Värsked Tartu uudised

Lastefond on 15 aastaga aidanud tuhandeid lapsi (3)

Tiina Kangro, tiina.kangro@linnaleht.ee, 12. november 2015, 16:33
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi maskott Mõmmik tunneb iga annetuse üle heameelt.  SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond
Laupäeval tähistab SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond 15. sünnipäeva. Tähtpäeva auks korraldab ta suure sünnipäevapeo Tartu Jazzklubis (Ülikooli 20), kuhu on oodatud nii tartlased kui ka külalised kaugemalt.

Heategevusfondi seeme pandi mulda 14. novembril 2000 esialgsete plaanide järgi selleks, et hakata koguma lisaraha laste ravitingimuste parandamiseks kliinikumi enda lastehaiglas. Ajad olid siis teised ning haiglates oli suur puudus moodsast tehnikast ja muust igapäevaselt vajalikust.

Samal teemal

Peatselt sai aga selgeks, et haigestunud laste ja nende perede mured ei lõpe koos haiglast lahkumisega. Sageli on just jätkuravi või kestva puudega toimetulek see olukord, kus tervishoiu- ja sotsiaalsüsteemiväline abi on hädavajalik. Nii hakkaski fondi haare laienema. Lastefondi praeguse tegevuse põhisuunaks ongi saanud haigete laste koduse ravi toetamine.

15 aastaga on kogutud paljude inimeste ja ettevõtete abiga üle 3,5 miljoni euro annetusi. Lõviosaga sellest on aidatud varustada enam kui tuhandet keerulises seisundis last ravimite, ravitoitude, abivahendite ja hooldusteenustega. Ligi miljoni euro eest on fond soetanud meditsiiniseadmeid ja -vahendeid Tartu ülikooli kliinikumi lastekliinikule, aga ka mitme Eesti väikehaigla lasteosakonnale, mille kaudu on abi saanud veel tuhanded lapsed üle Eesti.

Annetajate abiga

Lastefondi peamiselt noortest vabatahtlikest koosnev meeskond on tänulik kümnetele tuhandetele Eesti inimestele, kes on nende pikkade aastate jooksul teinud annetusi haigete laste heaks. Fond on korraldanud kümneid suurkampaaniaid, näiteks sügava puudega laste hoiukodude loomiseks, kalasoomustõbe põdevatele lastele salvide ostmiseks, liiklusõnnetustes viga saanud lastele suurema mahuga taastusravi võimaldamiseks, lastekodulaste katkiste hingede taastamiseks jne. Kõigis nendes kampaaniates osalevad inimesed on saanud teha telefoni teel 5-, 10- või 50-euroseid annetusi või siis valida ise sobiva summa, millega ettevõtmist toetada.

Fondil on ka sadu püsiannetajaid, kes loovutavad igakuiselt euro või rohkem, et toetada mõnd kindlat last, võimaldada talle ravi või hooldust, mida meditsiini- ja sotsiaalsüsteem ei suuda pakkuda.

Paljud kaasmaalased on saanud Lastefondi ettevõtmisi toetada meeneid ostes ning poodidest fondi koostööpartnerite märgistatud tooteid soetades, mille müügitulult laekub kindel summa Lastefondile. Ka 15. sünnipäeva puhul on juba novembri algusest müügil kaks toredat õnnitluskaartide seeriat (Mõmmiku jõulu- ja tähtpäevaseeria), mida saab osta fondi kodulehelt www.lastefond.ee ning mitmest Tartu lille- ja kingitusepoest. Kodulehelt leiab muudki põnevat. Kogu meenete müügist saadav tulu jõuab haigete lasteni.

Parandame seadusi

Lastefondi tegevjuht Sandra Liiv ütleb, et annetusi suunatakse eelkõige sinna, kus toetuste abil saaks ehitada üles midagi nähtavat, mida on Eestisse hädasti vaja ja mille avalikud struktuurid edaspidi enda kanda võtaksid. Selleks peetakse vahel ministeeriumite ja omavalitsustega põhjalikke läbirääkimisi. Lastefondi tunamullune hoiukodude algatus oli just üks niisugune. Koostöös „Puutepunkti” telesaatega välja töötatud ideest sündis mullu annetajate toel neli hoiukodu. Juba selle aasta lõpust võtab sotsiaalkindlustusamet aga puuetega laste hoiuteenuse rahastamise kõikjal Eestis (Euroopa sotsiaalfondi toel) enda kanda.

„Oleme tegelnud ka seadusandlusega ja suutnud veenda riiki muutma mitut seadust, et parandada haigete laste elukvaliteeti meie väikses Eestis,” rõhutab Sandra Liiv. Ta toob näiteks liigesehaigetele lastele vajaliku bioloogilise ravimi lülitamise haigekassa rahastatavate ravimite nimekirja, samuti mitme ravitoidusegu, ja uuest aastast jõustuva ihtüoosihaigete ravikreemide hüvitamise.

Märkimisväärne on olnud Lastefondi oskus kaasata vabatahtlikke. Fondi tegevustes lööb kaasa üle 60 inimese, kellest vaid kolm töötajat (2,3 ametikohta) on palgalised. Kui tihtipeale heidetakse heategevusühingutele ette annetustest saadava raha kulutamist oma tegevuskuludeks, siis Lastefondil kulub masinavärgi tööshoidmiseks vaid kümnendik tuludest. Vabatahtlikena teevad fondile tööd ka sellised spetsialistid nagu arendusjuht, veebihaldur, kujundaja, müügijuht jt. Fondi nõukogu liikmed, kes samuti teevad oma tööd tasuta, on aga kõik ise fondi püsiannetajad.

---------------------

Suur sünnipäevapidu

Laupäeval on linnarahvas oodatud Lastefondi avalikule sünnipäevapeole Tartu Jazzklubis (Ülikooli 20), kus heategevuskontserdil „Lastefondiga laste heaks” astuvad üles Margus Vaher, „Eesti otsib superstaari” 6. hooaja finalist Annabel Guitar ja DJ Liisi Voolaid.

3 KOMMENTAARI

k
kim 17. november 2015, 18:45
annaks jumal et fond ei muutuks pabulafondiks vaid aitaks ikka omasid
h
häbi peaks olema 17. november 2015, 17:45
nii madala elatustaseme poolest, aga mitte suurustama. Normaalne oleks et kõik tööl käivad pered suudavad ise toime tulle. Normaalseks elamiseks peava...
(loe edasi)
Loe kõiki (3)

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee