Värsked Tartu uudised

Must Kast uurib, kuidas eri kultuurid kokku sobivad 

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 11. veebruar 2016, 16:01
Musta Kasti lavastuses saavad eksootilise kaunitari kohtumisest kohaliku mehega alguse inimsuhete keerdkäigud ürgse maastiku taustal.  Gabriela Liivamägi
Tartu teatris Must Kast pühapäeval lavale jõudvas Lennart Peebu lavastuses „Võõrana põhjala kõrbes” jälgitakse eesti mehe ja võõra kaunitari suhet.

Noor lavastaja räägib, et tegemist on pseudopärimusliku kaemusega ja mõttevälgatusega teemal „mis saaks, kui…”. „Meie eesmärk ei ole uurida suurte rahvasterändamiste motiive, vaid pigem üksikindiviidi vaatevinklit: kuidas võõras mõjub teisele inimesele, kuidas üks inimene teisele,” tutvustab Peep lavastust, mille ta on kirjutanud kahasse dramaturg Marite H. Butkaitega.

„Samal ajal võtame vaatluse alla kaks mütoloogilist alget, ühelt poolt kõrbe ja teiselt poolt soo. Küsimus on selles, mis juhtub, kui need kokku viia – kas tekib pori või hoopis midagi ilusat,” viskab Peep küsimuse õhku.

Kuigi lavastaja rõhutab mitmel korral, et seda lavastust ei saa ega tohikski mingil moel võtta kui poliitilise sõnumiga lavastust, peaks selles käsitletavad teemad maailma sündmusi silmas pidades vaatajaid kõnetama. „Tahaks jõuda selleni, et me kõik oleme ju inimlikud ja et kultuuridevahelised kokkupõrked tekitavad ikkagi põnevaid vibratsioone või uusi algusi. See võib minna nii hästi kui ka halvasti, aga seda ei tea iial ette. Vähemasti need tekitavad midagi, maailma liikumine algabki eri kultuuride kokkusaamisest,” arutleb Peep.

Just arutlemine ongi selle lavastuse üks märksõnu, sest igale etendusele järgneb vestlusring lavastuse teemadel. Näiteks on kutsutud arutelu juhtima rahvaluule ja etnoloogia taustaga inimesi. Nemad peaksid andma lavastusele mõne uue vaatepunkti.

Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia 10. lennu toonaste tudengite ja praeguste vilistlaste loodud Mustale Kastile on „Võõrana põhjala kõrbes” seni suurim lavastus: tehnilise ja loovtöö poolel lööb kaasa üle 60 inimese. „See on meil suur ettevõtmine, enese proovilepanek ja püüe näidata, et saame ka väikestes tingimustes suurvorme teha,” ütleb Lennart Peep.

Lavastuse teeb eriliseks, kuigi Eesti teatri kontekstis ehk mitte erakordseks see, et kaasatud on koor. Tükis teeb kaasa Tartu ülikooli akadeemiline naiskoor, keda juhib dirigent Triin Koch. „Oleme Musta Kastiga mõelnud ka selle peale, kuidas ennast kogukonnateatrina defineerida. Ja oleme võtnud endale eesmärgiks kaasata kõiki Tartus olevaid kooslusi. Seekord on siis käes kooritsükli aeg,” räägib Peep lähemalt sellest, kuidas tekkis mõte koor kaasata.

Koori ja teatri koostöö sai alguse ühest lausekatkest. Nimelt laulab Musta Kasti turundusjuht Marili Pärtel ka ülikooli akadeemilises naiskooris ja ühel päeval pakkus ta lavastajale poolnaljatades välja, et ehk tahaks too oma lavastuses koori kasutada. Peep võttiski ideest kohe kinni ning nii hakkas asi arenema.

Lavastaja sõnul meeldis koori dirigendile Kochile idee kohe. Tõsi, alguses leidus kooris ka väikest umbusku, et ei tea, mis see Must Kast selline üldse on. Kokkuvõttes sujus teatri ja koori koostöö ikkagi väga jõudsalt ja toetavas meeleolus. Praeguseks on Must Kast tegutsenud viis kuud. Ja nagu selgub Lennart Peebu jutust, otsib kollektiiv ennast ikka veel. „Püüame aru saada, kes me oleme, miks me tegutseme, kas võtame liiga palju või liiga vähe asju ette. Igatahes püüame tegemistesse rohkem huvigruppe kaasata. Sel teatrihooajal on tulekul veel kolm uuslavastust. Seega teatrivedur pole seisma jäänud ega näita peatumise märke enne juulit.”

----------------------------------------

„Võõrana põhjala kõrbes”

Lavastaja Lennart Peep, dramaturg Marite H. Butkaite, kunstnik Birgit Landberg, koreograaf Jaanika Tammaru.

Peaosas Laura Niils, Soo osas Märt Koik. Neile sekundeerivad Kaija M. Kalvet, Silver Kaljula ja Kaarel Targo.

Muusikaline kujundus Tartu ülikooli akadeemiliselt naiskoorilt dirigent Triin Kochi juhatamisel.

Sobilik alates 14. eluaastast.

Lavastust mängitakse Genialistide klubi saalis 15., 17., 21., 22., 28. ja 29. veebruaril ning 3. ja 6. märtsil.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee