Värsked Tartu uudised

Tartus on juures veel üks teatrimaja, Kastanimaja teatrisaal 

Kristjan Roos, 20. oktoober 2016, 17:43
Teatri Polygon tegevjuht Kristel Treier rõõmustab uue teatrisaali üle. Tema sõnul on publik juba uued ruumid hästi vastu võtnud. Foto: Foto: Aldo Luud (Õhtuleht)
Juba üle nelja aasta Tartus tegutsenud Polygoni teatrikool avas teisipäeval endises trükimuuseumi majas aadressil Kastani 38 Kastanimaja teatrisaali, kus on nii 150 kohaga black box kui ka väiksem harjutussaal.

Teatrisõprade jaoks on tänavune sügis olnud suurepärane, sest septembri alguses avas Ruutu10 komöödiaklubi Akadeemia tänaval saali, kus on publikule 30 kohta. Ka värskelt avatud Eesti Rahva Muuseumis on black box, kus esietendus laupäeval esimese lavastusena Tartu Uue Teatri lavastus „Vägi”.


Teater Polygon koos teatrikooliga avas oma teatrimaja teisipäeval etendusega „Väävelmagnooliad”, kus mängivad Eero Spriit, Karin Rask ja Toomas Täht. See on sotsiaalselt terav lavastus Martin Alguse auhinnatud näidendi põhjal.

Kuidas tekkis Polygonil idee luua Tartusse oma teatrimaja? Teatri tegevjuhi Kristel Treieri sõnul on Polygoni teatrikool seni tegutsenud Tartus eri ruumides, rentinud ruume nii üldhariduskoolidelt kui ka eraettevõtetelt. „Kuna meie idee on anda Tallinnas ja Tartus teatrikooli õpilastele professionaalset teatriõpet, siis oli üsna ammu selge, et vajame sobilikku ruumi. Õiget teatritunnetust ja tehnilisi võimalusi saame pakkuda vaid oma majas, mis on sisustatud spetsiaalselt teatri tegemiseks. Autoga sõitma õpitakse ju ka autoroolis istudes, mitte ainult mänguautoga nalja tehes,” selgitab ta.

Seega otsis teatrikool mitu aastat ruume, nõu küsiti ka Tartu linnavalitsuse kultuuriosakonnast, kust saadi vihje, et just need ruumid on tühjad. Läbirääkimiste käigus leidis teater endale poolehoidjad kinnisvaraomanike näol. „Sõbra Kinnisvara ning Ergi ja Talvi Mõttus on meie head toetajad, kes uskusid esimesest hetkest, et just sellesse majja sobib teatrikool ja teatrisaal täiendama joogakeskust, Haldjapere mängutuba ja Skate Town'i. Selle saali ajalugu on pikk ja huvitav, peale trükimuuseumi ja Greif trükikoja on seal asunud pagarikoda, ajalugu ulatub 100 aastat tagasi. Usume, et teatrisaal sobib sellisesse väärika ajalooga majja,” märgib Treier.

Teatrijuhi sõnul pole häid ja mõnusaid ruume teatritegemiseks kunagi liiga palju. „Seni on Tartus olnud black box’i tüüpi teatrisaalidest puudus. Kastanimaja teatrisaalis on võimalik korraldada nii teatrietendusi kuni 150 inimesele kui ka kontserte, koolitusi või seminare,” tutvustab Treier uut saali.

Ta lisab, et uus saal on mitmefunktsiooniline. Istekohti on võimalik lihtsalt ringi paigutada või hoopis eemaldada, vastavalt soovile saab muuta lava asukohta. Saab kasutada pimendatud ruumi või avada suured kaaraknad valgusele.
Teatrimaja väiksem valge saal sobib peale teatrikooli harjutussaalina toimimise ka lastetrennideks, joogatundideks või väiksemateks, kuni 30 inimesega kursusteks, seminarideks või filmiõhtuteks.

Teatrijuhi sõnul tõi juba avalavastus „Väävelmagnooliad” esile saali võimalused ja kasutas ära selle omapära. „Väga paljud külastajad olid üllatunud, et meie uus saal on nii soe, mugav ja hubane. „Meie omakorda täname Tartu publikut ülisooja vastuvõtu eest. Teatrietenduse produtsendina võin öelda, et saal annab võimaluse luua erilaadseid keskkondi ning eriti lähedase ning mõjusa kontakti publikuga,” lisab ta.

Treier on ka veendunud, et Kastanimaja teatrisaalis saab tulevikus näha mitmesuguseid teatritegijaid, kellel varem ehk jäi Tartusse sobiva ruumi puudusel tulemata. Samuti Tartus endas tegutsevaid teatrirühmitusi. „Toome Tartusse edaspidi kindlasti oma repertuaaris olevaid etendusi ja kes teab, ehk on tulevikus ka mõni meie esietendus Tartus,” lisab ta.

----------------------------------

Terve elu teatriõpet

Polygoni teatrikool on Eestis ainus teatrikool, andes professionaalset teatriõpet kõigile, algklassidest kuni täiskasvanutele juba kaheksa aastat. Kristel Treieri sõnul õpib teatri Tallinna ja Tartu rühmades kokku üle 200 õpilase.

Tartus on sellel õppeaastal avatud rühmad nii algklassidele, keskastmele kui ka stuudio noortele. Õpetajateks on Lennart Peep, Merilin Kirbits, Liina Leinberg, Helen Solovjov. Teatrikoolis tegeletakse professionaalse draamaõppe ja isiksuse mitmekülgse arendamisega. Õpitakse teatrikunsti, näitlejameisterlikkust, loovust ning meeskonnatööd.

„Tartus avame sellel õppeaasal veel spetsiaalsed lavalise liikumise tunnid. Juba novembrist alates on tulemas töötoad ja lühemad kursused enese väljendamise oskustest ja eneseusust kõigile, kel iga päev vaja ennast teistele arusaadavaks teha või enesekindlust säilitada. Peale selle ka spetsiifilisemaid teemasid harrastusteatrite näitlejatele,” tutvustab Treier.
Kuigi teatrikoolis olid katsed septembrikuus, võetakse sel sügisel veel rühmadesse lapsi juurde, samuti saab registreeruda kursustele. Soovi korral tuleks kirjutada aadressil kool@poly.ee, infot leiab ka leheküljelt www.poly.ee.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee