Värsked Tallinna uudised

Tallinna vanima teatri müüridele kerkib uus teatrimaja (2)

Ants Vill, ants.vill@linnaleht.ee, 29. oktoober 2015, 16:07
Nukuteatri uus saal ehitatakse õuesaali telgi asemele Nunne tänava äärse müüri taha.Foto: OÜ Karisma Arhitektid
Nunne tänavas kostab kõva kopsimist. Nukuteatri uue saalihoone ehitus senise õuesaali asemele on alanud. 

Õuesaali katnud teatritelk ise on veel kenasti paigas ning nii on töömeestel, kes endise saali laevalgustuse paistel kunagist lava üles võtavad, üsna mugavad töötingimused, tuleb nentida oktoobri viimaste päevade kaledast keskpäevast tulevase hoone asupaika sisenedes.

Nukuteatri senise õuesaali all leiti väljakaevamiste ajal 13. sajandi hoonete, aga ka Tallinna vanima teatrihoone alusmüürid. Heiko Kruusi 

Enamik telgialusest on aga sajanditevanustest paemüüridest piiratud suur auk, mis tekkinud arheoloogiliste väljakaevamiste ajal. Kaks aastat tagasi avastati siit, kunagise Eesti vanima teatrihoone, 1809. aastal valminud Tallinna teatri alusmüüride alt 13.–14. sajandist pärit palkhoone jäänused koos mitmekesiste leidudega.

"Teater on juba maist-juunist ratastel, esineb Pelgulinnas Auna tänava ajutistes saalides, Hobuveskis, Vaba Lava laval, Salme kultuurimajas ja Kultuurikatlas. Tuleva aasta sügisest peaksime kõik, vana teatrimaja koos uue majaga tagasi saama. Siis tuleb veel uute tingimustega harjuda, sisseseade, lavatehnika paika panna… Loodame, et tuleva aasta jõulude ajal anname etendusi taas statsionaaris," räägib varsti kolmandat nukuteatriaastat alustav teatrijuht Joonas Tartu.

"Teatrisaalide põud on Tallinnas tegelikult väga suur. Meie jaoks vaba lava leida pole sugugi lihtne. Muide, meil on teatris nii palju jõudu – näitlejaid ja lavatehnikat –, et korraga saaksime kolm etendust anda. Seni oli meil oma majas Lai 1 aga vaid kaks saali: 80-kohaline kammersaal ja 200-kohaline black box. Nüüd tuleb siis veel üks 422-kohaline black box juurde, erandlikul moel kogunisti rõduga. Ja see hakkabki asuma Nunne tänaval, senise õuesaali asemel ehitatavas hoones,” selgitab Tartu. Ta lisab, et uued võimalused võimaldavad rohkem ruumi ka täiskasvanuile mõeldud nukutükkide lavaletoomiseks.

Uus saal on 422-kohaline, rüduga blackbox. 

Siiski, Nuku peamine publik on ikkagi lapsed. Kogu vaatajate arvust moodustavad nad 70–80 protsenti, kusjuures pisikeste vaatajate vanus algab juba ühest eluaastast. Neile lisanduvad muidugi ka nende vanemad. Publikust puudus pole, näen oma silmaga, kui Nunne tänavas asuva nukuteatri muusemi kassa seinal olevat praegust, statsionaarivälise hooaja mängukava vaatan. Väga palju etendusi on märgitud punase täpiga – välja müüdud. 

Teatrikvartal 

Uus maja kerkibki Nunne tänava muuseumimaja ja Laia tänava maja vahele. 

Vaade Nunne tänavalt. 

Tänavaäärse müüri ja maja vahele jääb isegi veel tilluke õu, et etenduselt tulijad otse tänavale ei peaks astuma, paistab eskiisidelt. 

Siseõu, vasakul värav Nunne tänavale. 

Ka muuseum saab ruumi juurde. Muuseumi ja senise teatrimaja tervikuks ühendava ehitise suurus on 1400 ruutmeetrit ehk praegusele pinnale lisandub kolmandik. Teatrihoone laienduse arhitektuurse lahenduse on koostanud OÜ Karisma Arhitektid (Risto Parve, Diana Taalfeld, Kai Süda ja Kristo Kaskpeit).

"Selle üle, millise lavastusega veidi enam kui aasta pärast uus maja avatakse, käivad meil praegu väga tulised arutelud," ütleb Tartu muheledes. "Ei, me ei unusta ära oma põhipublikut ehk lapsi, aga püüame teha nii, et tükk sobiks kogu perega vaatamas käimiseks. Et oleks ka täiskasvanuile huvitav," lisab ta.

"Teatri seisukohalt vaadates on kõik väga hea, meil on uues majas neile piiranguile vaatamata kõik vajalik olemas," tähendab teatrijuht Joonas Tartu.

UUe teatrihoone fuajee. 

Aga ka ehitusaasta ajal on põhjust Nunne tänava muuseumimajja minna uudistama nukuteatri tegemise telgitaguseid ja ajalugu: millised on nukud, millised on rekvisiidid. Paljut saab käega katsuda. "Paljud asjad meelitavad täiskasvanuid rohkemgi kui lapsi," märgib teatri kommunikatsioonijuht Hannele Känd, kes meile muuseumis tutvumistuuri korraldab. Ja nagu nukuteatrile kohane tervitab kõiki muuseumi uksel Carrabas Barrabase musta lehviva habemega inimesekõrgune nukk.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee