Värsked Tallinna uudised

Tallinna linnavolikogu asub järgmise aasta linnaeelarvet vaagima (1)

Toimetas Helen Pentsa, 1. detsember 2016, 12:49
Abilinnapea Taavi AasFoto: Alar Truu
Tallinna linna 2017. aasta eelarve eelnõu läbib täna Tallinna linnavolikogus esimese lugemise.

Eelarve eelnõu kohaselt on linna 2017. aasta eelarve sissetulekute ja väljaminekute kogumahuks 655 338 132 €, mis on 58 293 940 € ehk 9,8% enam kui 2016. aasta täpsustatud eelarves kavandatud.

Samal teemal

„Järgmise aasta eelarve eelnõus on investeeringute osas esikohale seatud  hariduse edendamine ning ühistranspordi ja teedevõrgu arendamine,“ ütles linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas. „Järgmisel aastal investeerime rohkem kui tavaliselt, mille hulgas võtame käsile mitu mahukat välisrahastusega tee-ehitust – Haabersti ristmiku, Reidi tee ja Gonsiori tänava, samuti õige mitu kergliiklusteed. Väga palju investeerime ka ühistransporti – plaanime soetada uusi busse ja ka trammiparki värskendada.“

Aasa sõnul näeb eelarve eelnõu ette ka mitme kooli ja lasteaia remondi ning lausa ühe uue lasteaia ehituse. Järgmisel aastal valmib ka Lasnamäele rajatav Õpetajate Kodu, kuhu saavad soodsa eluaseme kooliõpetajad ja lasteaiakasvatajad. Hariduse valdkonna investeeringuteks on kavandatud kokku 29 762 583 €, mis on 80,7% enam kui 2016. aastal. Välisrahastuse toel on plaanis rekonstrueerida Pihlaka tn 10 hoone, kus avatakse Lasteaia Kraavikrõll sõimemaja. Samuti rekonstrueeritakse lasteaiaks Koidula tn 23 asuv hoone. Kakumäel Veerise tänaval valmib uus lasteaiahoone ning alustatakse Pirita-Kose lasteaia juurdeehitusega. Renoveeritakse Läänemere tee 31 ja Vana-Kalamaja tn 9 asuvad koolihooned ning teostatakse tervikrenoveerimist Pääsküla Gümnaasiumis, samuti alustatakse Talllinna Prantsuse Lütseumi võimlahoone ehitusega.

„Märkimisväärselt paranevad ka sportimisvõimalused – lõpule jõuab Kalevi spordihalli rekonstrueerimine ning valmib Põhja-Tallinna spordikeskus,“ ütles Aas. „Koostöös erasektoriga hakkame Lasnamäele staadioni, Mustamäele ujula ja saunaga spordikompleksi ning Õismäele pallimänguhalli rajama.“

Kultuurivaldkonnas võetakse ette Hobuveski ja Mustpeade maja restaureerimine, lauluväljaku parendamine ja Mustamäe kultuurikeskuse Kaja laiendamine. Valmib Nõmme Maja – endisse koolimajja saavad uued ruumid Nõmme Linnaosa Valitsus ja teised Nõmme huviringid ja teenusepakkujad.

Teede ja tänavate valdkonna investeeringuteks on kavandatakse 51 773 180 €, sh välisrahastusega teede ja tänavate rekonstrueerimiseks 25 008 780 €. Tallinna Linnatranspordi Aktsiaseltsile antakse sihtotstarbelist investeerimistoetust kokku summas 25 157 250 €. Toetuse abil soetatakse 50 uut autobussi, rekonstrueeritakse 10 trammi ja alustatakse retrotrammide rekonstrueerimist, lõpetatakse Kopli depoo rekonstrueerimine ja jätkatakse ühistranspordipeatustesse infotabloode paigaldamist.

Elamumajanduse investeeringuteks kavandatakse 4 600 000 €, mh alustatakse Paljassaare tee 37 asuva ühiselamu tüüpi elamu renoveerimist ning koostatakse Sõpruse pst 5 hoone renoveerimistööde projekt.

Investeerimistegevuseks on 2017. aasta eelarve eelnõus ette nähtud kokku 166 411 418 €.

Linnaeelarvest palka saavate haridusasutuste juhtide, õpetajate ja õpetaja abide palgad kasvavad järgmise aasta 1. septembrist kuni 4,3% võrra. Ka kultuurivaldkonnas on tuleva aasta prioriteediks töötasude ühtlustamine linna erinevates kultuuriasutustes. Kõigi linna noorsootöötajate palgavahendeid suurenevad jaanuarist 6% võrra, alates veebruarist tõstetakse linna lastekaitsetöötajate palkasid kuni 1250 euroni ja alates aprillist ühtlustatakse linna sotsiaalhoolekandeasutuste töötajate palkasid, tagades palgavahendite 4%-lise kasvu.

Teede ja tänavate valdkonnas pööratakse enam tähelepanu väiksemate tänavate puhastusele ja teeäärse haljastuse hooldusele. Jätkatakse ka kvartalisiseste teede remonttöödega linnaosades. Linnaplaneerimise valdkonnas on eelistuseks Tallinna mereäärse piirkonna areng ning selle järk-järguline muutmine kvaliteetseks ja multifunktsionaalseks aastaringses aktiivses kasutuses olevaks linnaruumiks.

2017. aastal on kavas investeeringute finantseerimiseks kaasata laenuvahendeid summas kuni 50 000 000 €. Seoses asjaoluga, et Euroopa Liidu uue eelarveperioodi välisprojektide elluviimise kõrgpunkt langeb 2017. aastale, linna netovõlakoormus seoses välisrahastusega investeerimisprojektide omafinantseeringu tagamisega küll kasvab, ent jääb 2017. aasta lõpuks siiski kindlalt seadusega lubatud 60% piiresse,“ ütles linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee