Vaba aeg

Loodusfilmid räägivad üha enam filmitegijate isiklikke lugusid 

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 22. september 2016, 17:47
Laupäeval kell 10 näeb Lihula kultuurikeskuse saalis Kazunori Watanabe filmi „Kõndiv punane vaip: Jõulusaare punakrabid”. Foto: Matsalu loodusfilmide festivalFoto: Foto: Matsalu loodusfilmide festival
Nädala lõpuni Lihulas, Haapsalus ja Tallinnas toimuval 14. Matsalu loodusfilmide festivalil näeb ühtekokku 110 filmi, neist võistlusprogrammis osaleb 30.

Tegemist peaks olema viimase aja parimatest parimate loodusfilmidega, sest 110 valiti välja 900 üle maailma festivalile kandideerima saadetud filmi seast.

Kuna Eestis on tänavu merekultuuri aasta, siis on ka Matsalu loodusfilmide festivali tegijad tavapärasest enam valinud programmi mereteemalisi filme. „Fookuses on meri, merekultuur ja merekaitsega seotud probleemid. See aga ei tähenda, et programmis oleks ainult merefilmid,” tutvustab festivali direktor Silvia Lotman.

Lotmanil on tänavuses programmis kaks erilist lemmikut: reede õhtul linastuvad filmid „Sõnum pudelis” ja „Revolutsioon”. Danny Schmidti filmis „Sõnum pudelis” alustab fotograaf James Balog teekonda, uurimaks kliimamuutusi „seestpoolt”. Rob Stewarti filmis „Revolutsioon” püüab autor välja selgitada, kuidas päästa olulised ökosüsteemid. Filmitegija ise muutub selles keskkonnaaktivistiks ja käib suurtel demonstratsioonidel. „Need lood lähevad väga südamesse, kuna on hästi isiklikult jutustatud,” selgitab Lotman.

Festivali võistlusprogrammis on kaks kategooriat: „Loodus” ning „Inimene ja loodus”. Neist viimase kategooria filmide hulgas ongi üha enam keskkonnaprobleemide lahendamisele keskendunud linateoseid. „Kui mõned aastad tagasi oli selles kategoorias rohkem antropoloogilisi filme, mis vaatlesid seda, kuidas inimene eksisteerib koos loodusega, siis viimastel aastatel on jutustatud aina rohkem isiklikke lugusid,” räägib Lotman. Tema sõnul võivad just isikliku kogemusega lood tõepoolest vaatajaid rohkem kõnetada.

Samas pole kuhugi kadunud klassikalised loodusfilmid, mida vaadates saab tundma õppida eri liikide funktsioneerimist. „Tänapäevaseid loodusfilme pääseb tehnikaga tegema isegi niimoodi, et näeb, mis toimub hiireurus ja mesilastarus. Klassikalised filmid on tänapäeval ikkagi väga ägedalt tehtud,” on Lotman kindel, et ka looduskategooria filmid on väärt vaatamine.

Festivali avafilmiks oli kolmapäeval Ants Tammiku soodest ja turbakaevandustest rääkiv film „Habras maailm” – tegemist oli maailmaesilinastusega. Kõiki programmis olevaid filme saab Lihulas festivali ajal ka uuesti vaadata. Selleks on korraldajad üles seadnud eraldi videoruumi, kus filmi- ja loodussõbrad saavad valida ja vaadata üle juba linastunud filme.

Vaata ka festivali programmi leheküljelt: http://www.matsalufilm.ee.

-------------------------------

Soome loodusfoto elav legend

Lihulas on kohal Soome loodusfotograaf Hannu Hautala Foto: Matsalu loodusfilmide festivalFoto: Foto: Matsalu loodusfilmide festival

Matsalu loodusfilmide festivali programmi raames on Lihula mõisas esinemas Soome loodusfoto elav legend Hannu Hautala. Laupäeval kell 14 räägib ta Lihula mõisas Islandi lindudest, esitlemisele tulevad ka pildiprogrammid „Kotkas lendab päikese poole”, „Laululuik” ja “Ühe loodusfotograafi elu”. Haapsalu kultuurikeskuses näeb Hautala näitust „Metsän poika”.

Eesti üks parimaid loodusfotograafe Remo Savisaar peab laupäeval kell 16 ettekande „Looduselamuste jahil”. Savisaar räägib oma viimaste aastate põnevamatest pildiprojektidest ning loodusfotograafi aastaringist.

-------------------------------

Kaelkirjakud loomaaias

Tallinna loomaaed andis sel nädalal teada, et nende loomaaeda tulevad kaelkirjakud ja nöbinina-ahvid. Seda esialgu küll vaid filmiekraanil. Tallinna loomaia keskkonnahariduskeskuses näidatakse pühapäevani Matsalu loodusfilmide festivali võistlusfilme.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee