Linnaleht

Vahur Teppan: Eesti suusaspordis puudub justkui enesekindlus ja usk  (1)

Kristjan Roos, 11. veebruar 2016, 17:22
Eesti suusakoondise liider Peeter Kümmel pole tänavusel talvel head hoogu leidnud. Mees tunnistas hiljuti, et pole veel otsustanud, kas jätkab järgmisel hooajal tippsuusatamises. Foto: MARI LUUD
Tartus tegutseva Suusahullude klubi eestvedaja ja treener, endine tippsuusataja Vahur Teppan analüüsib, miks on Eesti murdmaasuusatamine nii nigelal tasemel.

Eesti suusatamises on aegade viletsaim hooaeg, sest suusatajatel on MK-sarjas avamata isegi punktiarve. Taasiseseisvumise järel pole seda veel juhtunud. Alati on olnud suusatajaid, kes on vähemalt kuulunud maailma keskmikke hulka. Tänavune hooaeg on paraku erandlik.

Tänane päevgi ei toonud helgemaid uudiseid, sest MK-sarja Stockholmi sprindivõistlusel jäi Peeter Kümmel Eesti parima suusatajana 37. kohale, edasipääsust jäi tal puudu 1,18 sekundit.

Samal teemal

Linnaleht uuris endiselt tippmehelt ja praegugi suusaeluga hästi kursis olevalt treenerilt Vahur Teppanilt, mis on suusatamisega juhtunud ning kuidas võiks spordiala sellisest august välja pääseda.

Vahur, miks on teie arvates tekkinud olukord, kus Eesti suusatajad ei suuda enam MK-sarja punktidelegi pääseda?

Raske öelda, sest koondises on endiselt sellised mehed, näiteks Aivar Rehemaa ja Peeter Kümmel, kes on varem suutnud ka maailma esikümnega võidu sõita. Minu hinnangul ei ole praegu suusaspordi ümber olev õhustik see mis varem ning tundub, et enesekindlus ja usk on justkui puudu. Kuid neid suurendavad head tulemused, mida praegu ei ole. Seega on see omamoodi spiraal, mis on paraku viimastel aastatel suunaga alla olnud.

Lisaks on sisemine konkurents võrdlemisi nõrk, eriti koondise ja rahvusvahelisel tasemel sportlaste hulgas. Ei ole just palju noori, kes suudaksid praegustele koondisemeestele kanna peale astuda ja pürgiksid MK-sarja tasemele. See konkurents on ääretult suur Skandinaavia maades, kuid sellest hoolimata pole ka Soome mehed tänavu millegi erilisega silma paistnud, kui nende kodune Ruka etapp välja jätta.

Olgem ausad, ka viimased lumevaesed talved ei ole tulemuste paranemisele kaasa aidanud. Ei ole normaalne pool talve tikutulega lund taga ajada ning selleks mööda ilma reisida.

Ebaedu võib paljuski põhjendada rahaliste võimalustega. Mõni suusataja ongi rõhunud ebapiisavatele taustajõududele. Aga kas kehvi tulemusi saab alati ikka vaid rahaliste võimaluste nappusega põhjendada?

Optimist otsib ja keskendub võimalustele ja lahendustele ning olukorra üle kurtmine midagi paremaks ei tee. Praegu on aga vahe suusatamise tipuga nii suur, et rahaliste võimaluste taha see küll jääda ei tohiks.

Minu arvates on visioon ja usk see, kuhu koer on maetud.

Kas ja kui palju mõjutavad tippsuusatajate nõrgad tulemused lapsi ja harrastajaid? Kas suusatamissoov on lastel ikka olemas ja neid tippude tulemused eriti või üldse ei puuduta?

Kuna tegelen igapäevatöös just laste ja harrastajatega, siis võin öelda, et siin on liikumisharrastus ja entusiasm säilinud ning huvi endine. Küll teeb meele mõruks lumepuudus ja kasinad looduslikul lumel suusatamise võimalused.

Võin öelda, et Lõuna-ja Ida-Eesti suusabussi kõik koolituspäevad jaanuarist märtsi keskpaigani broneeriti sisuliselt ühe nädalaga, mil lumi maha sadas. Paraku on nüüdseks looduslik lumi läinud ja suusatunnid jäävad tegemata – kahju! See aga tõestab, et huvi lume ja suusatamise vastu on suur. Õnneks oleme saanud läbida Limpa suusakooliga Tähtvere spordipargis kogu programmi ning ligi 500 last on saanud suusatamise algõpetuse.

Kuidas Eesti tippsuusatamine võiks uuesti jõuda sellisele tasemele, kus on vähemalt mõni suusataja, kes kogub stabiilselt MK-sarja punkte?

Sellele küsimusele õigesti vastaja peaks Eesti tippsuusatamist juhtima! Kuid stabiilselt MK-sarjas punktideni jõudmiseks on kellel iganes vaja väga pikk ja töökas tee käia ning selleks peab rohkelt kannatust ja veel enam tahet olema – ühesõnaga Eesti otsib uut paadunud murdmaasuusafänni, kes jäägitult eesmärgile pühenduks. Seniks elagem Kelly Sildarule kaasa ning õppigem neilt, kes oma tee tippu juba leidnud!

Eks igale suurele peole järgneb pohmelus ja tundub, et see mõõnaaeg tuleb ka Eesti suusatamises läbi elada. Sitt seis pidi iseenesest heaks tuleviku väetiseks olema, kui nüüd kadunud president Lennart Meri sõnu tsiteerida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee