Vaba aeg

Digitaalse ja helikunsti suurmeister Ikeda esineb Kumus  

Kristjan Roos, 11. veebruar 2016, 17:21
Ryoji Ikeda installatsioon „supersümmeetria” (2014–2015)  Autori omand
Kumus 28. veebruarini avatud näituse „supersümmeetria” raames jõuab Pariisis elav maailmakuulus jaapani kunstnik ja helilooja Ryoji Ikeda ka Tallinna, et anda kontsert.

Reede õhtul esineb ta Kumus kontserdiga „supercodex”. See on teos, mille tutvustuseks on öeldud, et see tundub algul olevat digitaalne müra, piiksude ja bassi jada, kuid hakkab seejärel kuulajat järk-järgult tekno ja tantsumuusikaga kaasa haarama, muutudes süvatajutavaks klubi-show’ks.

Näituse „supersümmeetria” kuraator Kati Ilves ütleb, et muusikaline pool ongi Ikeda kunstnikutöö lahutamatu osa. „Võib-olla isegi enamik publikust tunneb teda ennekõike elektroonilise muusika artistina. Kontsert oli algusest peale plaanis, kuulutasin selle toimumise välja näituse avamisel. Ikeda installatsioonidesse, muuhulgas „supersümmeetriasse” on muusika juba kaasatud,” selgitab Ilves. Tema sõnul saab küll näitust vaadata ja sellesse sisse elada ka kontserdita, aga kui võimalik, tasub muidugi kuulata-vaadata mõlemat.

Kui tuntud on aga Ikeda üldse maailma kunstis? Ilves vastab, et Ikeda on oma nišis ehk siis digitaalse ja helikunsti väljal autoriteetne ja väga keskne tegija. „Ta on tuntud tehniliselt ülikeeruliste ja ruumiliselt mastaapsete teoste poolest, milles seotakse kokku tema muusika ja kunst. 2001. aastal võitis ta maineka Ars Electronica auhinna Kuldse Nica digitaalse muusika kategoorias,” tutvustab Ilves. Muide, Ars Electronica peaauhinna on interaktiivse kunsti kategoorias võitnud 2012. aastal ka kunstnik Timo Toots.

40 videoekraani

Kuraator ei oskagi öelda, mis teda Ikeda juures rohkem paelub, kas tema muusika või installatsioonid: „Avastasin Ikeda enda jaoks Alva Noto ja teiste Raster-Notoni artistide muusika kaudu umbes kümme aastat tagasi. Olen ise käinud kahel tema live’il, mis on mõlemad pakkunud väga suure elamuse – 2012. aastal Sound of Stockholmil „test patternil” ja 2014. aastal Nantes’is „superpositionil”. Viimane oli lavastuslikkuselt ja mastaabilt võrreldav teatriga.”

Praegu Kumus avatud suuremõõtmeline installatsioon „supersümmeetria” koosneb black box’i paigaldatud 40 videoekraanist, arvutitest ja helisüsteemist, mille abil kuvatakse ülikiirelt välgatavaid matemaatiliste kujundite jadasid ning mille käigus kostavad kvantinfot edastavad helid, mis lõikavad aja ja ruumi algosakeste tasandil järsult läbi. Installatsioon põhineb osakestefüüsikast pärit supersümmeetria teoorial, mis üritab elementaarosakeste – bosonite ja fermionide – abil selgitada, miks on osakestel mass.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee