud muutmata – akustikareeglid ei küsi sisustuskunsti moesuundadest, alles on isegi ainulaadne surdokamber ehk ruum, kus helil pole kaja.

Selles akustilises vaikuskambris olijale kaigub kõrvu vaid nende oma mõtete kaja. (HEIKO KRUUSI)
Haldusdirektor Janar Vilde näitab, millised on aadioteatri helisummutavad seinad, mis on kuulnud tuhandeid tunde järjejutte, kuuldemänge ja muid saateid. (HEIKO KRUUSI)

Vaade kõrgelt

Selles osas, kus on uudistetoimetused, seal on muutused suuremad. Esiteks – osa on vana maja hoovipoolsele küljele senisele katusele juurde ehitatud. Toimetuseruumid on moodsalt poollahtised – üksusi eraldavad kergemad vaheseinad. Isegi akvaarium ja rohelised taimed on.

Toimetuseruumid on moodsalt poollahtised – üksusi eraldavad kergemad vaheseinad. Isegi akvaarium ja rohelised taimed on. (HEIKO KRUUSI)

Kõige pilkupüüdvam – ja televaatajaile kõige nähtavam osa uudistemajast – on muidugi teleuudiste stuudio. Seda siis teiseks. Tehnika viimase sõna järgi sisustatud stuudio on AK senisest 100-ruuutmeetrisest stuudiost kolm korda suurem. Kõige suurem muutus on siin see, et pea kõik, mida eetris näeme, on tegelikult hiiglaslikel LED-ekraanidel olev (ja enamasti ka liikuv) arvutigraafika.

Aivar Kõue hooleks on uudistesaate graafiline ja visuaalne külg. (HEIKO KRUUSI)

Päris on vaid saatejuhid ning need klaaslauad, mille taga nad istuvad või seisavad.

Vaade, mida teleekraanil kunagi ei näe: stuudio ilmateadustaja vaatepunktist. (HEIKO KRUUSI)

„Siit lähevad eetrisse uudistesaated ETV kolmel kanalil, samuti spordiuudised, saated „Välisilm” ja „Novaator”, samuti majandus- ja kultuuriuudised. Elektroonilist kujundust saab iga saate jaoks kiirelt vahetada. Robotkaameraid võiks rohkem olla, siis saaks osa operaatoreid tegelda hoopis loomingulisema tööga, välisvõtetega,” märgib „Aktuaalse kaamera” pearežissöör Rait-Roland Veskemaa.

AK pearežissööri Rait Roland Veskemaa järgmine suurem töö on vabariigi aastapäeva vastuvõtu otseülekanne. (HEIKO KRUUSI)

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias