Vaba aeg

Tõnis Niinemets: eestlast on lihtne naerma ajada (16)

Kristjan Roos, 26. jaanuar 2017, 17:47
Tõnis Niinemets nimetab oma uut lavastust power-up-komöödiaks, lubades selle tükiga viia vaataja naljataju uude tippu. Lavastust näeb teisipäeval Arukülas, kolmapäeval Viljandis ja neljapäeval Keilas. Mihkel Uba
Tänasest oma uue püstijalakomöödiaga „Homme on Täna!” Eestile tiiru peale tegema asunud hetke üks armastatumaid koomikuid Tõnis Niinemets (29) tunnistab, et annab oma naljatükkidega võimaluse eestlastel ennast rutiinsest argielust välja lülitada.

Linnalehe küsimusele, kas eestlast on kerge naerma ajada, vastab mees konkreetselt: „Jah”. Tõsi, mööda Eestit reisides saab noor naljamees, kes tegelikult teeb samal ajal tõsist näitlejatööd Von Krahli teatris, ilmselt Eesti eri paikades mitmesugust tagasisidet. „Ma pole halba publikut kogenutki,” tunnistab ta. Ometi kommenteeris mees hiljuti ühes telesaates Põlva publiku reaktsiooni. „See Põlva publiku asi sai oskusliku ajakirjaniku käe läbi uudiseks, kust võis välja lugeda, et Põlva inimesed ei saa naljast aru. Tegelikult on nad lihtsalt grammike tagasihoidlikumad,” meenutab ta. Olgu siinkohal mainitud, et põlvakad saavad Niinemetsa vaatama minna 17. märtsil, kui ta esineb Mooste mõisa folgikojas.

Tõnis, oma uut lavastust nimetate power-up-komöödiaks. Kas eesmärk on selles valdkonnas n-ö uus maamärk tulevaste põlvkondade tarbeks maha panna?

Pigem on eesmärk seada maamärk praeguste põlvkondade ja iseenda jaoks. Maailm muutub nii kiiresti, et praegu on keskmiselt keerukam ära arvata, milliseid maamärke tulevad põlved võiksid vajada. Oleme POINTi meeskonnaga andnud uuele lavastusele žanrimääratluse power-up, kuna meie eesmärk on Eesti ühiskonnale särts jälle sisse saada. Usume, et huumor ja komöödia on alakasutatud ja tegelikult on nalja mõju ja võim hoopis suurem, kui pelgalt naeruga tekkiv lõõgastus. Usume, et terav ja täpne nali võib olukorda alati parandada. Seega, et tulevastel põlvedel oleks vähem hirme ja rohkem rõõme, tuleb praegu midagi ära teha. Tuleb leida lahendused ja uued tööriistad, et praeguses maailmas hakkama saada, seda me power-up-komöödiaga „Homme on Täna” teha plaanimegi.

Uue lavastuse tutvustus lubab vaatajatele lahendusi helgemaks eluks. Mõistagi ei saa te kõike ette ära rääkida, aga mis oleks märksõna, mis võiks eestlaste elu juba pärast komöödia nägemist paremaks teha?

Märksõna oleks uus vaatenurk elule ja olukordadele, misläbi paranevad peresuhted, tarbimine, mõtteviis, moraal, turvatunne ja vaade tulevikule.

Millega seletaksite püstijalakomöödiate üha suurenevat fenomeni?

Inimesed tahavad pöörase elutempo juures end välja lülitada ja naerda. Meedia pakub meile iga päev ühtlast ja mõttetut tapeeti. Stand-up-komöödia peaks kõigi eelduste kohaselt pakkuma lõõgastust ja teravaid elamusi, seda otsima tullaksegi.

Kui tihti tuleb teil ette situatsioone, kus nalja tehas tuleb endal naer peale? Kas taolises olukorras on mõistlik naerupurtsatus endast välja lasta või tuleks seda ikkagi kinni hoida?

Naljakaid situatsioone tuleb tihti ette ja kaua sa ikka jaksad naeru kinni hoida, tegelikult ei ole mõtet seda teha, sest lavalt valla päästetud naeruimpulss tekitab saalis veelgi naeru, mis on ju komöödia puhul selgelt üks eesmärk.

Millal ja kuidas saite aru, et just naljategemine ja püstijalakomöödiad on žanr, millega tahaksite tegeleda?

Aimdus sellest suunast on olnud juba pikka aega, kuid kinnituse sain eelmisel kevadel, tuues POINTiga lavale start-up-komöödia “Ämbrisse astumise ajastu”.

Kas teil on naljategemises eeskujusid?

Ma ise olen alati lugu pidanud Ervin Abelist, Urmas Kibuspuust, Jüri Krjukovist ja Sulev Nõmmikust.

Olete samal ajal ka Von Krahli näitleja. Kas vahel n-ö isiksuse kahestumist ei teki? Von Krahl mängib ju piirideta kunsti ja püstijalakomöödiat peetakse pigem kergemaks meelelahutuseks?

Püstijalakomöödia kerguse ja tõsiseltvõetavusega me just tegeleme. Suurt pingutust ja tööd nõuavad mõlemad. Sisulise nalja taga on kuid eeltööd ja kümneid tunde kirjutamist.

Kui mõni noor lugeja tunneb, et tahaks tulevikus ka püstijalakomöödiaga tegeleda, siis kuidas ennast selles vallas ette valmistada? Millised võiksid olla ühe püstijalakoomiku isikuomadused?

Ettevalmistamiseks võiks minna näiteks Foppaa open mic lavale, mis on hea võimalus ennast proovida. Oluline isikuomadus on võime tajuda ühiskonda ja ümbritsevaid protsesse. Kiire mõtlemine ja reageerimisvõime on väga tähtsad, ilma selleta ei ole mõtet proovida.

---------------------------------

Inspiratsiooni allikad

„Homme on Täna” loomisprotsessi andsid aasta jooksul peale Tõnis Niinemetsa oma panuse ja rohkelt inspiratsiooni Juhan Kivirähk, Kertu Moppel, Birgit Kermes, Mehis Pihla, Karl Kermes, Mihkel Uba, Kenneth Bärlin, Kristel Maruste, mitmed vabatahtlikud Eesti inimesed, kõik Eesti poliitikud, Donald Trump, Mark Zukerberg, mitmed koolitajad ning maailma ajakirjandus.

16 KOMMENTAARI

k
Kevade-poiss 27. jaanuar 2017, 12:17
See Niinemets on teine Kiir!
p
Peale 27. jaanuar 2017, 11:30
Abeli, Nõmmiku ja Baskini pole naljamehi nähtud.
Loe kõiki (16)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee