3
fotot
Tartu Ülikooli muuseumi seitsmenda korruse pööningul toimetab hetkel hetkel toimetab seal Vilde teater Kafka „Protsessi” etendustega. Alates 1.juunist saab see näitusesaaliks, kus avame Eesti Ajaloomuuseumi ja Tartu Mänguasjamuuseumi näituse „Lapsed ja sõda”. Foto: Andres Tennus (Tartu Ülikool) (Andres Tennus (Tartu Ülikool))

Mai alguses avas pärast renoveerimist taas uksed Tartu toomkirikus tegutsev ülikooli muuseum, mida linlastel on hea võimalus külastada ka näiteks laupäevase muuseumiöö ajal.

Muuseumiööl on ajalooline toomkirik avatud kella 23-ni ja sedapuhku on fookuses lained, nii röntgenkiired kui ka mikrolained. Ülikooli muuseumist anti teada, et Tartu ülikool sai endale esimese röntgeniaparaadi seoses 1897. aastal toimunud Puka traagilise rongiõnnetusega ja pärast seda arenes niigi kõrgel tasemel arstiteadus veelgi jõudsamalt.

Hull Teadlane hakkab muuseumiööl linlastele ülikooli muuseumis tutvustama mikrolaineid. (Tartu ülikooli muuseum)

Mõistagi on kohal ka Hull Teadlane, kes tutvustab mikrolaineid kodutehnika vaatenurgast lähtuvalt. Toomkiriku tornides saavad aga soovijad ise valgussõnumeid edestada.

Tartu ülikooli muuseumi jaoks on tänavune aasta olnud mitmes mõttes edukas. Nii kinnitas Euroopa Komisjon 2. veebruaril Tartu ülikooli ajaloolise arhitektuuriansambli Euroopa kultuuripärandi märgise pälvinud objektide nimekirja. Väga oluline roll on siinkohal just Tartu ülikooli muuseumil, kes Tartu südalinnas asuvat hoonetekompleksi hoiab ja tutvustab.

1. mail avas toomkirikus tegutsev ülikooli muuseum pärast renoveerimistöid uuesti uksed. “ Tegelikult on hea meel tõdeda, et suuri üllatusi ei olnud. Ehitajaga oli koostöö hea ning kõik sujus plaanipäraselt ja graafiku järgi,” võtab renoveerimistööd kokku muuseumi renoveerimise projektijuht Maris Meus.

Toomkiriku renoveerimine võeti eelkõige ette seepärast, et täita päästeameti püstitatud nõuded, mis olid seotud hoone kasutusohutuse parandamisega. Renoveerimistööde järel ongi toomkirikus nüüd nõuetekohased evakuatsiooniteed ja --pääsud ehk siis uued ja renoveeritud tulekindlad uksed, tuletõkkekardinad, uus evakuatsioonitrepikoda ning hoonesisene tuletõrjeveevärk.

„Peale selle on nüüd külastajatele avatud rohkem ruume kui varem: Toompood paikneb topeltsuurel alal ja pakub senisest laiemat kaubavalikut ning endisele hoidlapinnale tuleb järgmisel aastal uus ekspositsioon. Hoidlas olnud esemed on aga kõigile huvilistele vaatamiseks väljas valge saali rõdul avafondina. Pööningule tuleb 1. juunist Eesti ajaloomuuseumi ja Tartu mänguasjamuuseumi näitus „Lapsed ja sõda”. Suurürituste sujuvamale korraldamisele aitab kaasa uus tualetiplokk. Muidugi uuenesid sisuliselt kõik varasemad näitusekeskkonnad ning avati suur aastanäitus „Maailma mõõtmine”,” tutvustab Meus toomkiriku muutusi pärast renoveerimist.

Muuseumi kõrgeimalt seitsmendalt korruselt algab kolme ülemist korrust läbiv uus evakuatsioonitrepikoda. Selles ruumis avatakse järgmisel aastal seoses Georg Friedrich Parroti 250. sünniaastapäevaga Parroti labor. (Tartu ülikooli muuseum)

Muuseumitöötajatele teeb heameelt, et renoveerimise järel on tulnud juurde lisapinda näituste korraldamiseks. Eriti pakub just pööning omapärast näitusekeskkonda. „Ajakohastatud tehnosüsteemid võimaldavad paindlikumaid lahendusi ka kõigis teistes näitusesaalides. Peale selle saab uuenenud ja mitme funktsiooniga ruume kasutada toomkirikus mitmesuguste ürituste korraldamisel. Näiteks pidada seminare ajaloolises, kuid kõiki tänapäevaseid võimalusi pakkuvas keskkonnas või tähistada laste sünnipäevi Hullu Teadlase kabinetis ja laboris. Värskema ilme sai ka üks Tartu esindusruumidest, valge saal,” tutvustab Meus.

--------------------------------

Muuseumiöö ülikooli muuseumides

*Põnevaid üritusi leiab laupäeval toimuval muuseumiööl aset ka teistes Tartu ülikooli muuseumides. Näiteks tutvustab kella 22-ni avatud Tartu ülikooli kunstimuuseum (Ülikooli 18) külastajatele legendi meremadudest ning preester Laokoonist.

*Tartu tähetornis (Lossi 40) saab lähemalt tuttavaks infrapuna- ja ultraviolettkiirgusega ning raadiolainetega. Kell 22–00 vaadeldakse selge ilmaga Kuud, Jupiteri, Marssi ja Saturni.

*Tartu ülikooli loodusmuuseumis (Vanemuise 46) laksuvad kell 18–23 Läänemere lained. Näitusel „Meie meri” saab tutvuda meres elavate taimede ja loomade, nende omavaheliste suhete ning inimese mõjuga meie kodumere käekäigule. Peale selle saavad külastajad ujuda rüükala sabas miljonite aastate tagusesse aega.

*Tartu ülikooli botaanikaaed (Lai 38) ootab külastajaid hilisele jalutuskäigule kell 18–23.

-------------------------------

Muuseumiöö programm

Programmis osalevad muuseumid ja teised organisatsioonid avavad muuseumiööl oma uksed kell 18–23, sissepääs on tasuta. Kõige parema ülevaate sellest, mis igas programmis osalevas muuseumis täpselt toimub, leiad muuseumiöö kodulehelt programm.muuseumioo.ee.

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias