Vaba aeg

Tallinna tühirand, 10 minutit 

Ants Vill, 8. juuli 2016, 11:39
Salarand paar kilomeetrit Sitsi mäest. Foto: Heiko Kruusi
Neile, kes ihaldavad inimvaeste randade varjatud võlu, on Tallinna-elu koormavavõitu. Aga nii ei pea see olema.

Tugevalt alakasutatud on linna uusim ametlik supelrand, Pikakari rand teispool Katariina kaid. See on Paljassaare tee tagumises lõpus, pärast kaht sadamat ning koerte vastavatud varjupaika. Aga too rand, ehkki kaugel ning külma veega, on siiski küllalt tihti puhkajatega asustatud, liigagi kultiveeritud – söögiputkad ning vetelpäästjad. Aga seal ei pea sa ju olema.

Piisab vaid poolekilomeetrisest käigust mööda merekallast Paljassaare tipu poole, kui ümber neeme pöörates avaneb põõsaste-puude tagant vaade poolekilomeetrisele kaarjale rannaribale, mis on pärit otsekui kusagilt põhjaranniku kalurikülatagusest hüljatud lahelõukast. Teine tee on veel: Paljassaare tee viimasest kurvist otse läbi rannametsa viib ka rada, mõningase ekslemise järel võib ka nii salaranda jõuda.

Kaldaalusel rannal on päevitamiseks piisavalt liiva, merekohina tekitamiseks piisavalt rannakruusa ning piisava kiirusega süvenev meri. Kui hoolega vaadata, paistavad üle lahe valged hooned, see on rahvarohke Pirita, kaugemalt eristab terav pilk üle puude latvade ka Lasnamäe hooneid ning Muuga sadama elevaatorit. Ja üsna tihti mööduvad siit reisisadamasse suunduvad või sealt laia ilma suunduvad suured laevad.

Aga kõik see on kaugel, nagu pildil. Ja siin enamasti – ei ühtki inimest, koera ega jalgratturit. Trikk on selles, et randa sattumiseks peab teadma, kuhu suundud, lindude vaatlustorni viiv tee läheb kaldavalli teiselt poolelt paraja kaarega mööda. Ja veel: Paljasaare ulatuslik ja liigirohke linnukaitseala piir on sealsamas kõrval, nii jääbki see tühiranna lõik kahe silma vahele isegi sellel, kes kohapeal orienteerumist abistavaid skeeme uurib. Eriti meeleolukas on rand hilisel pärastlõunal, kui laskuv pike heidab sellele pikki varjusid.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee