Vaba aeg

Posternäitus avab Baeri juubeliüritused  

Linnaleht, 12. jaanuar 2017, 16:39
Tänavu 28. veebruaril möödub 225 aastat Eestis sündinud ja Tartu ülikoolis õppinud loodusteadlase ja embrüoloogi Karl Ernst von Baeri sünnist. Pildil tema vahakuju. Foto: Teet Malsroos (Õhtuleht)
Reedel kell 16 avatakse Tartu ülikooli Vanemuise tänava õppehoones näitus „Kaugelt põhjast Vahemere äärde: Karl Ernst von Baer Itaalias 1845–1846”.

Näitus tutvustab Baeri ainulaadset Vahemere ekspeditsiooni ja selle käigus avastatud uusi mereelustiku liike. Baeri ekspeditsioon sai teoks tänu Vene suurvürstinna Jelena Pavlovna kutsele.

Näituse ühe koostaja, Tartu ülikooli teadusajaloolase Erki Tammiksaare sõnul on Baeri Vahemere ekspeditsioonid teadusajaloo seisukohast äärmiselt olulised. „Neid võib nimetada esimeseks süsteemseks katseks uurida selle mere veealust elustikku,” rääkis Tammiksaar. Baeri ekspeditsioon oli oma aja kontekstis ainulaadne, kuna Vahemere veealust elustikku, sealhulgas merisiilikute embrüonaalset arengut oli vähe uuritud.

Baeriga oli Vahemerel kaasas Tartu ülikooli joonistuskooli kasvandik, Peterburi teaduste akadeemia looduslooliste objektide ülesjoonistaja Georg Wilhelm Pape. Pape pidi visandama Baeri kogutud liigid, tehes seda nii meisterlikult, et tema joonistused võimaldasid spetsialistidel määrata kujutatud liikide tänased nimed. Näitusel saabki näha reproduktsioone ekspeditsioonil tehtud liikide joonistustest.

Näituse koostajad on Erki Tammiksaar TÜ ökoloogia ja maateaduste instituudist ja Eesti maaülikooli teadusloo uurimise keskusest ning Margherita Rainieri Genova ülikoolist. Näitus valmis 2015. aastal Itaalias ning seda eksponeeriti Trieste ja Genova loodusmuuseumides. Näituse tekstid on inglise ja itaalia keeles, millele on Eesti väljapaneku jaoks lisatud eestikeelne sissejuhatus. Näituse Eestisse toomise ja väljapaneku korraldasid Tartu ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed ning see jääb avatuks 30. juunini.

Avatav näitus on esimene sündmus Baeri juubeliürituste sarjast. 28. veebruaril möödub Baeri (1792–1876) sünnist 225 aastat. 1827. aastal avastas Baer imetaja munaraku, pannes sellega aluse nüüdisaegsele embrüoloogiale.

Baeri juubeli raames toimuvad 10. märtsil loodusmuuseumis Baeri päev ja konverents ning Tartu ülikooli aulas tuleb esiettekandele Baerile pühendatud oratoorium.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee