Arvamus

Daeshi hävitamine ei kaota ära fanaatilist islamismi  (3)

Kalev Stoicescu, rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse teadur, 3. detsember 2015, 16:29
Annika Haas
ISIS (Islamiriik Iraagis ja Süürias) on äärmuslik liikumine, mis ühendab ultrakonservatiivse usuliikumise vahhabismi ja džihaadile pühendunud salafismi.

Niisiis, Daesh (ingliskeelse lühendi ISIS araabiakeelne vaste) on fanaatikute armee, kes on valmis süütuid inimesi („uskmatuid”), sealhulgas nende usku tingimusteta mitte toetavaid moslemeid jõhkralt ja valimatult tapma, piinama, vägistama ning orjastama „usupuhtuse” nimel. Daeshi unistus on taastada ajalooline kalifaat, mis hiilgeajal ulatus Bagdadist Granadani.

Samal teemal

Rühmituse juhid ei „soovita” oma alamatel nimetust Daesh kasutada, sest nad püüavad rõhutada „kalifaadi” laiendamise kavatsust Süüriast ja Iraagist tunduvalt kaugemale, nende välja kuulutatud ülim eesmärk on islamiriikide „puhastamine väärusust”. Daeshiga seotud liikumised tegutsevad ka Liibüas, Egiptuses, Alžeerias, Nigeerias, Jeemenis ja mujalgi.

Praegu ei näi ISIS-e fanaatikutel veel kavas olevat kristlike riikide islamiseerimine, vaid pigem nende n-ö karistamine islamimaades sõjalise sekkumise ning oma väärtuste levitamise eest, näiteks hiljuti Pariisis toime pandud terroriaktide näol.

Daesh on otsene oht meile, vabadele demokraatlikele riikidele, kuivõrd ta on oma „püha sõda” ja vägivalda Euroopasse eksportinud; aga ka Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika piirkonnale tervikuna. Selles regioonis põrkuvad islami kahe suure usulahu – sunniitide (eesotsas Saudi Araabiaga) ja šiiitide (eesotsas Iraan) teineteise üle domineerimise eesmärgid, põrkuvad aga ka läänemaailma ning Venemaa poliitilised ja majanduslikud huvid.

Daeshi-vastases võitluses on välja kujunenud kaks leeri: USA, Prantsusmaa ja muud lääneriigid on liitlassuhetes Saudi Araabia, Jordaania, Kuveidi, Katari ja teiste sunniitlike riikidega, aga Venemaa on asunud toetama šiiite – Iraani, Süüria alaviitide sektile toetuva diktaatori Bashar al-Assadi režiimi ning Liibanoni terroriorganisatsiooni Hezbollah’t.

Neil kahel leeril võib õnnestuda ühine vaenlane Daesh küll kahvlisse võtta ning ära hävitada, kuid paraku see ei lahenda Süüria poliitilise tuleviku ja kogu piirkonna stabiliseerimise probleeme.

Juurte juurde

Daeshi maailmakaardilt minema pühkimise järel ei kao ka islamiradikaalse terrorismi küsimus, sest tegelik võitlus ei käi lihtsalt fanaatikute, vaid fanatismi hävitamise nimel. Võitlus tagajärgedega ehk Daeshiga ei ole sama mis võitlus põhjuste ehk vahhabistliku ja salafistliku ideoloogiaga.

Daeshi lipukirjaks olevad vahhabism ja salafism ei ole mitte ainult sündinud Saudi Araabia konservatiivsetes sunniitlikes ringkondades, vaid seda ka viljeldakse ja levitatakse seal senimaani. Radikaalne islamiusk ning sellest inspireeritud terrorism ei kao enne, kui selle lätted ehk fanaatilised usujuhid on kõrvaldatud, eriti Saudi Araabias.

See on aga ebameeldivalt keeruline. Tohutult rikas saudide kuningapere, kel on oma riigis pea absoluutne võim, ei julge mõjuvõimsate usujuhtide vastu astuda, sest ei soovi rikkuda sajandeid vana kodurahu kokkulepet. Teisalt, USA ja muud lääneriigid on sunnitud siiani mõjuka Saudi Araabiaga liitlassuhete säilitamise nimel teadlikult ignoreerima seal olevat vahhabismi ja salafismi tegelikku algallikat.

Laiema konflikti oht on tunduvalt kasvanud ka Venemaa sõjalise sekkumise tõttu Süürias. Venemaa üliäge reageering pärast seda, kui Türgi oli alla tulistanud ta pommituslennuki Su-24, on ehe näide Venemaa soovist olukorda Süürias enda huvides eskaleerida.

Daeshi tegevus mõjutab Eestit küllalt otseselt, kuivõrd ka meie peame solidaarselt panustama terrorismivastasesse võitlusse koos oma Euroopa Liidu ja NATO liitlastega.

Daeshi üks eesmärk on tekitada hirmu eurooplastes ja õhutada hirmust tulenevat viha nende eest Euroopasse pagevate sõjapõgenike vastu. Terroristid püüavad ka põgenike hulkadesse sisse imbuda, kuid neid tuleb tõhusa kontrolli abil tuvastada.

Kõige suurem viga on pidada tavalisi inimesi ehk lihtsaid sõjapõgenikke võimalikeks terroristideks. Nemad on oma kodust põgenenud nendesamade fanaatikute eest, kes on meie ühised vaenlased.

3 KOMMENTAARI

j
just 17. detsember 2015, 18:54
toetame nende võitlust nende kodumaal normaalsema elu eest aga ei hakka seda võitlust siin pidama. Kui nad seda ei suuda, siis las naudivad pidurdamatust sigimise, harimatuse ja usulollustega tembitud ühiskonna võlusi
j
Just sellepärast 15. detsember 2015, 18:13
ei saa lasta neid sealt põgeneda.Võidelgu ise oma leiutatud uskudega ja tehku omale üks rahulik usk(lollus,ajuvabadus),mitte saata meie lapsi sinna võitlema ja kogu seda suppi veel keevalisemaks ajada!
Loe kõiki (3)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee