3
fotot
SÖÖK! Ilja ja Maria naudivad siinset kööki. (Jörgen Norkroos)

Aastavahetuse möödumisega tühjenevad Tallinna tänavad Vene turistidest, kuid linn mahajäetuna ei tundu. Soome keele seast on kuulda veel vene keelt – need on vanalinnas jalutavad turistid, kes kui ühest suust kiidavad linnasüdame ilu, eestlaste lahkust ja head vene keele oskust.

Reede lõunal valitseb Tallinna vanalinnas veel jõulumeeleolu. Peterburist pärit isa ja tütar, Ilja ja Maria, tulid Tallinnasse terveks nädalaks – erinevalt paljudest teistest, kellega sel lõunasel ajal vestelda. Üheskoos tähistatavad isa ja tütar siin jõule. Kui neilt uurida, mida nad sel puhul teevad, vaatavad nad kõigepealt üksteisele otsa, purskavad naerma ja isa Ilja vuristab rõõmsalt: “Sööme-sööme-sööme-sööme!” Kuna ööbitakse hotellis, siis pidusööki peetakse Eestipärast toitu pakkuvas restoranis. Maria kiidab: “Mulle meeldib siinne toit!” Ilja kiidab veel lisaks vanalinna jõululikku atmosfääri. Kui küsida, mis neile siin ei meeldi, ei oska nad kohe vastata. Lõpuks teatab Ilja: “Ilm…on külm!” ja arvab, et kodulinnas on soojem.

SÖÖK! Ilja ja Maria naudivad siinset kööki. (Jörgen Norkroos)

Toidunautlejaid on veelgi. Peterburist koos perega Tallinnasse reisinud Oleg on siin kaheks päevaks. “Vaatame ringi, veedame perega aega. Ostame suveniire, maitseme toitu, õlut,” kirjeldab mees ja lisab siis vaimustunult: “Õlu on võimas, kui aus olla!” Ta ütleb vihjamisi, et oli selle headusest kuulnud ka juba varem. “Aga kõndimiseks on natuke külm,” osutab ta väiksele lapsele ja lisab, et kui suveniirid ostetud saavad, lähevad nad perega tagasi hotelli. Sõpradele tahavad nad kaasa viia mandleid, juustu ja väikseid keraamilisi majakesi.

KÕIK ON KAASAS: Peterburist Tallinnasse tuli Oleg kogu perega. Maha ei jäetud isegi pesamuna kaisukaru. (Jörgen Norkroos)

Kaheks päevaks on tulnud ka Nadja ja Ilja. Nemad tulid Moskva rongiga ja plaanisid ühe päeva veeta ka Helsingis. “Kahjuks magasime samal ajal, kui laev läks,” teatab Nadja, kuid kurbust temas pole. Käsi enda ees hoides vaatab ta ümbruses olevaid maju: “Siin on vana Euroopa. Sa tõesti tunned siin tõelist Euroopat!” Naine ütleb, et head meelt teevad ka praegu käivad allahindlused ja inimeste suhtumine: “Paljud räägivad vene keelt. Mina räägin inglise keelt, aga mu abikaasa ei räägi ja meile ei valmista [suhtlemine] probleemi. Inimesed on väga kenad – see on väga oluline.”

KEELEBARJÄÄR  PUUDUB: Moskvast pärit Nadja ja Ilja tunnevad rõõmu, et paljud eestlased oskavad vene keelt. (Jörgen Norkroos)

Tallinna tänavatel võis kohata ka turiste, kes siin juba mitmendat korda. Üks Peterburist tulnud paar teadis öelda, et on käinud siin igal aastaajal, kokku ehk viis korda. “Vaatame lihtsalt ringi, jalutame,” kirjeldavad nad, et siia toob neid vanalinna ilu. Sõpru või sugulasi neil siin pole, kuid nende sõnul on suureks plussiks, et paljud räägivad vene keelt. Õnnestus kohata ka Peterburist pärit meest, kes veedab oma puhkuse külastades kõiki kolme Balti riiki.

Turiste rohkem kui eelmisel aastal

Tallinna ettevõtlusameti turismiosakonna juhataja Evelin Tsirk nendib, et kuigi täna veel täpsetest numbritest rääkida ei saa, võib arvata, et aastavahetuseks siia sõitnud Vene turistide arv möödunud aastale alla ei jäänud. “Hinnanguliselt olevat majutusettevõtetes täituvus olnud hea,” teab Tsirk ja lisab, et täpsem info on alles tulekul.

Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juhatuse esimees Verni Loodmaa sõnul on Tallinna hotellide juhid hinnanud, et aastavahetuseks Venemaalt tulnud turistide arv oli sarnane eelmise aastaga. "Aastavahetusel olid Tallinna hotellid peaaegu täis, üle 95 protsendi täidetud," täpsustab ta ja lisab hiljem, et broneerinuid tehakse sageli vahetult enne tulekut, mistõttu ei saa
pikalt ette prognoosida, kui suur hulk inimesi tegelikult kohale jõuab.

Vene turistid, kes on otsustanud külastada aastavahetusel Eestit, jäävad hotelliärimehe sõnul siia ka jaanuari esimeseks nädalaks, mil peetakse Vene jõule. Reisi jooksul viibitakse peamiselt Tallinnas, kuid Loodma teab lisada, et külastatakse ka Tartus, Haapsalus ja Pärnus asuvaid spaasid.

"Võib märgata, et inimesed on muutunud rohkem liikuvamaks ka jõulude ajal, mis on varem olnud pigem kodus ja pere ringis veedetud aeg. Nüüd on näha, et
reistakse ka jõulude ajal," ütleb Loodmaa.

41 kommentaari

M
mees  /   10:01, 9. jaan 2017
Vaga kena! Et meeldib!
K
Kiitus on lolli lõks  /   10:15, 9. jaan 2017
Nii see Sputniku ajupesu üle ilma on alustatud.. Midagi pole uut siin ilma. Pariisi keskuses avati super suur Vene "kultuurakeskus" jne,jne.
T
Triin  /   10:17, 9. jaan 2017
Ausalt öelda näitab see meie "ärimeeste" pugejalikust,et venelane saab teenindust vene keeles.(Mujal maailmas ikka kas inglise või kohalikku riigikeelt tundes). Meie "ärimees" võtabki tööle pigem unbkeelse venelase kui vene keelt mitte oskava (inglise keelt valdava) eestlase.Võim soosib sellist suhtumist aga aina rohkem.Panite tähele--venelane oli valmis rääkima inglise keeles,aga saba liputavad "eestlased" teenindasid siiski vene keeles.
K
kkrahv  /   10:19, 9. jaan 2017
Oleks meie kohalikud Vene "turistid" ka seda hindaks aga neist paljudel on ikka mokk viltu selle riigi peale.
A
ab   /   10:31, 9. jaan 2017
kle pudru! tollil ja tollil on ikka vahe, suur vahe!
T
Triinule  /   11:01, 9. jaan 2017
Sul ju osaliselt õigus. Aga mina ei oska inglise keel ja samas käin vähemalt korra aastas Itaalis(olen fänn) ja seal olen kõik oma asjad sanud ajada saksa -, viipe- või Veneetsiakandis ka vene keeles. Pole itaalased küll viltu vaadanud, naised ehk isegi pisut"huvitatult"?
P
Priit  /   11:05, 9. jaan 2017
Tore, et Eestist hästi arvatakse. Siinsetele ilkujatele teadmiseks nii palju, et ega poliitikute pärast terve Venemaa halb pole ;)
M
miinustajatele  /   11:11, 9. jaan 2017
Valus-alasti TÕDE on teie jaoks ikka väga raske taluda.Nii,et teile ikka kangesti meeldib,et Eestit ja eestlasi poleks olemas,oleks üks järjekordne Venemaa oblast,kust eestlased (mitte need õiged--sotsid ja keskerakondlased) saadetakse taaskord jalust minema kui tülikad.Igal riigil on niipalju eneseuhkust,et ta turistidele ei poe,vaid teenendab ülimalt lahkelt ja viisakalt kohalikus riigikeeles või siis inglise keeles,mida oskab enamus eurooplasi ja on valmis rääkima ka venelased.Eesti riik on aga niivõrd mannetu,et ta isegi siin sündinud-kasvanud okupantide järeltulijaid (iseendi vaevajaid) teenendab vene keeles.Selg sirgeks eestlased.Eks laduge miinuseid.
T
Triinule  /   11:17, 9. jaan 2017
sõida Türki ja kuula, kõik tänavakaubitsejad räägivad vene keelt....
11:01, 9. jaan 2017-le  /   11:18, 9. jaan 2017
Kui miski on orienteeritud nimelt vene turistile,siis on ka vene keel asjakohane.
V
vanaema Triinule ja sööki, sööki-le  /   11:18, 9. jaan 2017
Mul on väga hea meel, et meil siin, Tallinnas räägitakse turistidega Venemaalt vene keeles, Soomest - soome keeles ja teistest riikidest inglise või muu keeles. See näitab, et meie kaupmehed on haritud ja intelligentsed inimesed, kes esindavad meie Eestit! Rõõm lugeda, et turistid käivad siin juba mitmendat korda! Palun tulge järgmine aasta jälle! Me ootame häid inimesi!
V
Viru Pirukas  /   11:37, 9. jaan 2017
Kui klient hästi maksab, asi see siis lahke olla :DDD
//hõõrub araabia turukaupmehe kombel käsi
N
Need...  /   11:39, 9. jaan 2017
...ongi õiged venelased,mitte nagu toom,oma kohalike kambaga.
E
et siis  /   11:41, 9. jaan 2017
Tubli! Miks on inglise keele oskamine parem kui vene keele oskamine? Ise räägin vene, inglise, soome, saksa keelt. Tunnen puudust läti keele oskusest, ikkagi naaberriik. Keda ma tööandjana tööle võtan? Ikka neid kes rohkem keeli oskavad. Kui vene turist tuleb ja pakub sulle raha ja sina vastad jäärapäiselt I do not understand, ei saa aru jne. Kes siis selles situatsioonis on kaotaja? Õppige keeli. Eriti kasulik on osata naaberriikide keeli.
E
eedu  /   11:42, 9. jaan 2017
Õige ja kindelvene keel igalpool algab erootilisest sõnavarast.
R
rp  /   12:40, 9. jaan 2017
Tõeline Euroopa on siin veel säilinud.
O
oi  /   12:55, 9. jaan 2017
Leht nutab haritud ajakirjanike ja keeletoimetajate puuduses. Eesti keelt mitte oskavad lapsajakirjanikud ei tohiks saada lehes tööd.
O
oi kui nunnu...  /   12:57, 9. jaan 2017
Loodetavasti räägitakse minuga Venemaal eesti keeles (lähen järgmisel nädalal Peterburgi).
E
Et venelased endid Tallinnas Euroopas tunneksid   /   13:01, 9. jaan 2017
- peab sadutuhandeid eestlasi mujal Euroopas elama - https://youtu.be/6IFdcCwnm2Q
O
Ojamaa Madis  /   13:03, 9. jaan 2017
E
EKRE valija  /   13:07, 9. jaan 2017
Jälle näide jewroopa kallutatud propagandast ja valitud lõikudest! Aga sellest ei räägita, et euroopas on sõda, veri voolab, majad põlevad ja rahvas tungleb tegelikult vene saatkondade juures, et saada varjupaika ja töölubasid. Kellegile ei meeldi euroopa, kes kasvõi kordki on Venemaad näinud, rääkimata põlisinimestest- venemaalastest! Hale klikimeedia propaganda.
N
nojah  /   14:13, 9. jaan 2017
On ka Venemaal kauneid kohti! Zolotoe kolco Rossii.
H
Hell Mai  /   14:53, 9. jaan 2017
Ma mõtlen ka, et naabrite keelt peaks mingil määral ikka tönkama- no ja ma tönkangi siis peale inglise ka soome ja isegi veidike läti keelt. Vene keelt räägin. Vot millest ma vahest mõhkugi ei jaga on setu ja see kant. Aga mitte kordagi ei ole lähi Venemaal märganud, et mõni teenindaja püüaks eesti keelt töngata. No ütleks või tere vmt. Miks see naaberriigi jutt on alati ühepoolne? See üleshaibitud multikultuurne ja ülitore Narva... no kuulge, isegi seal on jätkuvalt "kraabi pulgaga" tase. /Kes ei tea siis kohviku menüüs oli salat kraabi pulgaga mis tegelikult on salat karbipulgaga./
O
on ju  /   14:54, 9. jaan 2017
Nii oli alati, Eestis tunnetasid Lääne hôngust ja restoranides, kohvikutes vastavat teenendust. On hea, et turistidega käiakse viisakalt ringi, sest nad lähevad koju tagasi ja viivad Eesti maine endaga kaasa. Mis häirib on see, et reportaazides kohalikud, kauaaegsed elanikud, räägivad vene keeles. Kuid Eesti riik teeb palju eesti keele tasuta ôpetamise vallas. Dmitri Burasev, sulaselges eesti keeles, räägib MISA "Meie inimesed" plaanidest, kuidas see ellu viiakse. Riik panustab keeleôppeks uuel aastal 1,6 miljonit eurot. Kas pole tore, et Tallinnas ja intervjuudes hakkame rohkem eesti keelt kuulma?
L
Lähedal, aga tegelikult ülikaugel  /   15:31, 9. jaan 2017
Eks iga normaalne inimene ihkab Euroopasse, nii ka tublid venelased - kaua sa seal asiaatide hulgas ikka vireled. Ja mõtle kui lähedal on neile Euroopa - Peterburist ainult ca 150 km Narva ja ca 200 Soome.
T
Tänage  /   15:38, 9. jaan 2017
venelasi, et nad tulid, muidu oleksid kõik hotellid käpuli ja pankrotis. kord aastas suur täitumine.
T
Tänage  /   15:38, 9. jaan 2017
venelasi, et nad tulid, muidu oleksid kõik hotellid käpuli ja pankrotis. kord aastas suur täitumine.
Ä
ärge kirjutage jama kommenteerjad  /   16:56, 9. jaan 2017
Venemaa venelane pöördub kõige pealt inglis keeles, uurib kumma keelega suhelda, kas inglise või vene keeles. Kohlik on mats, jeesti keelt ei oska. või ei taha rääkida.
K
kuidas võtta...  /   16:59, 9. jaan 2017
mida rohkem me siin koogutame (rahajumalat teenime) ja vene keeles räägime, seda enam neid sibulaid venemaalt siia kolib ja ilmselt üsna varsti ei ole enam kelleagagi eesti keeles rääkida
M
mees  /   17:01, 9. jaan 2017
Mina ikka ei moista eestlasi! need kes soimavad koguaeg venelasi voi irvitavad! Vene turist tuleb lahke sudaga raagib talle nii meeldib eesti! toob siija raha oma mida meil niigi vahe! ja ikka soimavad ehk aitab!!! Pagulased tulevad vastupidi raha ara votma vot missuguse lood maeil toimuvaD!
T
Triinule ja teistele  /   17:18, 9. jaan 2017
Olnud ühes kaubamajas tööl olnud, tean omast käest, et osates natukenegi kliendi, antud juhul vene keelt, on suhtlemine palju lihtsam ja kliendi meel avatum ostlema. Hooajati nägime samu kliente, kes just sellepärast meie poodi külastasid, et said omakeelset ja asjalikku teenindust. Ja oma sajalisi luhvitasid nad hoolega. Mis on firma eesmärk? Loomulikult võimalikult palju teenida. Ei ole nagu märganud, et keegi pahandaks eestlaste inglise või soome keele oskuse peale. See kah võõrkeel - vaja meil neid lagastajetst brexiti poissmehi või alkorallitajaid?! Iga keele väikegi oskus teeb oskajat ennast rikkamaks. Või tahamegi igavesti jääda kurjaks pimedas praos kükitavaks rahvaks...
V
vene turistide vastu pole midagi  /   17:27, 9. jaan 2017
tema ei karga sulle kahe jalaga peale vene keelega. küsib enne, mis keeles suhelda. meie kohalikud olid on ja jäävad mölakateks, midagi teha pole, nad ei muutu. õige venelane ei salli ise neile koju tungivaid ei-tea-kust-tulnud kaasmaalasi silmaotsaski. vähemalt Peterburis on see nii, mulle on sellest palju räägitud
6
60 +  /   17:52, 9. jaan 2017
Lisaks tooks siia veel ühe aspekti . Üksjagu ilmas ringi rändanuna , ning inglise keele oskusega on seoses minu ajastul olnuna , suht viletsad lood. kuid osates vene keelt , on tõesti võimalik hakkama saada. esiteks tuleb meelde Egiptus , samuti kohanud head mõistmist Poola kämpingutes. Väita , et poolakas ei taha põhimõtteliselt vene keeles suhelda , ei pea paika. Kahtlejatel ja oponentidel soovitan reisida ja avastada maailma , selle asemel et vene asja manada. Uskuge , te ei pea pettuma ! HEAD MATKAMIST !
R
rhs  /   19:09, 9. jaan 2017
Küüditajate, vägistajate, mõrtsukate järeltulijad käisid uut loodetavat saaki üle vaatamas. Vene piiril peaks raudne eesriie olema.
V
võibolla  /   19:11, 9. jaan 2017
Venemaalt tulnule on jah väga lahe jne. aga läänest tulles on ehmatus suur - inimesed haisevad ühistranspordis ja perekonnatuttavatel polnud 2 eurot piletiraha oma lapsele...
Hale...kuid hea tunne et enam ei ole selle mahajäänud riigi kodanik ja veel parem et lapsed normaalses keskkonnas saanud üles kasvada.
L
Lio  /   21:00, 9. jaan 2017
Kõik siin kirjutatu,kommenteeritu näitabki ühe väikerahva haledat seisu.Suure naabri ees ollakse maoli maas (samas see naaber meie naabrusest ei tee väljagi ja teenindab meid raudselt ainult vene keeles).Oma armetus peidetakse tühjade sõnade taha---inimesel on hea meel kui tema keelt osatakse.Inimesel st.venelasel,aga eestlane,kes teiesuguste meelest siis eestlane on,et ta isegi oma kodumaal ei saa omakeelset teenindust.Ilmselt me ei väärigi mingit iseseisvust,kui meie hulgas on nii palju küürutajaid ja selle roomamise õigustajaid.
O
orjad eestlased  /   22:28, 9. jaan 2017
Ei räägi ükski teenindaja Venemaal või Soomes eestlasest kliendiga eesti keeles, aga siin on orjad eestlased tööle võetud, kes peavad mitmes keeles rääkima ja nii see eesti keel välja surebki.
J
jobud eestlased  /   23:10, 9. jaan 2017
kui ei tea, pole mõte kiruda venemaalt tulnud, idika kari.
H
hoidke eesti keelt  /   07:31, 10. jaan 2017
Kõik, kes siin kiidavad taevani vene turisti, pole vist üle ühe päeva Tallinnas viibinud või on siis käinud ainult vanalinnas. Mina, elades Tallinnas, ei oska enam ühegi sibula üle rõõmustada. Just igapäevases ostlemises on tavapärane, et kui sibula poole pöördutakse eesti keeles, ei vaevu too isegi lihtsamaid väljendeid lausuma vaid läheb kohe sujuvalt vene keelele. Paraku on tehtud kõik, et sibul ei peaks õppima eesti keelt, sest miks ta peakski, kui absoluutselt kõik on saadaval vene keeles.
F
fsb  /   21:34, 10. jaan 2017
ah et kodusöök ei meeldi? hakkate meil butõrkas sirbi ja vasaraga sööma
T
Toetan mõtet/tundke ajalugu  /   06:06, 11. jaan 2017
Keeleoskus on alati suur pluss. Sellest paljud noored aru ei saa. Ja üldse...õppige nähtustel vahet tegema! Veemaa venelane on üksikisiku tasandil superinimene. Satud jääma kuskil keskvenemaal öösel hätta ja vene inimene aitab sind nii, nagu ükski eestlane iial ei aita. Tingimus on, et sa temaga ainuult poliitikast ega ajaloost ei räägi. Kõigil muudel teemadel aga lase käia. Ja joo kindlasti viina ka, muidu solvub. Teiseks õppige vahet tegema kohalikel ja turistil. Siis oled tark inimene, mitte üheülbaline harimatu tobu kuskilt kapa kohilast, kes arvab, et venelased on üks homogeenne mass ja neile tuleb kaigast anda. Kui Jaan Poska oleks ka selline t öll olnud, poleks meil mingit iseseisvust kunagi olnud.

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias