Eesti president Kersti Kaljulaid on heal tasemel harrastussportlane. Eelkõige tahab ta sportimisega oma vaimu värske hoida. (Arno Mikkor/Vabariigi Presidendi Kantselei)

Esimeste ametisoldud kuudega on president Kersti Kaljulaid avalikkusele silma jäänud kui kirglik sportija: kuigi ta ise nimetab sportimist miskipärast liikumiseks, on tema tulemused pigem keskmisest tugevama harrastussportlase tasemel.

Jaanuari keskel sai avalikkus aimu Kaljulaidi uisutamisarmastusest, kui president käis Viljandimaa visiidi ajal Viljandi järvel uisutamas. Presidendi kontoks jäi viis ringi ehk kokku üle 20 kilomeetri.

Harjutuskorrale loogilise jätkuna osales president 29. jaanuaril Mulgi uisumaratonil. 30 kilomeetri pikkusel distantsil saavutas Kaljulaid N40 vanuseklassis lausa teise koha. 103 lõpetaja hulgas sai Kaljulaid ajaga 1:27.22 head taset näitava 60. koha.

Nädal hiljem ehk 5. veebruaril oli riigipea taas stardis. Sedapuhku osales ta Soomes Finlandiahiihto suusamaratonil. 50 kilomeetri distantsil andis harrastussportlase kohta kõrget klassi näitav aeg 4.07.30 kokkuvõttes presidendile naiste seas 70. koha.

Sportivad presidendid pole Eestiski midagi erakordset. Näiteks Arnold Rüütel harrastas aktiivselt kepikõndi ja Toomas Hendrik Ilves fännas treeningprogrammi CrossFit. Aga nii Rüütel kui ka Ilves ei eksponeerinud enda sportimist nii palju kui ametisolev president.

Presidendi iga tegevus on ametist lähtuvalt avalikkuse jaoks suure tähtsusega. Seetõttu uuriski Linnaleht presidendi kantseleilt, kas aktiivne tervisespordiga tegelemine ja tervisespordiüritustel osalemine on presidendi läbimõeldud otsus, et propageerida terveid eluviise ja tervisesporti. „Riigipea on terve elu olnud aktiivse eluviisiga ning püüab enda liigutamiseks leida aega ka praeguses ametis. See ei ole sport tulemuste nimel, vaid enda aktiivne liigutamine selleks, et tervis püsiks korras ja vaim värske,” vastas presidendi kantselei avalike suhete nõunik Taavi Linnamäe.

Ka suhtekorraldaja Janek Mäggi on nõus, et sportlikud terved inimesed mõjuvad alati paremini kui ebasportlikud. „Sigariga ja viskiga avalikus elus tänapäeval punkte ei võida. Noore ja sportliku Winston Churchilli võib eeskujuks võtta, kuid vana ja põdura mitte. See, et president hindab tervislikku eluviisi ja sporti teeb, on pigem enesestmõistetav kui taunitav teema. Tubli!” märgib Mäggi.

Suhtekorraldaja on küll mitmekülgsuse poolt, kuid teisalt on sport ikkagi eraeluline teema. Mäggi hinnangul oodatakse rahvale vabal ajal eeskujuks olemist ja pehmete väärtuste propageerimist pigem presidendi abikaasalt. „Eks see uisutamine ja suusatamine on rohkem seltskonnareportaažide jaoks. Päris sporti tehakse omaette,” arvab Mäggi.

Ja jätkab seejärel juba kriitilises toonis:„Eks praeguse presidendi avalik kuvand, kui analüüsida selle olulisi detaile ja sõnumeid, on tõesti rohkem Miss Estonia kui presidendi oma. Põhitööst ei tea me midagi. Samuti on palju eluvaldkondi, milles ta veel osalenud ei ole, ning mõned olulised, mida ta üldse välistab. Kõike sport ikkagi asendada ei suuda. Eesti inimesed otsivad tuge ja eeskuju institutsioonilt, mitte inimeselt. Inimene peab oleme institutsioonile kohane, mitte sellest väiksem.”

Mäggi viitab ka Eesti põhiseadusele, kus on kirjas presidendi tööülesanded. Selle esimene punkt paragrahvis 78 on: president esindab Eesti Vabariiki rahvusvahelises suhtlemises.

20 tööjuhendi punktis ei ole sõnagi juttu sportimisest. Ometi on see suhtekorraldaja sõnul välisvõistlustele käimise korral päris kulukas, sest vaevalt läheb turvameeste ja kaaskonna tasu mujalt kui maksumaksja taskust. Presidendi tööjuhendis pole mõistagi juttu ka seltskonnapressile poseerimisest, Simple Sessioni avamistest ja muust glamuursest, ägedast, popist ja noortepärasest.

„Millised on Eesti Vabariigi presidendi välispoliitilised seisukohad? Millised on tema originaalsed mõtted Eesti elu edendamiseks? Teeme sporti, oleme lahedad, küll kõik laabub? Show on, aga sisu ei paista välja,” analüüsib Mäggi Kaljulaidi praegust avalikku kuvandit.

5 kommentaari

J
Jumala õige  /   11:04, 11. veebr 2017
Ega me ta põhitööst suurt tea. Või selle tulemustest, juhul kui neid on.
L
Loomulikult  /   12:44, 12. veebr 2017
president ei jõua peale sportimise muud kui Süüria peale mõelda.
P
pole  /   19:38, 13. veebr 2017
presidenti.
P
Põliseestlane ( eruohvitser )  /   21:13, 13. veebr 2017
Tubli ! Soovin edu igal rindel.
P
Põliseestlane ( eruohvitser )  /   21:13, 13. veebr 2017
Tubli ! Soovin edu igal rindel.

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias