Värsked Pärnu uudised

Pärnu tähistab tuntud arhitekti 135. sünniaastapäeva  

LL, 10. november 2016, 17:44
Nimeka linnaarhitekti projekteeritud elamu juures Rüütli 1a Vallikääru nõlval avatakse Olev Siinmaale pühendatud monument  ANTS LIIGUS
Täna avatakse Vallikääru nõlval arhitektile pühendatud monument, homme toimuvad linnas ringkäigud Olev Siinmaa radadel.

Täna keskpäeval avatakse Olev Siinmaa endise kodumaja Rüütli 1a vastas Vallikääru nõlval arhitekti 135. sünniaastapäevaks loodud monument.

Endla sammassaalis on tänasest väljas tema tööde näitus. Tegemist on Eesti kunstiakadeemia rektori, üheks parimaks Siinmaa asjatundjaks hinnatud professor Mart Kalmu eestvedamisel arhitekti 130. sünniaastapäevaks koostatud näituse taasesitamisega väiksemas mahus.

Laupäeval toimuvad linnas ringkäigud „Pärnu linnaarhitekt Olev Siinmaa – särav funktsionalist”, mille käigus taaslavastatakse Pärnu kuurordi ajakohastamise lugu. Ühe silmapaistvaima funktsionalistina suunas Olev Siinmaa 1930. aastate Pärnu kujunemist moodsa supelarhitektuuriga linnaks. Linnaarhitektina tegutsemise ajal (1925–1944) valmisid funkvillad Pärnu Vallikääru lähistel ning Pärnu ranna-ala tippteosed: Rannahotell ja seenrõduga rannakohvik. Ringkäigud algavad Siinmaa endise kodumaja eest (Rüütli 1a). Tutvustatakse funkvillat Lõuna tänavas, räägitakse kuurordilinna villadest 1930. aastatel ning uuritakse, milliseid lahendusi pakkus moodne arhitektuur väljakutseid esitavale krundile. Edasi viib ringkäik suvituslinna uhkuse – rannapiirkonna hooneteni, et külastada Pärnu mudaravilat, mille taastamisest spaahotelliks Hedon räägib arhitekt Helle-Triin Hansumäe. Ringkäik lõppeb Rannahotellis, kus tegevjuhi juhatusel vaadatakse, milliseid võimalusi pakub 1930. aastate funkhotell tänapäeva supelsakstele.

Ringkäigud toimuvad 12. novembril kell 11–13 ja 13.30–15.30, neid korraldab Eesti arhitektuurimuuseum koostöös Pärnu linnavalitsusega.

Laupäeval kell 15 peab Pärnu keskraamatukogus avaliku loengu arhitektuuriajaloolane ja kriitik, Eesti arhitektuurimuuseumi direktor Triin Ojari. Tema loeng „Olev Siinmaa. Arhitekt linna kuvandi loojana” annab ülevaate Olev Siinmaa loomingust ja tegevusest kuurortlinna väljaehitamisel. Enne ja pärast loengut on huvilistel võimalik endale soetada pärnaka Hedda Peedi koostatud raamat „Pärnu valged majad ehk Härra Funk ja proua Puhvet”.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Panus kuurortlinna identiteeti

Olev Siinmaa (12. november 1881 Pärnu – 29. märts 1948 Norrköping, Rootsi) on üks Eesti nimekamaid arhitekte ja 1930. aastate väljapaistvamaid funktsionaliste. Tema nimi seostub eelkõige Pärnuga, kus ta tegutses linnaarhitektina aastatel 1925 – 1944. Pärnu heledad eramud ja rannaarhitektuur kujunesid sõjaeelse moekuse sümboliks. Nii on Siinmaa mõjutusel Pärnu linna projekteeritud palju hooneid, mis mõjuvad ka tänapäeval värskete ja kergetena ning on andnud Pärnule olulise osa tema miljööst ja identiteedist kuurortlinnana. Just Siinmaa ametisoleku ajal omandas Pärnu kuurort tänapäevase ilme.

Siinmaa kui andekas tisler on kavandanud ka rahvuslikku mööblit riiklikele esindusehitistele. Tema tööd kaunistavad presidendilossi, Toompea lossi ja Kadrioru kunstimuuseumi ruume. Siinmaa varaseim töö tislerina on Pärnu raekoja tarbeks valmistatud mööbel, mis on osaliselt seal ka säilinud.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee