Värsked Pärnu uudised

Pärnu: täna saab suvepealinnast kohvipealinn (4)

Kersti Eero, 1. oktoober 2016, 10:14
Inger Udeküll.Foto: Erakogu
Täna algab Pärnu kohvikute nädal. Teist korda suvepealinnas toimuv kohvikute nädal kestab 9. oktoobrini ja sellel osaleb 21 kohvikut, kes kõik pakuvad 7 euro eest salatit, desserti ja tassikest kohvi või teed.

Kohvikute Nädal saab piduliku avapaugu täna kell 11 ajalooliste kohvikute näituse avamisega linnaruumis. “Näituse eesmärgiks on tutvustada kunagisi suvepealinna legendaarseid kohvikuid nende ajaloolistes asupaikades,” ütles Pärnu Kohvikute Nädala projektijuht Kadi Elmeste. Jalutuskäik algab kell 11 Rüütli ja Nikolai tänava nurgal ning seal kuuleb põnevaid lugusid linna kohvikute kujunemisloost läbi ajaloo.

Kes mida pakub, vaata SIIT.

Kui suvel Eesti eri paigus toimunud kohvikupäevadel osalesid eeskätt kodukohvikud, siis Pärnu kohvikute nädalal tahavad professionaalsed kohvi- ja koogimeistrid näidata, et tegelikult käib suvepealinnas elu ka sügisel. Ühtlasi loodetakse, et selle nädala jooksul leiavad nii kohalikud kui ka sügisesed supelsaksad mõne uue koha, kuhu teine kordki tagasi tulla. Esimese kohvikunädala ajal käisid inimesed keskmiselt kolmes kohas ja valisid oma lemmikuks MUM cafe. Loodetud kolme tuhande külastaja asemel sai kampaaniapakkumistest osa kaks korda rohkem rahvast.

„Päeva päästab sageli vaid välisturist“

„Kui ma 2004. aastal alustasin, siis Pärnus peale maailmakuulsa pontšikubaari peaaegu midagi polnudki,“ tõdeb veinikohviku Piccadilly peremees Ivo Luik. Tubli aastat tagasi Pärnus uksed avanud Kohvihooviku perenaine Inger Udeküll mäletab, et kui ta veel Tallinnas elas ja Pärnus käis, siis teadis ta ainult Steffani pitsat. „Areng on olnud ikka supersuur,“ rõõmustab Inger ega salga samas, et talve on suvepealinnas kohvikupidajal päris raske üle elada. „Päeva päästab sageli vaid välisturist.“

Vastupidiselt Ingerile tunnistab Ivo, et tal on alati hea meel, kui suvi läbi saab. „Suvehooajal kaob kohalik rahvas ära, aga madalhooajal saan keskenduda kohalikule kliendile. Mõni inimene käib juba üheksandat aastat meie veiniõhtutel.“ Ivogi tõdeb, et ainult nendele inimestele lootes, kes koogile-kohvile uksest sisse astuvad, talvel ära ei ela. Tänavu suvel uksed avanud restorani Mon Ami peremees Liivo Leismann näeb Pärnus suve- ja talvehooaja vaheldumisest suurematki probleemi pühapäeva ja esmaspäeva õhtutes.

Kui enamik kohvikuid asub kesklinnas, siis kohalik satub siia üha harvem, sest elu on koondunud kaubanduskeskustesse. „Väga karmi konkurendi oleme saanud ka Statoili näol,“ märgib restorani Hea Maa peremees Vallo Visnapuu. „Kohvikutes istuvad enamasti naised, aga sõbrannatamise käigus nad enamasti koogini ei jõuagi,“ ei mõista Vallo, millega meelitada kohvikusse maiad mehed. „Inimestele ongi üha raskem midagi põnevat pakkuda. Vanasti ütlesid toidu kohta paar sõna ja kõik jäid kuulama, nüüd on inimesed nii palju reisinud, et aeg-ajalt jälle keegi ütleb, et Pariisis nägin seda juba ammu,“ räägib Ivo.

Kohale saabuvad Euroopa kohvigurud

Veel enne, kui kohvikute nädal lõpeb ehk 5.-8. oktoobrini koguneb Pärnusse ligi 100 Euroopa kohviröstijat. Euroopa kohviröstijate iga-aastase tippsündmuse Roaster Camp 2016 raames toimuvad seminarid, koolitused ja võiduröstimised.

Lisaks saabub 10. oktoobril neljaks päevaks Pärnusse ka umbkaudu 300 Euroopa baristat. Rahvusvaheline baristade laager keskendub eeskätt koolitusele, nii et kohal on ka Euroopa kohvivaldkonna tipud. Seega levivad hõrgud kohvilõhnad Pärnus ka pärast kohvikutenädala lõppu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee