Persoon

Lego klotsidest ehitamine arendab lapsi ja võlub ka täiskasvanud fänne (2)

Jevgenia Zõbina, Ada Maltseva, 23. detsember 2016, 09:17
Mangus Põllmaa ja tema Lego-mehikesed. Suurt osa kollektsioonist saavad huvilised vaadata Tartu mänguasjamuuseumis.Foto: Heiko Kruusi
Lähenemas on jõulud ja küllap on tuhanded lapsed andnud juba varakult jõuluvanale teada, et nende suureks unistuseks on uus ja äge Lego komplekt. Aga Eestis on tubli pereisa, kelle Lego-mehikeste kollektsioon teeb kadedaks iga lapse ja miks mitte ka täiskasvanud fänni.

Reklaamialal töötav 40. aastates Mangus Põllmaa kogub „Star Warsi” sarja legomehikesi ja üle 550 neist on tuleva aasta 26. märtsini väljas Tartu mänguasjamuuseumis näitusel Legomaania.

Kuidas teie kollektsioon Tartusse näitusele sattus?

Korraldasin kevadel Kolga koolis legopäeva ja sealtkaudu Tartu mänguasjamuuseum mind avastas. Avamisel oli palju rahvast ja tundus, et publikule meeldis.

Teie kollektsioonis on praegu ligi 600 „Star Warsi” legomehikest. Paarsada on puudu, kas olete sihiks võtnud täiskomplekt kokku saada?

Kuidas mehikesed teie kogusse satuvad, kas te ostate, müüte või vahetate neid?

Enamasti ostan e-bayst, mingi hulga olen ostnud ka Eestist. Enamasti ostan mehikesi eraldi, mitte komplektina, sest komplektid on väga kallid. Mõne aasta eest ostsin ühe kogumisest loobunud Ameerika kollektsionääri kogu, seal oli 100–140 mehikest. Neist umbes veerandi pidin maha müüma, kuna olid mul juba olemas. Kõige odavamad mehikesed maksavad kolme euro ringis, kõige kallim „Star Warsi” oma umbes 1500 eurot.

1500 eurot! Nii palju?

Mõnel aasta pandi neid mehikesi piiratud arvul komplektidesse kingitusena kaasa ja juurde enam ei tehta, seega on need ainulaadsed. 1500 eurot maksab väike plastikmehike siis, kui on kinnises pakendis. Naljakas on see, et kõige kallimad mehikesed ei näe tegelikkuses üldse head välja. Mul kõige kallemaid ei ole, minu kõige hinnalisem mehike maksis 300 eurot.

Teil on kaks poega, ilmselt on ka nemad suured legofännid ja võtavad teinekord isa kollektsioonist mängimiseks üht-teist?

Suurem poeg on suurem huviline, aga tal on endal piisavalt Lego klotse ja ta on ehitab üpris sageli. Kuna meeldivad ajalooteemad, siis leiab ta internetist igasuguste masinate pilte ja ehitab neist koopiaid. Sõda talle iseenesest ei meeldi, aga sõjamasinate, nagu näiteks tankide ja soomusautode ehitamine meeldib väga. Noorem poeg ehitab ka, aga ei ole nii süsteemne.

Vanemal pojal on unistus minna kunagi Lego tehasesse tööle komplekte välja mõtlema. Olen kuulnud, et esimene ülesanne, mis seal prooviks antakse, on panna Lego klotsideest kokku täiuslik ümmargune pall. See on võimalik, aga selleks peab natuke konstruktsiooni tundma.

Mitu kasti Lego klotse teil kodus on?

Palju! Aga me oleme õppinud neid õigesti ladustama, me sorteerime klotsid tüübi järgi kastidesse, sest muidu võtab tükkide otsimine liiga kaua aega ja rõõm ehitamisest kaob ära.

Igasuguse huvitava kujuga klotse tuleb ka järjest juurde?

Jah, aga üldiselt on Lego üsna konservatiivne, nad ikka mõtlevad hästi kaua, enne kui midagi uut teevad. Lego tehases on vormid kõige kallimad asjad, need maksavad sadu tuhandeid eurosid.

Kas abikaasal jagub kannatust vaadata, kuidas tema mees Lego klotsidega mängib?

Hiljem rahateema juurde naastes tõdeb ta, et Lego klotsidesse pandud raha saab käsitada isegi investeeringuna, sest maailmas on kollektsionääre, kes ostavad kokku komplekte, panevad need 5–10 aastaks seisma, ei võta karbist väljagi ja panevad siis müüki. Mõnede komplektide hind on kasvanud 10 korda. Aga see eeldab, et tuleb osta õigeid komplekte.

Kas kogute veel midagi?

Ma olen elu jooksul igasuguseid naljakaid asju kogunud. Kooliajal kogusin pehmeid vahtplastist loomakesi. Praegu kogun veel vanu Lego katalooge, neid on mul 1971. aastast, oma sünniaastast alates. Ostan neid ka e-bayst. Inimestel on teinekord pööningule jäänud väga imelikke asju, mille nad kord avastavad. Ma olen saanud 80. aastate alguse katalooge, mis näevad välja tutt-uued.

Millega ise mängisite, kui laps olite?

Millega nõukogudeaegsed lapsed ikka mängisid – tavaliste Norma ja Salvo mänguasjadega.

Aga millistest mänguasjadest unistasite?

Seda ma isegi ei mäleta, aga mul oli klassivend, kellel oli Saksamaal sugulane ja temal oli Lego klotse, need olid juba siis ägedad asjad. Eestis ei ole sellist traditsiooni nagu näiteks Taanis, kus praegune põlvkond lapsi võib mängida Lego klotsidega, mis on omal ajal ostetud nende vanematele. Seejuures mitmekümneaastased klotsid haakuvad ideaalselt uutega. Need on mänguasjad, mis kestavad ja mida hoitakse põlvest põlve, niisama neid keegi prügikasti ei viska. Ma olen seda tüüpi mänguasju alati hinnanud. Nüüdisajal on ju ka nn 30 sekundi mänguasju – poes tundub äge, aga kodus läheb kohe katki, ah viskame ära, ega see midagi ei maksnud ka. Sellist asja meie kodus eriti ei ole.

Sageli paneb laps klotsidest komplekti kokku ja siis on tema jaoks teema ammendatud.

Kuna Lego klotsid on kallid, siis on palju vanemaid, kellele meeldibki, et laps pani asja kokku ja lasevad sel niimoodi jäädagi. Tegelikult on klotsid mõeldud selleks, et neist ehitatakse. Meie kodus ei püsi ükski komplekt koos rohkem kui mõne päeva, sellest tehakse kohe mingi uus asi. Ehitada on vaja, ükskõik mida, kasvõi olemasolevaid asju paremaks teha või midagi ise välja mõelda. Leiutamine arendab last oluliselt rohkem. Joonise lugemine on muidugi ka tähtis, aga üldiselt võiksid lapsed rohkem oma fantaasiat rakendada.

Üllatav on see, et lapsed, kes on harjunud komplekte kokku panema, tegelikult ei oska ise ehitada. Kui nad peavad midagi ise ehitama, siis teevad nad seda üsna lihtsalt. Ma teen koolis legoringi, kus lapsed saavad õppida uusi ehitusvõtteid ja näen seda ka seal. Laps paneb viis klotsi üksteise peale ja ütleb, et see on auto, mis lõikab kõik zombid tükkideks (naerab.) Ma ei saa öelda, et see ei ole mitte midagi, aga hästi palju sellest autost on tegelikkuses lapse peas.

Aga kui väikesele lapsele tundub isegi joonise järgi ehitamine nii keeruline, et ta vajab täiskasvanu abi?

Ei pea lapsele kohe kõige keerulisemat komplekti ostma. Legol on lastesari Duplo, põhimõtteliselt võib sellest alustada. On olemas ka juunioride sarjad, mis on üsna lihtsate konstruktsioonidega. Sealt saab järk-järgult minna keerulisemate komplektideni. Väikseid komplekte päris on palju – paned näiteks ühe auto kokku ja valgusfoori kõrvale. See õpetab lapsele juba päris palju ehitamist.

--------------------------------------------------------------------------

Legopäev tuleb ka uuel aastal

Mangus Põllmaa korraldab sealsamas Kolga kooli saalis legopäeva ka tuleval aastal, isegi kuupäev on juba paigas – 22. aprill. Nüüd tuleb üritus juba üle-eestilisena. Registreerimine algab tuleval aastal. Tegu on Lego klotsidest meisterdamisvõistlusega, mille käigus osalejad ehitavad midagi vahvat kodus valmis ja tulevad siis näitama. Peaauhinna võidab see, kelle ehitis on nii žürii kui ka publiku ühislemmik. Eri kategooriates äramärgitud võistlustöid ootavad väiksemad auhinnad. „Kogu maailmas korraldatakse selliseid üritusi, Eestis millegipärast varem ei ole tehtud. Käisin just sel sügisel Soomes Espoos sarnasel üritusel, vahva oli. Seal oli osalejaid alates 4-aastastest lastest kuni 50–60-aastaste meesteni,” märgib Põllmaa.

--------------------------------------------------------------------------

Kas teadsid?

Taani firma Lego Group on tegutsenud 1932. aastast ja esimesed toodetud mänguasjad olid puidust.

Firma on aastaid olnud suurim mänguasjade tootja maailmas, olles praegu maailmas teisel kohal.

Lego klotse hakati tootma 1949. aastal.

Mangus Põllmaa „Star Warsi” sarja legomehikesed on üleval veebilehel minifigures.ee.

2 KOMMENTAARI

i
Illen 1. jaanuar 2017, 13:04
Aga kaubandusel on alatu plastmassklotse nii solase hinna eest müüa.
a
aga ainult LEGO 26. detsember 2016, 07:15
klotsidega mängiv laps areneb!
Muude klotsidega mängivatest lastest saavad debiilikud...tuleb artiklist nii välja.
...huvitav kas tegu on varjatud reklaamiga ajal kui mõni päkapikk ei tea mis lapsele Jõuluvana talle tooma peaks

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee